Draci slaví první vítězství v přípravě! Vyhrocený souboj rozseknul jediným gólem Kunst

Vanessa Vařeková, čtvrtek 18.8.2022
Po dvou nevydařených zápasech se štěstí konečně přiklonilo na stranu šumperských hokejistů. Draci ve čtvrtek v rámci třetího přípravného utkání přivítali na domácím ledě účastníka polské hokejové ligy JKH GKS Jastrzębie. V úvodní třetině sice měli více ze hry hosté, kteří si připravili několik slibných šancí, nicméně žádný z těchto pokusů nenašel cíl. První branky jsme se dočkali až ve 22. minutě, kdy skóre čtvrtečního klání otevřel šumperský obránce Vratislav Kunst. Během závěrečné dvacetiminutovky se poměrně vyrovnaná hra začala přiostřovat a rozhodčí během ní rozdávali tresty jako na běžícím pásu. Kromě několika zákroků za hranou a častého přerušování hry už závěrečná část nic zajímavého nepřinesla. Draci tak díky jediné vstřelené brance slaví první úspěch v přípravě.
přát. čtvrtek 18.8.2022
DRACI PARS ŠUMPERK - JKH GKS Jastrzębie
1:0
(0:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Kunst (Kohút). Rozhodčí: Novotný, Cik – Bezděk, Peluha. Vyloučení: 6:7 navíc Rutar (SUM) 5 + OK a Jansons (JAS) 5 + OK Průběh utkání: 1:0.
Lackovič – Dudycha, Drtil, Kadeřávek, Kunst, Rutar, Hrachovský – Průžek, Bartoš, Žálčík, Kohút, Čermák P., Jouza, Křemen, Šuhaj, Bernat, Antoníček, Čermák E., Horký
Balizs – Kostek, Jansons, Sevcenko, Bryk, Gorny, Viinijainen, Horzelski, Kameneu, Urbanowicz, Svec, Jarosz, Kaleinikovas, Pavlovs, Sinegubovs, Pelaczyk, Freidenfelds, Korkiakoski, Nalewajka, Pas

Šumperští hokejisté vstoupili do zápasu o něco aktivněji než hostující celek, první střela ale padla z hole polského obránce Bryka. Šumperský gólman měl zakrytý výhled, nakonec však kotouč našel a vyrazil ho za svoji bránu. Hra se v následujících několika minutách přelévala ze strany na stranu. Obě mužstva si vytvořila několik slibných šancí, pokaždé tomu však chyběla přesnost. V 7. minutě rozhodčí poprvé signalizovali trest. Za příliš mnoho hráčů na ledě byli vyloučeni Draci. Jastrzębie si tak jako první zahrálo přesilovou hru. Šumperští hokejisté však i přes obrovský tlak hostů dokázali oslabení ubránit. Polští hokejisté po pomalejším startu převzali iniciativu a téměř z každé možné pozice ostřelovali Lackovičovu svatyni. První přesilovky se dočkali i Draci. Za napadení si šel dvě minuty odsedět obránce Sevcenko. Ani domácí tým však nabídnutou početní výhodu nevyužil. Tři minuty před úvodní sirénou poslal Štěpán Dudycha svůj tým do čytř, když si nedovoleně pomohl hákováním. Do největší šance se během početní výhody dostal Sinegubovs, jeho střelecký pokus ale Lackovič bez problémů chytil. První třetina nám tak nabídla vcelku nevzhledný hokej bez jakéhokoliv gólu.

Druhé dějství začalo Drakům podle představ. Hned ve 22. minutě otevřel skóre dnešního klání Vratislav Kunst, který dostal přihrávku na modrou od Dávida Kohúta a tvrdou ránou vymetl pravý horní růžek Baliszovy brány. Že by vstřelená branka domácí mužstvo nakopla, se ale říct nedá. Naopak to byl hostující tým, který zvýšil tempo. Opět následovala pasáž, kdy oba celky posílaly na bránu jednu střelu za druhou, oba brankáři však byli pohotoví a ani jeden pokus je nedokázal překvapit. Ve 35. minutě mohli Draci zvýšit náskok, Patrik Čermák ale nastřelil pouze tyč! V samotném závěru prostřední části dostal na modrou nabito Kaleinikovas, jeho pokus ale skončil na betonech Lackoviče. Na druhé straně vyslal tvrdou střelu Tomáš Bernat, proti které musel Balizs zasahovat. Poslední slovo měl ještě šumperský snajpr Lukáš Žálčík, jenž se dostal do samostatného úniku, jeho střela ale zamířila těsně vedle brány. Rozhodčí ještě stihli před koncem druhé třetiny udělit trest. Za podražení byl na dvě minuty vyloučen obránce Bryk. Draci tak do kabin odjížděli s jednobrankovým náskokem, přestože hra byla velmi vyrovnaná.

V úvodu závěrečné části měl Šumperk stále k dispozici přesilovou hru z konce druhé třetiny. To ale ještě netušil, že se o několik málo okamžiků početní výhoda zdvojnásobí. Jastrzębie si totiž muselo odpykat trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Velký tlak domácích před bránou ale v gól nevyústil. Další přesilová hra tak zůstala neproměněna. V dnešním utkání nebyla o tresty nouze. Nejprve byli za hrubost současně vyloučeni Jakub Horký a Mateusz Bryk. Po uplynutí tohoto trestu však sudí zvedl pravici znovu. Tentokrát obdržel menší trest za sekání šumperský Daniel Jouza. Útočníkovi Draků ještě ani nestihl skončit trest a už se vylučovalo znovu. Do konfliktu se dostal Maciej Urbanowicz s Ludvíkem Rutarem a sudí se dlouhou dobu rozhodovali, jaké tresty udělit. Polský útočník nakonec obdržel dvouminutový trest za krosček a šumperský obránce pak 5 minut + osobní trest do konce utkání za nedovolené opuštění hráčské lavice. Hra po tomto incidentu nabrala úplně jiný spád a s hokejem toho moc společného neměla. Obě mužstva se ve zbývajících minutách pokoušela s výsledkem něco udělat, ale marně. Kromě dalších vyloučení, několika zákroků za hranou a častého přerušování hry už poslední část nic zajímavého nepřinesla. Draci tak díky jediné vstřelené brance slaví první vítězství v přípravě.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Jastrzębie má vyrovnaný tým, výborného trenéra a jsou delší dobu pospolu. Je to hrozně nepříjemný soupeř a my k němu chováme obrovský respekt. Má výborné hráče a ty zápasy, co jsme měli možnost vidět dokazují, jak ti kluci tvrdě pracují. Zpětně bychom chtěli ještě soupeři poděkovat, že nám vyšel vstříc, když Prostějov odřekl dohodnuté přípravné zápasy. Co se týče zápasu, z naší strany tvrdě odpracovaný. Jsme rádi, že jsme našli cestu k vítězství, i když se rodila spíše defenzívně. Na druhou stranu, musíme se naučit zvládat klíčové momenty, jako je přesilovka 5 na 3. Z naší strany to byl další krůček na dlouhé cestě. Máme za sebou další týden a znovu jsme se posunuli dopředu. Chtěl bych také poděkovat divákům za podporu. Klobouk dolů za to, kolik se jich dnes na tomto staveništi a ještě v takovém horku sešlo. Moc si toho vážíme. Dnes byla jejich podpora hodně cítit a moc nám pomohla.“