Draci rozpoutali bouři! Účet z Polárky vrácen i s úroky

Michal Krobot, Vanessa Vařeková, sobota 11.12.2021
Šumperská Škoda aréna zažila možná jeden z nejnapínavějších zápasů letošní sezóny. V rámci 28. kola Chance ligy do Šumperka přijeli frýdečtí Rysi. Utkání plné zvratů nakonec dopadlo lépe pro domácí hokejisty, které v prostřední části srazila častá oslabení a do třetí periody tak vstupovali s jednobrankovým mankem. V posledním úseku hry ale Šumperk ukázal silného týmového ducha a neskutečným čtyřgólovým závěrem otočil průběh utkání. V dnešním duelu přišlo další fairplay gesto a jeho strůjce Rok Macuh za něj byl odměněn třemi body.
28.kolo sobota 11.12.2021
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Frýdek-Mistek
6:3
(2:0, 0:3, 4:0)
Branky a nahrávky: 13. Vildumetz (P. Kratochvíl), 20. Spratek (L. Rutar, Kohút), 45. Spratek (Macuh, Pěnčík), 54. Vachutka (Březák, P. Kratochvíl), 58. Macuh (Vachutka), 59. P. Kratochvíl (Macuh) – 28. Zbořil (Martynek, Klimša), 37. Klimša (Lyszczarczyk, Komorski), 38. Kurovský (Ogurcov, David Bartoš). Rozhodčí: Zavřel, Vrba – Kleprlík, Hranoš.. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. Diváci: 1000. Střely na branku: 38:27. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 6:3.
Mokry – Pěnčík, Drtil, Hamrlík, Hrachovský, L. Rutar, Březák – Vildumetz, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Macuh, P. Kratochvíl – A. Furch, Spratek, Kohút – Antoníček, Scheuter, J. Krejsa – J. Horký.
Baroš – Ciura, Ogurcov, Zbořil, J. Michálek, D. Krenželok, Matyáš, Zahradníček – Kurovský, David Bartoš, Svačina – Lyszczarczyk, Komorski, Klimša – Christov, Peterek, Martynek – Matiaško, Čmiel, Ján Blaško.

V šumperské ŠKODA aréně byla k vidění napínavá bitva mezi dvěma týmy se stejným bodovým ziskem. Úvod zápasu vyšel lépe domácímu celku, který byl herně o něco aktivnější než soupeř z Frýdku-Místku. Do první větší šance se dostal šumperský obránce Matyáš Hamrlík, jeho střelu ale hostující brankář Baroš bez problémů zneškodnil. V 6. minutě si Tomáš Drtil pomohl nedovoleným zákrokem, nabídl tak Rysům první přesilovou hru. Hned v úvodních vteřinách početní výhody pálil z mezikruží Klimša, Mokry ale proti této střele předvedl výborný zákrok. V zápětí spálil velkou šanci Martynek, který netrefil odkrytou klec. V 8. minutě poslal Draky na osm vteřin do tří Rok Macuh za hrubost. Draci ovšem dvojnásobné oslabení zvládli skvěle a ani jednou neinkasovali. Rozhodčí dnes s tresty nešetřili. Znovu se rozhodli vylučovat ve 12. minutě, tentokrát ale na obou stranách za hrubost. Hra se čtyřmi hráči v poli více vyhovovala Šumperku. Ve 13. minutě otevřel skóre utkání Tomáš Vildumetz, který zamířil přesně ke vzdálenější tyči. Dvě přesilovky si následně zahráli i Draci, obě ale zůstaly nevyužity. Už se zdálo, že se do kabin bude odcházet za stavu 1:0, nicméně devatenáct sekund před první sirénou padla ještě jedna branka. Autorem druhé branky Šumperka se stal centr třetí formace Daniel Spratek, jenž si před hostujícím gólmanem ještě vylepšil svoji střeleckou pozici a krásnou střelou nad lapačku poslal Draky do dvoubrankového vedení.

Ve druhé dvacetiminutovce sice Šumperk velkým rozdílem přestřílel Frýdek-Místek, ovšem byli to právě Rysi, kteří úřadovali gólově. Ve 28. minutě zúročil dvojnásobnou přesilovou hru Mikuláš Zbořil, jehož střela zpoza kruhu prošla mezi betony šumperského gólmana. Obrovskou šanci na vyrovnání promeškal hostující Bartoš, jehož střela nakonec zamířila mimo branku. Na druhé straně mohli Draci opět odskočit na rozdíl dvou gólů, střelu Spratka ale Baroš vyrazil. Ve 37. minutě se Frýdek-Místek přece jenom dočkal vyrovnání. Druhou přesilovou hru využil David Klimša, který zachytil vyražený kotouč, objel domácího brankáře a zakončil do prázdné brány. Šumperské hokejisty srovnání skóre zaskočilo natolik, že o minutu později opět lovili puk ze své sítě. Překvapivý obrat dokonal střelou mezi betony Daniel Kurovský. Další branka už v prostřední části nepadla, ale zato jsme byli svědky dalšího fair play gesta na straně Šumperka. Tentokrát to byl Rok Macuh, který odvolal nedovolený zákrok soupeře.

Do třetí třetiny vstupovali Draci v roli dotahujícího mužstva. O vyrovnání šumperského celku se postaral dnešní dvougólový střelec Daniel Spratek, který ve 45. minutě protečoval tvrdou střelu Roka Macuha od modré čáry a využil tak nabídnutou přesilovou hru. O další zvrat utkání se mohl postarat Dávid Kohút, ale připraveného gólmana Baroše nenachytal. Šumperští hokejisté byli při chuti a před famózní diváckou kulisou chtěli za každou cenu dotáhnout zápas do vítězného konce. Dnešní druhý a taky poslední obrat dokonal v 54. minutě Daniel Vachutka, který se dostal do samostatného úniku a Baroše překonal nádhernou bekhendovou střelou. V 58. minutě se po tlaku Frýdku-Místku dostal do protiútoku Rok Macuh a krásnou střelou pod horní tyč zvýšil skóre na 5:3. Rysi to ještě před závěrečnou sirénou zkoušeli bez brankáře s šesti hráči v poli, ale tento tah hostům nevyšel. Naopak rozhodující úder do prázdné brány zasadil v 59. minutě Petr Kratochvíl.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „V první řadě bychom chtěli poděkovat divákům za excelentní atmosféru, která nám hrozně moc pomohla. Ta energie z tribun se podepsala na výkonu týmu. Jsme rádi, že jsme jim mohli před Vánocemi a v této těžké době udělat radost. Co se týče samotného utkání, máme takový dvojsečný pohled. Zaprvé si musíme říct, že jsme opět přišli o vedení 2:0 na domácí půdě, i když s nesmírně kvalitním soupeřem. Na druhou stranu mužstvo pracovalo po celých šedesát minut i za nepříznivého stavu 2:3. Dneska byl ten hokej prostě upracovaný a ubojovaný. Ta kvalita byla jednoznačně na straně hostů, a i přesto jsme našli cestu k vítězství, čehož si nesmírně vážíme. A jsme především rádi, že se nám poprvé v sezóně podařilo udělat sérii tří tříbodových zápasů za sebou.“

Mojmír Trličík (HC Frýdek-Místek): „Viděli jsme zasloužené vítězství domácích, kde byl velký rozdíl v tlaku hráčů a kotouče do brány, z čehož padaly rozhodující góly. My jsme si teda střelecky pomohli přesilovkami, stejně tak ale i domácí. Ve druhé třetině jsme dokázali vývoj zápasu otočit, kdy soupeř měl snad patnáct pokusů a my jenom osm. Přesto jsme se dokázali střelecky prosadit, ale určitě ne až tak herně. Ale jak říkám, hlavní rozdíl byl potom v tlaku do brány. Tímhle domácí otočili zápas. My sice chceme dávat góly při hře pět na pět, ale po několika přihrávkách a několika krásných kombinacích. To se sice může stát, ale většinou ty góly právě padají tlakem, jednoduchostí, touhou a chutí ten gól dát a ne ho uhrát až do prázdné brány.“