Draci remizovali s polským Jastrzębie 3:3

Dominik Mihailescu, Luboš Heider, čtvrtek 4.8.2011

Š U M P E R K - První přípravný zápas Draků s polským celkem Jastrzébie dopadl nerozhodně. Draci remizovali s polským týmem 3:3. Hvězdou utkání na straně Jastrzębie byl známý útočník Richard Král, který měl podíl na všech brankách svého týmu. Na straně domácích zase zářil Michal Velecký, který si připsal dva body za branku a asistenci. Na konci utkání se odehrávaly tři samostatné nájezdy na každé straně, ze kterých vyšli vítězně hráči hostujícího týmu, jedinou trefu do Štůralovy sítě zaznamenal Kulas. Z domácích neproměnil nájezd nikdo. Na první utkání sezóny si našlo cestu 800 diváků.

příp. čtvrtek 4.8.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - JKH GKS Jastrzębie
3:3
(0:1, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 30. Červenka, 35. Matějka (Brunec, Velecký) 43. Velecký (Novotný) - 4. Král (Lipina), 26. Drzewiecki (Král), 37. Ivičič (Král, Kulas). Rozhodčí: Kubičík - Adamec, Dučák. Vyloučení: 4:5, navíc Sedlák 10 minut osobní trest nesportovní chování. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 800. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3.
1. třetina: Štůrala - Novotný, Sedlák, Holík, Ondráček, Křetínský, Tesařík - Vrdlovec, Hulva, Bartoš - Haas, Plášek, Červenka - Bokroš, Cink, Vrána. 2. třetina: Štůrala - Navrátil, Sedlák, Gewiese, Novotný, Drtil, Tesařík - Vrdlovec, Skoumal, Bartoš - Velecký, Brunec, Plášek - Cink, Vrána, Bokroš. 3. třetina: Navrátil, Sedlák (48. Novotný), Novotný, Tesařík, Drtil, Gewiese - Vrdlovec, Bartoš, Skoumal - Matějka, Velecký, Brunec - Cink, Vrána, Bokroš.
Kosowski - Pastryk, Dabkowski, Ivičič, Górny, Labryga, Bryk, Owczarek, Bak - Salamon, Lipina, Bordowski - Drzewiecki, Král, Marzec - Kulas, Slodczyk, Szczurek - Struzyk, Kakol, Kogut.

Hned na začátku si mohli diváci všimnout, že po celou sezónu se čas bude počítat jako v zámořské NHL, tedy od 20:00 a následně se bude odečítat. Těžko říct, zda to přinese nějaký lepší pocit ze hry nebo něco jiného, maximálně to zkomplikuje činnost online zpravodajů, kteří budou muset nainstalovat do hlavy kalkulačku.

První zápas Šumperka – to bylo hned v úvodu vidět. Ani jeden tým neskočil do utkání aktivně, přestože Jastrzębie hrálo už svůj druhý zápas. Avšak první vážnou akci přinesl až Adam Červenka, střela z otočky v kleče se ovšem nepovedla. Režii dané chvíle převzali poté do rukou Poláci. Štůrala se v prvních minutách určitě nenudil. Když se předešlé pokusy nepodařily, tak později ano. Oslabený šumperský tým sice vzdoroval přesilovce, ale na druhé straně Lipina s Králem kompletně rozebrali dračí obranu. Druhý jmenovaný měnil stav zápasu poprvé. V polovině čtvrté minuty se chtěl Salith zvednout a ihned odpovědět. Napomohla tomu i celkem dlouhá přesilovka 5 na 3. Fanoušci shlédli několik zajímavých pokusů, ale ani jeden za záda Kosowského nespadl. Když už se hrálo zase v plném počtu, Štůrala si na nedostatek práce opět nemohl stěžovat. Mateusz Bryk zkusil od modré vypálit, domácí gólman však zareagoval rychle svými betony. Další minuty patřily nadále polskému Jastrzębie. Až ve druhé polovině třetiny se ukázaly nové posily Draků – Bokroš s Bartošem. Jejich pokusy byly velmi sympatické, ovšem ani jeden z nich skór nesrovnal. Poté se však karta hry zcela otočila. Tempo určovali najednou svěřenci Radka Kučery. V závěru první dvacetiminutovky to chtěl ještě zkusit Novotný od modré a rána to nebyla vůbec špatná. Kosowski vytáhl lapačku až na poslední chvíli.

Přestávka Draky nezastavila. Okamžitě po úvodním vhazování se dostal před polského brankáře Marek Haas. Ani jeho pokus ale červené světlo na straně domácí nerozsvítil. V čase 22:35 chtěl zasunout za Kosowskiho záda domácí Bokroš. V cestě mu jen stál malinký kousíček. Po delší odmlce se ke slovu dostal i polský tým, nebylo to ovšem nic těžkého pro domácí obranu, s čím by si nedokázala poradit. Avšak Jiří Režnar určitě naučil své svěřence trpělivosti. Král poslal přihrávku na volného Drzewieckiho, který vymetl šibenici Štůralovy klece. Na časomíře svítil stav 0:2 a Šumperk musel začít něco řešit. Sedlák, Haas ani Plášek nedokázali poprvé prostřelit Kosowskiho, ovšem Adam Červenka už to dokázal, i když to bylo s pomocí brusle Marka Haase. Červenka vstřelil první branku Salithu v sezóně. Hráči Jastrzębie pochopili, že Draci budou chtít vyrovnat. Richard Král tomu chtěl zabránit, když stál před Štůralou úplně sám. Nakonec vše dobře skončilo pro domácí. Když hosté nevyužili ani svoji přesilovku, tak se o slovo přihlásili domácí. Daniel Vrdlovec v úniku pálil mimo. Stejně jako Michal Skoumal, jenž nebyl úspěšný ve svém nájezdu. Vůbec nevadilo, že tyto všechny akce nevyšly. Tomáš Brunec se totiž rozhodl obtočit se kolem brány a zakončit. Vše vyšlo až na to zakončení, které dokonal jeho spoluhráč Jan Matějka. Začínalo se tedy od začátku a slušně zaplněný domácí stadion hnal své hokejisty dopředu. Poláci chtěli strhnout vedení opět na svoji stranu, to se nakonec podařilo. Martin Ivičič dostal kotouč za Štůralu a domácí měli další motivaci k aktivnější hře. Druhá část hry už na to byla moc krátká, a tak se všechny plány přesunuly do poslední třetiny.

Třetí třetina začala poněkud pozvolněji. Až v čase 42:30 se Sedlák dostal do dobré pozici ke střele. O několik vteřin už to byla dokonce úspěšná střela. Martin Novotný nahodil od modré a Michal Velecký na nic nečekal a vyrovnal na 3:3. Jastrzębie se skóre absolutně nezamlouvalo, jenže Draci mají v bráně výborného brankáře Tomáše Štůralu, který nedopustil další vedení zahraničního týmu. Oba týmy současně si potom vyzkoušely hru 4 na 4. I když bylo méně hráčů na ledě, tak s tím i méně šancí. Až při hře v kompletních sestavách se vše změnilo. Mladý Karel Navrátil vypálil tvrdě od modré čáry. Škoda, že tato střela trefila masku brankáře, protože jinak z toho mohla být výhodná příležitost k dorážce. Hra se přesunula i na druhou stranu. Stejný pokus od modré opakoval Pastryk. Kotouč v brance domácích se objevil ještě jednou, rozhodčí gól však neuznal, protože brána opustila své místo. Šumperk tak mohl být rád za toto rozhodnutí sudího. Zápas poté spadl to pasivního tempa. Až v úplném závěru zápasu se pokoušel z otočky vystřelit Bokroš, Kosowski byl i v tomhle případě úspěšný.

Zápas tak skončil nerozhodně 3:3. Po odpískání ještě viděli diváci nájezdy, které neovlivnily výsledek zápasu.

Jiří Režnar, JKH GKS Jasterzebie: "Tak dnešní utkání se divákům muselo líbit, viděli z obou stran aktivní hokej. Ale pořád je to jen příprava, navíc první zápasy, ze kterých se toho moc zatím nepozná."