Draci premiéru nezvládli, z Nového Jičína se vrací bez bodů

Jaroslav Svoboda, středa 8.9.2010
N. J i č í n - První kolo Drakům nesedlo a ačkoliv byli střelecky aktivnější než domácí Nový Jičín, výsledek vyzněl ve prospěch hostitele v poměru 3:1. Šumperk se navíc ani jednou nedostal do vedení. V 10. minutě otevřel skóre ránou mezi betony Pavlačka, srovnat se sice podařilo Veleckému, ale další dva domácí zásahy z holí Macháčka a Kabeláče rozhodly o setrvání bodů v Novém Jičíně. Draci tak již čtvrtou sezónu po sobě nedokázali vyhrát v úvodním ligovém kole. Pokud pak Šumperk začínal sezónu na ledě soupeře, uspěl naposledy v roce 2004 v Kroměříži. Prokletí úvodních kol tak přetrvává.
1.kolo středa 8.9.2010
HK Nový Jičín - DRACI PARS ŠUMPERK
3:1
(1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Pavlačka (Vrdlovec), 35. Macháček (Kabeláč, Skaloš), 60. Kabeláč (Macháček) - 29. Velecký (Drtil, Měrka). Rozhodčí: Mrkva - Štěpán, Adamec. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Poměr střel: 17:26. Diváci: 287. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Šrámek - Andrýsek, Slavík, Horák, Pelikán,Koloničný, Gulda - Skaloš, Macháček, Kabeláč - Gebauer, Pavlačka, Vrdlovec - Zedník, Chvostek, Uhlár
Peksa - Sedlák, Ondráček, Tesařík, Drtil, Novotný, Holík - Brunec, Hulva, Matějka - Velecký, Haas, Měrka - Novosad, Meluzín, Fischer - Skoumal

Po týdnech příprav začala druhá liga a opět se ukázalo, že výsledky v přípravných utkáních nejsou tolik směrodatné jako samotné mistrovské duely. Draci před úvodním utkání zvítězili v devíti z deseti přátelských utkání, v Novém Jičíně však padli poprvé letos v normální hrací době. Příčiny? Jistý Šráměk, výborně takticky odvedené utkání z domácí strany a střelecká nemohoucnost v případě Draků.

Hned ve druhé minutě totiž ve žlutém hrající Draci minuli zcela prázdnou branku, v následné přesilovce pak Šrámek lapil Sedlákův pokus. První oslabení v sezóně ubránili i hosté, v tom druhém však již padla úvodní branka utkání. Daniel Vrdlovec poslal kotouč na hůl Marka Pavlačky, který z mezikruží propálil Peksu. Puk si do branky proklestil cestu skrze brankářské betony. Ve 12. minutě bylo znovu rušno před Šrámkem, jenže ani z této akce hosté neskórovali. Až do konce třetiny pak hrozili hlavně Draci. Tesaříkova bomba se otřela o Šrámkovu lapačku, Fischer pak vyhořel na chráničích novojičínského brankáře. Šrámkova lapačka pak rozesmutněla i Veleckého, další pokus Fischera trefil gólmana. Sérii zahozených šancí natáhla Bruncova koncovka, v 17. minutě pak největší tutovku spálil Haas. Šumperský útočník dostal přihrávku do brejku, jenže Šrámek opět zazářil. V posledních vteřinách měl další dvě příležitosti na holi Fischer, ale zatímco vloni mu to lepilo, tentokrát se prosadit nedokázal.

Michal Velecký, autor první branky Draků v sezóně 2010/2011

Hned po dvaceti vteřinách prostřední třetiny se do zakončení tlačil Sedlák, ale šumperského obránce Šrámek vylapal. Ve 23. minutě se odhodlaně vrhl do přihrávky Brunce domácí Andrýsek a kotouč mířící před branku tak adresáta nenašel. A když Hulvu vychytal Šrámek, Draci opět lepili gólmanovi na hruď český národní znak. V dalších příležitostech totiž vyhořeli i Meluzín či Holík. Až když se do tlaku začali tlačit i domácí, tak přišel konečně vyrovnávací gól. Mladičkému Drtilovi střela nevyšla, litovat však nemusel. Kotouč skončil u Michala Veleckého, jehož dorážka už za Šrámka zapadla. Ve 35. minutě využil Nový Jičín druhou přesilovku. I tentokrát mířila přihrávka mezi kruhy, odtud však Kabeláč jen nastřelil Peksu. Z dorážky však Macháček uspěl a Draci opět dostali tvrdý úder.

Z kabin vyletěli Draci na lov bez většího pobízení, jenže bezzubý Drak si na novojičínské pečínce nepochutnal. Spalování šancí se projevilo jako smrtelná nemoc hostů, Velecký v první akci třetiny netrefil branku, Sedlákovu nabídku na teč nikdo z hostů nevyslyšel. Ve 45. minutě si další ostrý zákrok připsal Šrámek, na druhé straně Chvostka vychytal se štěstím Peksa. V 50. minutě mohl vzít na svá bedra veškerou zodpovědnost Holík, jeho proslulá rána tentokrát profičela kousek od Šrámkovy branky. O pár vteřin později Holík znovu napřáhl, tentokrát zamířil i mezi tyče, ale Šrámek se zastrašit nenechal. Novojičínský gólman si připsal další skvostný zákrok na konci 50. minuty, posléze vychytal i Haase, který se sice ocitl sám před brankou, ale bylo mu to platné stejně jako penalta české fotbalové reprezentace v utkání s Litvou. Haas dopadl stejně jako Baroš, trefil brankáře. Podobně si vedl i Brunec, Sedlák tři minuty dokonce netrefil ani klec. A tak Nový Jičín ukončil šumperské trápení a poslal Draky domů s prázdnou. Martin Kabeláč si sjel z druhé vlny na Macháčkovu přihrávku, což hostům srazilo vaz. Symbolickou tečkou se stalo vyloučení tři vteřiny před koncem, domácí tak hráli ještě kratičkou třívteřinovou přesilovku.

Šumperk tedy počtvrté v řadě prohrál úvodní duel sezóny, potřetí pak z těchto čtyř utkání dokázal skórovat pouze jedinkrát. Všechna tato utkání se hrála venku. Napravit nepovedený dojem mohou Draci v neděli proti Vsetínu, který přivítají na svém ledě v 17 hodin.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Bohužel jsme doplatili na to, že jsme nedali spoustu šancí. Měli jsme více ze hry, ale když nedáme ani vyložené příležitosti a dáme pouze jeden gól, tak je těžké vyhrát. Navíc jsme dvě branky inkasovali v oslabeních.
Petr Kneblík (HC Nový Jičín, převzato z www.hcnj.cz): Do utkání jsme nastoupili bez zraněných hráčů Martina Tomana a Marka Tomáška, takže jsme hráli v oslabené sestavě. Filip Chvostek coby obránce musel hrát středního útočníka. Kluci hráli disciplinovaně, myslím tím herně. Byli zodpovědní za svou hru na ledě a to se odrazilo ve výsledku. Hráli obětavě tak, jak by se mělo hrát. Šumperk má vynikající mužstvo, jsou výborní bruslaři, ale neporadili si s tou naší urputností, která byla podpořena velmi dobrým výkonem brankáře Lukáše Šrámka.