Draci porazili Prostějov, dvěma góly se blýskl Jiří PŮHONÝ

Jaroslav Svoboda, středa 18.11.2015
Šumperští hokejisté ukončili sérii porážek a využili zaváhání Mostu v Jihlavě k tomu, aby stáhli ztrátu na předposlední tým tabulky na čtyři body. Klíčovou se pro celé utkání stala úvodní třetina zápasu, kterou draci ovládli v poměru 4:0. Hosté pak sice snížili až na 2:4, ale zbytečnou nedisciplinovanost Jakuba Illéše potrestali v přesilové hře a v 55. minutě pečetil vítězství trefou na 6:2 Jiří Půhoný. Útočník Milan Ostřanský si pak v zápase připsal asistenci, která je jeho prvním kanadským bodem v seniorském hokeji v životě.
24.kolo středa 18.11.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - LHK Jestřábi Prostějov
6:2
(4:0, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 5. Fořt (Holík), 8. Půhoný (Sedlák), 18. Sedlák (Haas), 20. Vrdlovec (Milfait, Fořt), 45. Milfait (Fořt, Holík), 55. Půhoný (Ostřanský) - 33. Venkrbec (Šlahař, Novák), 42. Mojžíš (Šlahař). Rozhodčí: Doležal - Křivohlavý, Špringl ml.. Vyloučení: 4:2, navíc Illéš (Prostějov) 5 minut a do konce utkání hrubost. Využití: 2:1. Diváci: 813. Střely na branku: 35:38. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 6:2.
Svoboda - Holík, Petira, Zdráhal, Sedlák, Pužič, Roupec, Havlík, Prokop - Milfait, Vrdlovec, Fořt - Ostřanský, Šebek, Půhoný - Haas, Plášek, Brunec - Hroch. Trenér: Milan Mazanec.
Horčička (18. Neužil) - Drtina, Vokurka, Mojžíš, Sova, Husák, Protivný, Špaček - Illéš, Dragoun, Luňák - Volek, Moskal, Staněk - Novák, Venkrbec, Šlahař - Kajaba, Augustin. Trenér: Kamil Přecechtěl.

Mnoho označení mohl nést duel Šumperku s Prostějovem. Ať už derby, tak třeba souboj dvou v poslední době nepříliš úspěšných celků. Domácí dokonce vstupovali do zápasu s bilancí pěti proher v řadě, ale premiéru před svým publikem pak zažil kouč Milan Mazanec.

A po úvodní třetině mohl být naprosto spokojený. Draci načali účet utkání již v páté minutě, kdy po levém křídle zavezl kotouč Aleš Holík, poté ale uklouzl, i tak stačil puk poslat před branku k zadní tyči. Tam si z druhé vlny dojel nehlídaný Tomáš Fořt a nekompromisně otevřel skóre zápasu. Na trestnou lavici pak musel hostující obránce Vokurka a Šumperk přidal další trefu. Sedlákovu ránu od modré lehce tečoval Jiří Půhoný a Horčička kotouč pustil za svá záda.

Hostující kouč Kamil Přecechtěl si okamžitě vyžádal oddechový čas a jeho tým v dalších minutách zlepšil výkon, ale na Svobodu nevyzrál. Domácí brankář v důležitých momentech podržel svůj tým, ačkoliv si hosté dokázali vypracovat solidní šance. A dal tak základ jasnému vedení domácích po úvodní třetině. Šumperk totiž v osmnácté minutě zásluhou Sedlákova nenápadného nahození skóroval potřetí, načež Luboš Horčička přenechal místo ve své brance Jakubu Neužilovi. Ten si však ani pořádně nesáhl na kotouč a už inkasoval počtvrté - tentokrát po utěšené akci Milfaita, který nabídl nádhernou přihrávku Vrdlovcovi a šumperský střelec neměl problém skórovat do prázdné branky.

Draci, kteří naposledy vyhráli úvodní třetinu 4:0 v březnu 2014 v souboji s Českými Budějovicemi (nakonec 8:2),, dlouho drželi pohodlné vedení, komplikace se začaly rodit až po polovině zápasu. Ve 33. minutě totiž v přesilové hře po Holíkově faulu zakončoval do odkryté branky po dobré souhře hostů Matouš Venkrbec. Domácí ale v závěru prostřední třetiny soupeře zatlačili do hluboké defenzívy, vypracovali si mnoho šancí, ale žádnou nedali.

Hodně důležitý moment se odehrál osm vteřin před koncem třetiny, kdy se po dojezdu do Svobody šumperský brankář sekl Illéše, ten se ještě pustil do bitky s Milfaitem a udělal jednu důležitou taktickou a hlavně disciplinární chybu - odhodil rukavice. Zatímco domácí dostali jen dvouminutový trest, Illéš zamířil do kabin.

Jenže hosté při hře čtyř proti čtyřem na začátku třetí třetiny znovu skórovali, když se tentokrát prosadil ránou od modré Pavel Mojžíš. Následná tříminutová přesilovka dlouho nevypadala na to, že by v ní mohl Šumperk znovu získat třígólový náskok. Nakonec se mu to ale podařilo. Tomáš Fořt předložil Janu Milfaitovi lahodnou přihrávku před poloprázdnou branku a Milfait se v zakončení nemýlil.

Hosté pak marně bušili na domácí vrata. Miroslav Svoboda hlídal náskok, zdatně mu pomáhali i obránci. A naopak sám Šumperk nakonec pečetil výhru. Nádhernou samostatnou akci vyšperkoval Jiří Půhoný i kličkou na Neužila, následně pak do prázdné branky zavěsil přímo do šibenice a završil tak svůj velmi vydařený zápas.

Zatímco draci tak ukončili neúspěšnou sérii, a protože Most prohrál v Jihlavě, dotáhli se na severočeský tým na rozdíl čtyř bodů, Prostějov před derby s Přerovem nevybředl z výsledkové krize.