Draci poprvé v sezóně nestačili na Frýdek-Místek, kterému podlehli 2:4

Vanessa Vařeková, pondělí 9.1.2023
Šumperští hokejisté se dál trápí. V rámci 36. kola Chance ligy přivítali na domácí půdě Frýdek-Místek, se kterým v letošní sezóně ještě neprohráli. To ale po dnešním dnu už neplatí. Draci se sice dostali do vedení zásluhou Tomáše Vildumetze, Rysi ale dokázali celkem rychle srovnat krok a následně se postarali i o první obrat. Do pozice dotahujícího týmu se tak dostali svěřenci Lukáše Majera, nicméně i oni našli na gól Rysů odpověď. O osudu zápasu tak rozhodla až závěrečná třetina, kterou ovládli hosté poměrem 2:0. Frýdek-Místek tak poprvé v sezóně našel recept na šumperské Draky a domů si odváží cenné tři body za výhru 4:2.
36.kolo pondělí 9.1.2023
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Frýdek-Mistek
2:4
(1:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 7. Vildumetz (Vachutka, Bernat), 32. Bartoš (Průžek, Eliáš) – 17. Ramik, 26. A. Zeman (Svačina), 47. Lyszczarczyk (Vrdlovec, Teper), 50. Teper (Lyszczarczyk, Macháček). Rozhodčí: Zavřel, Svoboda – Maštalíř, Roischel. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 1082. Střely na branku: 35:27. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4.
Hamalčík – Drtil, Eliáš, Hrachovský, Kadeřávek, Kunst, Dudycha – Průžek, Bartoš, Žálčík – Matěj Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek – Vildumetz, Nedvídek, Vachutka – Křemen, Bernat, Jouza.
Švančara – Žůrek, Teper, Zeleňák, Kowalczyk, Sova, Kareš, Homola – Lyszczarczyk, A. Zeman, Svačina – Macháček, Vrdlovec, Doktor – Hotěk, Haas, Klimša – Geidl, Matěj, Ramik.

Do pondělní bitvy vletěli lépe Draci, kteří sice hned úvodní přesilovku proměnit nedokázali, nicméně v 7. minutě zápasu jako první skórovali. Gólový účet otevřel Tomáš Vildumetz, který z téměř nulového úhlu prostřelil Patrika Švančaru. Šumperk ze své aktivity nepolevoval ani v následujících minutách. Druhou branku měl na své holi centr první formace David Bartoš, který ujížděl sám na hostující bránu, v rozhodujícím okamžiku ale trestuhodně přestřelil. Místo toho zaúřadoval Frýdek-Místek. V 17. minutě se o vyrovnávací gól postaral Michal Ramik, který svým důrazem nejprve vybojoval kotouč u pravého mantinelu a následně si sjel před šumperskou bránu, kde bekhendem překonal Petra Hamalčíka. Více branek už první třetina nenabídla, do kabin se tak odcházelo za nerozhodného stavu 1:1.

Začátek druhého dějství opět vyšel daleko lépe domácím, kteří si vytvořili hned několik nebezpečných pokusů. Nepříjemnou střelu z hranice brankoviště vyslal Štěpán Dudycha, Švancara ale zakročil včas. Hned vzápětí spálil jasnou tutovku kapitán Draků, Lukáš Žálčík, který před zcela odkrytou bránou pouze promáchl. Říká se, že do třetice všeho dobrého, to ale opět nebyl případ šumperských hokejistů, kteří zahodili velkou šanci při přečíslení dva na jednoho. Přestože měli domácí doposud jasnou převahu, ve 26. minutě museli spolknout hořkou pilulku. Svačina sebral puk Eliášovi v útočném pásmu a obratem ho posunul na Adama Zemana, který z prostoru mezi kruhy zakončil přesně pod víko, čímž dokonal frýdecko-místecký obrat. V následujících minutách se hra poměrně vyrovnala. Hrálo se nahoru dolů a ani jeden celek se v útočném pásmu pořádně neohřál. Změna nastala až ve 32. minutě. Místní publikum rozradostnil David Bartoš, jenž se nejlépe zorientoval ve skrumáži před Švančarou, získal kotouč a doklepl ho do prázdné klece.

Po vyrovnávací brance Šumperka tak bylo zcela jasné, že o osudu dnešního utkání rozhodne závěrečná dvacetiminutovka. A blíže k vítězství mohli mít jako první hosté. Ve 46. minutě totiž zatáhl za záchranou brzdu Daniel Jouza, který sekl rozjetého Lyszczarczyka a rozhodčí následně nařídili trestné střílení. Toho se ujal polský útočník sám, nicméně svoji šanci promrhal. Jenomže hned nato přišla další frýdecká příležitost. Po hodně sporném momentu byl vyloučen domácí Dudycha za podrážení, Rysy tak čekala další početní převaha, která se později ukázala jako zlomová. Ve 47. minutě ji proměnil právě hráč, který podle domácích hráčů i místních diváků pád výrazně přihrál, Alan Lyszczarczyk. Po tomto incidentu se hra začala daleko více přitvrzovat. Za hrubost byli ve 49. minutě shodně vyloučeni Tomáš Drtil s Michalem Hoťkem. A jak se ukázalo, tak hra ve čtyřech více vyhovovala hostům. O minutu později zvyšoval náskok na dvě branky Jakub Teper, který dotlačil odražený kotouč za Hamalčíkova záda. Draci si ještě v posledních dvou minutách utkání zahráli přesilovou hru, což byla i ideální příležitost pro odvolání brankáře. Tento tah se nakonec stal skutečností a Šumperk to zkoušel v šesti proti čtyřem. Ani dvojnásobná početní převaha už ale gól nepřinesla. Žálčíkova družina tak poprvé v této sezóně na Frýdek-Místek nestačila a z ledu odcházela s porážkou 2:4.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Dnes to bylo jednoznačně utkání, ze kterého jsme měli brát 3 body. Podle mě rozhodlo, že jsme v první třetině neutekli víc jak na 1:0 a pak nás zmrazil gól na 1:1. Myslím si, že jsme celou dobu byli v zápase, přičemž pak rozhodl gól Lyszczarczyka na 2:3. Soupeř přesilovku využil, my nikoliv. A v závěru zápasu už to bylo jen o dobývání frýdecké tvrze, kdy ale Frýdek dobře bránil. Nicméně jak jsem řekl, rozhodlo, že jsme v první třetině neodskočili na více branek. Hodně jsme se na ty góly nadřeli a naopak jsme velmi lacně inkasovali. Ve výkonu jsme ve hře byli, soupeř však byl vyzrálejší. Do zápasu dnes nenastoupil nemocný Joshua Mácha a Ludvík Rutar, u kterého to je bohužel dlouhodobějšího rázu.“

Martin Janeček (HC Frýdek-Místek): „Myslím si, že dnes to byl první zápas, kdy jsme nebyli horší, protože ty dva předchozí jsme byli jednoznačně horším týmem. Pracovali jsme, šli jsme podle nějakého plánu, byli jsme poctiví a trpěliví a to nám přineslo ovoce. Tím se vítězství překlopilo na naši stranu a jsme za to strašně rádi. Měli jsme už pocit, že nás ta padesátka bodů snad nepotká, protože jsme těch 47 měli strašně dlouho. A ačkoliv jsme minulý zápas s Pardubicemi neodehráli vůbec špatně, tak jsme prostě prohráli. Takže jsme potřebovali dotáhnout nějaké vítězství. Doufám, že v tom budeme nyní pokračovat, i když tam máme teď těžké soupeře. Snad se chytneme, protože si myslím, že ač je mužstvo mladé, tak sílu rozhodně má. Ještě bych chtěl dnes pochválit diváky, byla tu opět výborná atmosféra.“