Draci ochutnali vítězství, Peksa vychytal nulu

Dominik Mihailescu, Alena Ryšavá, sobota 3.10.2020
Šumperští hokejisté zvítězili proti Frýdku Místku výsledkem 5:0! Už v první třetině se výběr Martina Sobotky dokázal prosadit třikrát. Nejprve se trefil Bernovský, o pár minut později se prosadil Baláž a poprvé v kariéře v profesionální soutěži mezi muži skóroval Tomáš Krč. Ten se vrátil do kádru Draků po zranění. V prostřední části hry přidal gól opět Jozef Baláž a konečné skóre 5:0 pečetil Tadeáš Jaroš. Šumperk si tak připisuje první tři body do tabulky Chance ligy. Draky může těšit i to, že Marek Peksa neinkasoval ani jednou, a tak skóre v žebříčku soutěže bude vypadat o něco lépe.
8.kolo sobota 3.10.2020
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Frýdek-Mistek
5:0
(3:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Bernovský (Baláž), 10. Baláž (Bernovský, Krejčiřík), 15. Krč (Kučera, Spratek), 39. Baláž (Gewiese, Jaroš), 42. Jaroš (Gewiese). Rozhodčí: Šudoma, Barek - Bohuněk, Zedník. Vyloučení: 7:10 navíc Weintritt (SUM) a Tomi (FMK) 5 + do konce utkání za hrubost. Využití: 2:0. Diváci: 412. Střely na branku: 36:27. Průběh utkání: 5:0.
Peksa – Gewiese, Dosek, Kabelka, Nepokoj, Věntus, Weintritt – Jaroš, Milfait, P. Kratochvíl – Bernovský, Baláž, Krejčiřík – Uhlík, Tadeáš Král, Hroch – Kučera, Spratek, Horký – Krč.
Malík (15. Suchánek) – Haman, Husák, Zahradníček, Hrachovský, J. Michálek, J. Adámek – Kofroň, Mikulík, Šedivý – Peterek, R. Veselý, Martynek – Klimša, Raška, Tomi – Przybyla, Stuchlík, Kaukič – Matiaško.

Draci byli od prvních minut zápasu dravějším a aktivnějším celkem. Již ve 4. minutě se jejich aktivita zúročila na branku. Chybou jednoho z Rysů se dostal v útočné třetině k puku Baláž, který poslal přesný pas na Jana Bernovského, který střelou z pravého kruhu překonal Malíka. Po první brance domácích se hra srovnala, Rysi volali po vyrovnání, ale v 10. minutě brankový zásah opět slavili Draci. Dominik Věntus nahodil od modré čáry kotouč na bránu. Před frýdecko-místeckou klecí vznikl zmatek, nejrychleji se zorientoval Jozef Baláž, který zvýšil na 2:0. Po druhé brance se ke slovu dostal opět Frýdek. Hosté drželi dobrou minutu Draky ve svém obranném pásmu. Z dobré pozice nakonec střílel hostující Hrachovský, který Peksovu klec minul. Dále se vývoj utkání řídil hokejovým pořekadlem: „Nedáš, dostaneš.” V 15. minutě Draci zvyšovali na 3:0. Do protiútoku vyrazili Tomáš Krč a Lukáš Kučera. První jmenovaný projel s kotoučem celé útočné pásmo, jeho střelecký pokus sice nevyšel, ale Tomáš Krč byl ve správný čas na správném místě a doklepl puk do Malíkovy brány. Tímto gólovým zásahem vyhnali domácí brankáře Rysů ze své svatyně. Mladého Malíka vystřídal ještě mladší kolega Suchánek. Draci první periodu suverénně ovládli.

Druhá dvacetiminutovka byla opět spíše v roli domácích. Ti ale z jejího začátku, narozdíl od první části utkání, své šance nedokázali zužitkovat a váhali v koncovce. Nejdříve klec netrefil z dobré pozice střelec druhé branky, Baláž. Poté se v posledních sekundách před zakončením nechal od kotouče odstavit Jaroš. Následně se naprosto sám hnal na Suchánka Petr Kratochvíl. Jeho pokusu ale nedal strážce frýdecko-místecké branky jedinou šanci. Domácí ale v tlaku nepolevili, a to přineslo své ovoce. Ve 39. minutě se, po vyloučení hostujícího Rašky, podruhé v utkání prosadil Jozef Baláž, ten tečoval nahození na bránu, které přišlo z hole šumperského kapitána Gewiseho. Hosté vývoj utkání psychicky příliš nezvládali, a proto diváci ve Škoda aréně mohli ve 40. minutě vidět potyčku mezi Rysem Tomim a Drakem Weintrittem. Oba hráče hlavní arbitr poslal do šaten. V posledních sekundách druhé třetiny mohli Draci zvýšit na 5:0, ale Jaroš trefil pouze tyč Suchánková branky.

Ve třetí třetině se Draci prosadili hned po dvou minutách. Petr Gewiese našel před brankou volného Tadeáše Jaroše, který překonal bezmocného Suchánka na navýšil na 5:0. Domácí se tempo drželi i nadále, velmi aktivní byl Krč, který nejprve netrefil prázdnou bránu z přečíslení dva na jednoho, poté se řítil sám vstříc Suchánkovi, ale neuspěl. Nejblíže k brance Rysů byl hostující Kofroň, který se aktivně snažil snížit nepříznivé skóre, naštěstí pro Draky, marně. Draci suverénně ovládli utkání. Šumperané, které dnes přišlo do Škoda arény podpořit 412 diváků, se naposledy před plnými tribunami vyznamenali a domácím fanouškům darovali první vítězství v letošním ročníku CHANCE ligy.

Martin Sobotka (DRACI PARS ŠUMPERK): Výsledek 5:0 vypadá krásně, ale určitě se nerodil lehce. V první třetině jsme sice dali tři góly, ale taky jsme klidně tři mohli dostat. Měli jsme tam velké štěstí, a také dobře zachytal Marek Peksa. V kabině jsme si řekli, že musíme hrát zodpovědněji zezadu. To se nám pak dařilo. Za vítězství jsem strašně rád a spadl mi kámen ze srdce, že se to už konečně povedlo. Jen škoda, že teď je to naposledy před vlastními fanoušky, protože dnes byli opět naprosto úžasní.

Vlastimil Wojnar (trenér HC Frýdek-Místek): O naší porážce rozhodla první třetina, ta byla z naší strany katastrofální. Pak už bylo těžké něco s rozjetým soupeřem udělat. Jak jsem už jednou říkal, žádný zápas nebude v soutěži jednoduchý. I když jsme chtěli všechny body, nemáme je. V Šumperku nám nevyšlo téměř skoro nic.