Draci i podruhé skolili silného Zubra, tentokrát před vlastním publikem

Svoboda Jaroslav, středa 17.12.2008
Š u m p e r k - Dračí síla se opět probudila. Šumperští hokejisté dokázali v dramatickém utkání přehrát nepříjemného rivala, když důležitým krokem za vítězstvím byly dvě úvodní branky duelu. Ty vstřelili Meluzín s Holíkem během dvou přesilovek v rozmezí minuty a půl, další gól přidal chvíli před polovinou utkání opět v početní výhodě Lukáš Duba! Šumperk pak sice inkasoval z hole Vladimíra Kočary, velice náročné utkání však dotáhl do vítězného konce. Necelé dvě minuty před koncem rozhodl Novosad. Ovace však sklidil zadák JIŘÍ OSINA (foto), který si připsal tři finální gólové asistence a krom toho působil v defenzivní činnosti naprosto bezchybně a jistě.
27.kolo středa 17.12.2008
DRACI PARS ŠUMPERK - HC ZUBR Přerov
4:1
(2:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 14. Meluzín (Holík), 15. Holík (Osina, Hulva), 28. Duba (Osina), 59. Novosad (Osina) - 47. Kočara (Pala, Sprušil). Rozhodčí: Mrkva - Fiala, Řezáč. Vyloučení: 9:9, navíc Pavel Žibrita (PRE) 10 minut osobní trest. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1039. Střely na branku: 29:19. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
Maláč - Vrtík, Holík, Osina, Blanár, Sedlák, Ondráček, Novotný - Stejskal, Meluzín, Ambruz - Brunec, Hulva, Novosad - Čížek, Duba, Vymazal - Drábek, Fischer
Krejčí - Pala, Faltýnek, Halouska, Kubala, Hruška, Vlček, Ryšánek - Kočara, Sprušil, Ditrich - Staša, Martinák, Kolář - Žibrita, Korčák, Menšík - Venkrbec, Frieb, Matějka.

Šumperk doma přivítal Přerov po dvou prohrách, hosté se naopak pod novým koučem Lubomírem Oslizlem zvedli a začali pravidelně bodovat. Ostře sledované utkání vždy poutající pozornost médií i fanoušků i díky vyhrocenostem v hledišti se tentokrát obešlo bez větších problémů v ochozech. Samotný vrchol pak neobstarala děkovačka hokejistů, nýbrž povedená akce šumperských příznivců, kteří ve středovém kruhu podarovali vánočními dárky kompletní kádr i realizační tým šumperských Draků.

Hosté se po celé utkání opřeli o rostoucí výkon první přerovské formace vedené Antonínem Sprušilem, kterou sem tam doplnila i trojka složená z olomouckých forvardů Frieba s Venkrbcem doplněných o šumperského odchovance Jana Matějku. Právě Sprušil s Kočarou dokázali již ve druhé minutě vymýšlet útočné variace mezi kruhy, jenže Jiří Osina načal svůj velký večer výtečnou poziční hrou. O chvíli později však již střela vyslaná Stašou k Maláčovi prosvištěla, šumperský gólman spolkl kotouč do lapačky. O minutu později podcenil rozehrávku Holík a Žibrita mu na modré puk sebral, jenže šumperský zadák si jej okamžitě důsledně osvojil zpět a po projetí středního pásma za modrou čárou napřáhl. Krejčí poprvé v utkání tasil chránič, vyrážečku měl na místě. Defenzívně opatrná hra z obou stran nepřinášela divákům žádné ofenzivní lahůdky, navíc domácí zvládli výtečně dvouminutové oslabení a Přerov nepustili ke střele. Pálil až na začátku deváté minuty Kočara, ke kterému se dostala sražená střela Sprušila. Maláč však kryl do lapačky.

V jedenácté minutě dal o sobě poprvé vědět Jan Matějka, jeho dva střelecké pokusy - jednou bekhendem a podruhé forhendem - Maláč vykryl. Tím však jakási optická i střelecká převaha Zubrů skončila, Draci se na chvíli natlačili před Krejčího. Ve čtrnácté minutě hákoval za Krejčího brankou Dubu Hruška a Šumperk dostal výhodu přesilovku. Tu také proměnil, když Krejčí vyrazil Holíkovu ránu pouze k Meluzínovi. K šumperskému kapitánovi nedokázal nikdo z přerovských hráčů včas přistoupit a nejzkušenější hokejista na ledě otevřel skóre zápasu. Uběhlo pouhých sedm vteřin a zbytečné provinění proti pravidlům předvedl Korčák. Po jeho trestu však nepomohl svému celku zcela vůbec zkušený Tomáš Vlček, který nesmyslně dvakrát ostře na hranici pravidel odstranil od kotouče šumperské útočníky, druhý zákrok již sudí Mrkva prominout nemohl. Nabídnutou dvojnásobnou přesilovku Draci využili. Osina podél modré čáry nabídl kotouč Aleši Holíkovi, jeho bomba pak vymetla Krejčího šibenici. Holík po vítězné trefě utkání políbil hůl a ta si málem řekla o další polibek v 15. minutě. Holík však trefil již jen břevno, následný pokus Vrtíka skončil těsně vedle branky. Šumperk ale dohrával závěrečné minuty třetiny pod velkým tlakem, když na trestné seděl Zdeněk Novosad. Jenže Pavel Maláč v klíčovém oslabení celého utkání dostala učaroval střelu Kročáka, následná teč Ditricha zamířila jen těsně nad břevno.

Úvod třetiny druhé načal aktivní Ditrich střelou mezi Maláčovy betony, šumperský mág je však srazil včas k sobě. Po divoké úvodní minutě druhé části hry podarované vyloučením na obou stranách převzal iniciativu domácí výběr a Krejčí musel vybalit celé své umění. Tvrdé pokusy Sedláka, Novosada a znovu Sedláka skončily jen díky těžkým zákrokům přerovské jedničky mimo tyče, proti Meluzínově bombě do poloprázdné branky pak zasáhl jeden z bránících Zubrů. Šumperk hrál následně v šesti mužích, ale přesilovku soupeře přežil bez vážnější úhony. Když se však stejným prohřeškem provinili Zubři, bylo na ledě více nebezpečno. Vše započal bombou Roman Staša, Maláč ale jeho pokus kryl a dal tak prostor ofenzivním manévrům Salithu. Krejčí během následného závaru snad chytal střely všemi možnými končetinami, na Dubovu dorážku Osinovy bomby však byl již krátký. Ovace nadšených příznivců nebraly konce, další rány musel krýt Krejčí z holí Ambruze, Fischera a hlavně Čížka.

Šumperk působil naprosto uvolněným dojmem a ovládl dění na ledové ploše, mladíci Fischer s Drábkem si na modré bleskově prohodili kotouč a Drábkova bomba prověřila znovu hbitost Krejčího lapačky. Zbytečnou tvrdost u hrazení vybalil Pavel Žibrita, který na hranu střídačky naremploval jednoho z domácích hokejistů. Slovenský zadák Ján Vrtík se sice vrátil do hry, Žibrita ale ke dvouminutovému trestu dostal navíc i desítku. Zbytek dvacetiminutovky se i přes početní výhody na obou stranách dohrál bez vážnějších ohrožení jedné či druhé branky a na šumperských borcích začínalo být zjevné, že cílem bude již takticky a zezadu ohlídat získané vedení.

To poslední třetina naplnila do puntíku. Draci se nikam do ofenzivního šílenství netlačili a snažili se hlavně držet hru za modrou obrannou čárou. Na konci druhé minuty se ale Maláč musel soustředit na střelu, kterou vyslal Roman Staša. Ramenem poslal kotouč mimo nebezpečí. Domácí se museli v dalších minutách soustředit na hru v oslabení, když téměř v návaznosti na sobě byli vyloučeni Ondráček a Duba. Zatímco v první početní výhodě Šumperk udržel kotouč v bezpečné vzdálenosti, z druhé přesilovky se Přerov dokázal prosadit. Maláč vyrazil tvrdou ránu Paly a Vladimír Kočara v kleče na hranici brankoviště došťoural kotouč za ležícího Maláče. Hosty branka nabudila a další snížení měl na holi Korčák, přihrávku Venkrbce do stoprocentní šance nevyužil - Maláč se roztáhl na brankové čáře a nadějný pokus soupeře zlikvidoval.

V závěru utkání se stále častěji objevovala na ledové ploše první přerovská pětka vedená Antonínem Sprušilem a nutno dodat, že společně se svými křídly Kočarou a Ditrichem dělal v pásmu Draků pořádný vítr. V 53. minutě nevyšla hostům třikrát po sobě rozehrávka a hlavně poslední nezdar málem využil Duba. Ten si sjel neatakován s pukem na holi do lepšího střeleckého úhlu, pak však z jeho hole zacinkal kotouč pouze o tyč. Poslední velkou šanci Zubrů měl šumperský odchovanec Jan Matějka, Maláč si s jeho pokusem poradil. A tak definitivní tvář výsledku dokreslila branka Zdeňka Novosada, který necelé dvě minuty před koncem zatloukl za Krejčího výstavní přihrávku od Jiřího Osiny. Šumperští hokejisté si pak mohli vychutnávat aplaus nadšeného publika, které se po dvou prohrách dočkalo zasloužené výhry.

Šumperští hokejisté po utkání tradičně poděkovali svému publiku, následně se však vzhledem k okolnostem uspořádala z iniciativy fanoušků akce pro hráče. Poslední domácí předvánoční utkání skončilo předáním vánočních dárků hokejistům, přičemž po rozdělení prezentů jednotlivým Drakům (kupodivu mladičký sedmnáctiletý Martin Svoboda si vylosoval dáreček v podobě lahvinky něčeho dobrého) následoval nejspíše zlatý hřeb - žlutomodrý sud piva.