Draci dotáhli zápas se Slavií až do nájezdů, druhý bod nakonec putoval k soupeři

Vanessa Vařeková, sobota 18.2.2023
Šumperským Drakům jde o všechno, a to je na ledě hodně znát. Do utkání se Slávií vletěli ve vysokém tempu a jejich hra dělala soupeři nemalé problémy. Díky tomu se dostali svěřenci Josefa Málka už v první třetině do vedení, jenomže Pražané dokázali ještě před jejím koncem srovnat. A tak to draci zkusili v prostřední části znovu. Opět se jim podařilo vrátit vedení na svoji stranu, Slavia ovšem znovu bleskurychle odpověděla. V závěru pak hosté potrestali nedovolené zákroky domácích, čímž se postarali o překvapivý obrat. Šumperk to však nezabalil a zásluhou Šimona Jelínka těsně před koncem srovnal. Zápas nakonec musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nichž byl úspěšnější soupeř z hlavního města. Draci se tak dnes museli spokojit s pouhým jedním bodem.
48.kolo sobota 18.2.2023
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Slavia Praha
4:5sn
(1:1, 1:1, 2:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Žálčík (Průžek, Bartoš), 29. Eliáš (Drtil, Žálčík), 53. Š. Jelínek (Matě. Svoboda, Šuhaj), 58. Š. Jelínek (Drtil) – 19. Závora (J. Brož, Hejda), 40. Kulda (Žejdl, Knotek), 55. Žejdl (Knotek, Klikorka), 57. Strnad (Žovinec, Všetečka), rozh. náj. Všetečka. Rozhodčí: Wagner, Ondráček – Dědek, Thuma. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:3. Diváci: 1224. Střely na branku: 29:38. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4, 4:4, 4:5.
Lackovič – Eliáš, Drtil, Kadeřávek, Dudycha, Kunst, Hrachovský – Průžek, Bartoš, Žálčík – Mácha, Šuhaj, Š. Jelínek – Vildumetz, Nedvídek, Bernat – Vachutka, Matěj Svoboda, Jouza
Málek – Klikorka, Hejda, Žovinec, Matyáš, Barák, Szathmáry, D. Němeček – L. Stehlík, Žejdl, Kulda – Všetečka, Knotek, Kern – Strnad, Závora, J. Brož – Mrňa, Simon, Krliš

Ačkoliv hostující celek vyhrál úvodní vhazování, ke střele se dostali jako první domácí. Málkovu pozornost prověřil šumperský obránce Filip Eliáš. O chvíli později to ještě zkoušel z ostrého úhlu Vildumetz, ani jeho projektil však nenašel cíl. Zatímco první polovina úvodního dějství vyzněla herně daleko lépe pro Šumperk, ve druhé polovině převzala iniciativu Slavia. Vše začalo nevyužitou přesilovkou Draků. Ta paradoxně hosty nakopla, jenomže ani Tomáš Knotek a ani Jiří Kern na Lackoviče nevyzráli. Do vedení se nakonec přece jen dostali domácí hráči. V 16. minutě sehrála první útočná lajna ukázkovou souhru. Bartoš našel parádní přihrávkou Průžka, který si najel na osu hrací plochy, odkud kotouč ještě posunul na šumperského kapitána Lukáše Žálčíka, který trefil odkrytou bránu. Pražané ale ještě do konce první periody stihli odpovědět. V 19. minutě se dostal k volnému kotouči Jan Závora, jenž měl ten nejjednodušší úkol, zavěsit do prázdné šumperské svatyně.

Do prostřední části opět vstoupili o něco aktivněji šumperští hokejisté, kteří si dokonce vynutili druhou početní výhodu. Nicméně přesilové hry jsou v Šumperku od začátku sezóny zakleté. I druhý prohřešek hostů tak zůstal nepotrestán. To však Draky nemuselo příliš mrzet, neboť jejich narůstající tlak přinesl ovoce. Ve 29. minutě poslal Filip Eliáš kotouč z levého kruhu do brankoviště, kde si ho do vlastní brány nešťastně srazil jeden z hostujících obránců. Druhý gól Draky nakopl natolik, že jen výjimečně opouštěli útočné pásmo a Slavii nepouštěli téměř k ničemu. Když se prostřední část přehoupla do své druhé poloviny, Bartoš s Žálčíkem se dostali do přečíslení dva na jednoho. Tentokrát to vzal na sebe prvně jmenovaný, ale střelou na zadní tyč trefil pouze Málkovu lapačku. Těsně před druhou sirénou si Draci výrazně zkomplikovali situaci, když nabídli Slavii přesilovku 4 na 3. A tak zkušený tým, jako je Slavia, tuto výhodu ztrestala. Tři vteřiny před koncem třetiny dostal parádní přihrávku do protipohybu gólmana Edgars Kulda, který neměl sebemenší problém trefit prázdnou bránu.

V poslední dvacetiminutovce se už role trochu otočily. Slavia po vyrovnávací brance z konce druhé třetiny ožila a v prvních minutách hrozila daleko více než Šumperk. Domácím se ale opět naskytla skvělá příležitost vrátit vedení na svoji stranu, a to v podobě početní převahy. V té se asi do největší šance dostal Žálčík, kterého našel žabičkou Bartoš, jeho pokus však letěl těsně vedle brány. Draci se ale kýžené branky přece jen dočkali. V 53. minutě vybojoval puk Šuhaj a nahrál ho na levé křídlo Svobodovi. Ten našel před bránou najetého Šimona Jelínka, který nemilosrdně zavěsil. Hosté ovšem nečekali s odpovědí příliš dlouho. V přesilové hře protečoval puk až do sítě Lukáš Žejdl. Šumperští hráči se z této branky moc nepoučili. Za zdržování hry byl vyloučen Patrik Kadeřávek a i v další početní výhodě hosté zaúřadovali. V 57. minutě dokonal první a také poslední obrat tohoto utkání Lukáš Strnad. Domácí to ovšem nezabalili a bleskurychle srovnali. V 58. minutě zkusil od modré čáry vypálit Šimon Jelínek a jeho projektil prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

V nastavené pětiminutovce se do samostatného úniku dostal Jelínek, který útočil na první hattrick za Draky. Proti tomu ale byl gólman Málek, který vytasil skvělý zákrok betonem. Na druhé straně pálil z bezprostřední blízkosti Kern, trefil ale pouze výstroj šumperského brankáře. Vzhledem k tomu, že rozhodující branka v prodloužení nepadla, na řadu musely přijít samostatné nájezdy, v nichž byl úspěšnější celek z hlavního města. Draci se tak dnes museli spokojit pouze s jedním bodem. Aktuální ztráta na Pardubice B činí šest bodů.

Josef Málek (DRACI PARS ŠUMPERK): „Myslím si, že oproti našemu vystoupení v Přerově, byl tohle velký posun k tomu, co kluci tady chtějí produkovat. Chtějí hrát hokej. To, že dostaneme se Slavií ve dvou přesilovkách dva góly, je sice problém, ale to se takhle prostě stává. Takhle se to hraje. Já bych spíš viděl problém, že jsme si ty přesilovky nechali udělat, protože vyhodit kotouč přes čtyřmetrové plexisklo, to pro mě zůstane nepřekonatelnou věcí. Nemyslím si, že bychom v zápase udělali nějakou fatální chybu. Prostě soupeř je natolik kvalitní, aby dokázal proměnit přesilovky a přetlačit nás. Nicméně jsem šťastný, že jsme to ještě dokázali vyrovnat. V prodloužení jsme pak mohli urvat i ten druhý bod, ale v nájezdech už to bylo nad naše síly v naší situaci a pod takovým tlakem.“

Pavel Kolařík (HC Slavia Praha): „Těžký zápas. Šumperk hraje o všechno a věděli jsme, že je silný v útočném pásmu. Začátek zápasu nám úplně nevyšel, respektive celý zápas jsme vlastně pouze dotahovali. Naštěstí se nám povedly přesilovky, ve kterých jsme skórovali. Ty nám hodně pomohly. Tři minuty před koncem jsme pak dali gól a už jsme věřili, že to doklepeme, bohužel to nevyšlo. Nicméně jsme hrozně rádi za druhý bod, který jsme vybojovali v nájezdech.“