Dobrý start nestačil, Draci ve Frýdku padli a naděje na záchranu padá těsně nad bod mrazu

Michal Krobot, Vanessa Vařeková, středa 22.2.2023
V rámci 49. kola vyjelo mužstvo Šumperka na led haly Polárky do Frýdku-Místku. Úvodní minuty se Drakům povedly a šli poměrně rychle do vedení. Jenže stačily dvě střely a rázem musel tým kouče Málka dohánět. Rysi s přibývajícím časem hráli lépe a začali přidávat branky. Konečné verdikt zní 6:3 pro domácí. Pardubice B nezískaly 3 body a Draci jsou tak stále teoreticky ve hře. Nyní si už ovšem nemohou dovolit prohrát a navíc bude také záležet na Dynamu B, kterému stačí k záchraně 2 body.
49.kolo středa 22.2.2023
HC Frýdek-Mistek - DRACI PARS ŠUMPERK
6:3
(2:1, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 15. Vrdlovec (Sova, Adámek), 16. Adámek (Hotěk, Haas), 24. Dostálek (Michálek, Havránek), 25. Teper (Klimša, Haas), 43. Klimša (Haas), 50. Haas – 13. Svoboda (Jelínek), 27. Průžek (Bartoš, Žálčík), 60. Průžek (Bartoš, Eliáš). Rozhodčí: Skopal, Kubičik – Hanzlík, Bezděk. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 794. Střely na branku: 32:41. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3.
Mokry – Žůrek, Teper, Š. Havránek, Michálek, Sova, Homola, Adámek – Bednář, Zeman, Macháček – Doktor, Vrdlovec, Dostálek – Hotěk, Haas, Klimša – Geidl, Matěj, Ramik.
Lackovič (25. Hamalčík) – Smolka, Eliáš, Kadeřávek, Dudycha, Hrachovský, Kunst – Průžek, Bartoš, Žálčík – Svoboda, Šuhaj, Jelínek – Vildumetz, Nedvídek, Vachutka – Mácha, Bernat, Maciaś – Jouza.

Šumperští hokejisté vyhráli úvodní vhazování a ihned uháněli do útočného pásma, domácí bránu však neohrozili. Na druhé straně se do slibné šance dostal David Klimša, proti jeho střele ale Lackovič nakonec nemusel vůbec zasahovat. V 5. minutě se Frýdek-Místek provinil nedovoleným zákrokem, čímž nabídl Šumperku první početní výhodu. V ní ostře pálil Lukáš Žálčík, jeho střelu vyrazil Mokry pouze před sebe, kde stál nikým nehlídaný Bartoš, na kterého zívala téměř odkrytá brána. Centr první lajny ale trefil pouze boční síť domácí klece. Domácí celek první oslabení zvládl a krátce po něm se ke střele dostal Haas, Lackovič však stihl včas zaklapnout betony. Do vedení se ale přece jenom dostali jako první Draci, kteří ve 13. minutě využili velkého tlaku před domácí bránou a po skvělé kombinaci zakončil přesně mezi beton a lapačku Mokryho Matěj Svoboda. Rysi ale nečekali s odpovědí příliš dlouho. Už v 15. minutě srovnal skóre Daniel Vrdlovec, který střelu od modré dokázal protečovat za záda Jakuba Lackoviče. Rychlá odpověď Frýdku zaskočila Draky natolik, že po pár vteřinách lovili puk ze sítě podruhé. V téměř identické situaci se ocitl Jakub Adámek, který vyslal tvrdou ránu od modré, tentokrát už ale žádnou teč ke skórování nepotřeboval.

Svěřenci Josefa Málka ve své aktivitě nepolevovali ani ve druhém dějství, vyrovnávací branku ale z herní převahy vytěžit nedokázali. A tak místo toho zaúřadovali domácí. Ve 24. minutě dokázal Vlastimil Dostálek bravurně tečovat nahození Jakuba Michálka. Ještě neuběhla ani jedna minuta a už to bylo o tři branky. Náskok Frýdku-Místku navýšil Jakub Teper, který využil chaosu v šumperské defenzívě a z pravého kruhu zamířil přesně ke vzdálenější tyči. Po čtvrté inkasované brance sáhl hlavní kouč Draků k výměně brankářů. Jakuba Lackoviče mezi třemi tyčemi nahradil Petr Hamalčík. A zdá se, že tento impuls alespoň na chvíli zabral. Ve 27. minutě vrátil Draky do zápasu šumperský útočník Jiří Průžek, který využil spoustu prostoru a přesnou střelou vymetl pravý horní roh domácí klece. Další branka už sice během druhé třetiny nepadla, čtyři vteřiny před koncem se však strhla pořádná mela, která byla patřičně potrestána.

V závěrečné dvacetiminutovce si Frýdek-Místek vzal tříbrankové vedení zpátky, když nabídnutou přesilovou hru zužitkoval skvělou tečí David Klimša. Šumperský celek měl stále dost času na to ze zápasem něco udělat, Rysi ale byli proti. Malou jiskřičku naděje definitivně uhasil nejproduktivnější hráč Frýdku-Místku Oskar Haas, který zamířil na milimetr přesně do levého horního rohu Hamalčíkovy brány. Šumperští hokejisté následně už jen kosmeticky upravili konečný výsledek na 6:3. Osm vteřin před koncem utkání vymetl všechny pavučiny Mokryho brány Jiří Průžek.

Vzhledem k tomu, že rezerva Pardubic vyhrála nad Porubou v prodloužení, šance na udržení prvoligové příslušnosti je pro Šumperk už jen teoretická.

Josef Málek (DRACI PARS ŠUMPERK): „Frýdek v podstatě ze čtyř střel, které měl, tak se dostal na čtyři dva. To se pak těžce hraje týmu, který se brání všemu co jej po cestě potká. Začíná to od toho, že bude proměňovat šance, hraje s nasazením, ale tyhlety branky jej ubíjí. Pak se už těžce hlava zvedá, takhle to prostě funguje. I když už je ta šance malá, tak budeme stále bojovat až do konce. Od toho tady jsme, je to nakonec naše práce. Ale jak říkám. Od mého příchodu k týmu se nám nepodařilo zvítězit ani v jednom utkání, tak, abychom se dostali trošičku do nějaké pohody a mohli o tu záchranu ještě zabojovat více. Jednou se nám nepodaří uhrát přesilovky, dnes se nám nepodařilo trefit gólmana prvního, který by nás podržel. Byly tam nešťastné teče. Jak jsem už řekl, Frýdek to tam třikrát hodil od modré a třikrát mu to tam spadlo. Kluci hráli s nasazením, ale tohle nás prostě sráží dolů.“

Martin Janeček (HC Frýdek-Místek): „Každý ten zápas je neskutečně těžký a my z něj měli obrovský respekt. Věděli jsme, že Šumperk bude napůl zhrzelý a napůl takový uvolněný, jelikož ví, že prostě jim to pomalu utíkalo. Dnešní zápas jim zase moc nenahrál, tošku mi je jich líto. My jsme se prostě soustředili na to, že je potřeba dobře začít, což se nám nepovedlo. Nicméně si myslím, že jsme to s nějakým přehledem otočili a udrželi se v zápase. Škoda, že jsme soupeři za stavu 4:1 dovolili si trochu čuchnout, protože si myslím, že jsme pak ten zápas mohli zlomit do klidu o mnoho dřív. Pak jsme si ale dobře pomohli přesilovkou a pak to s přehledem dohráli. Pak už jen přišla kosmetická úprava v samém závěru, což je škoda pro našeho gólmana, protože jsme chtěli aby měl samozřejmě také sebevědomí. Ale byla to dobrá střela, Šumperk to sehrál výborně, takže jsme určitě šťastní. My si teď musíme odpočinout a chystat se pomalu na Porubu. Musíme v dalších zápasech vydolovat body, které potřebujeme pro to, abychom byli v desítce.“