Dobře rozehrané utkání se smutným koncem, Draci se Sokolovem padli poprvé v sezóně

Vanessa Vařeková, sobota 10.12.2022
K poslednímu utkání před reprezentační pauzou Draci zajížděli na led dalekého Sokolova. Žálčíkova parta, povzbuzena cenným skalpem Zlína, chtěla potvrdit neustále vzrůstající formu i na západočeském ledě. Už během první třetiny otevřel skóre dnešní bitvy Lukáš Nedvídek. Baník na jeho branku, i díky výtečnému výkonu Petra Hamalčíka, hledal odpověď poměrně dlouho. Ta ale nakonec přece jen přišla, a to až ve 35. minutě. O osudu sobotní bitvy tak musela rozhodnout až závěrečná dvacetiminutovka, ze které nakonec těžil právě domácí celek. Jediná využitá přesilovka dokonala obrat Sokolova, který si tak v této sezóně připisuje první vítězství proti Šumperku, byť velmi těsné.
29.kolo sobota 10.12.2022
HC Baník Sokolov - DRACI PARS ŠUMPERK
2:1
(0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 35. Rulík (Osmík, Kverka), 46. Hauser (Kverka, Pohl) – 6. Nedvídek (Dudycha). Rozhodčí: Petružálek, Čáp – Jindra, Štofa. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 325. Střely na branku: 23:19. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Michajlov – Jan Novák, Tomek, Pohl, Baláž, Weinhold, Rulík, Klejna – Osmík, Kverka, Hauser – Berka, Zadražil, Hrabík – Švec, Jurčík, Tomi – Kysela, Rohan, Hajný.
Hamalčík – Kadeřávek, Eliáš, L. Rutar, Hrachovský, Kunst, Dudycha – Průžek, Mácha, Žálčík – Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek – Vachutka, Kohút, Nedvídek – Křemen, Bernat, Horký.

Draci vletěli do souboje se Sokolovem velmi aktivně, když hned v úvodu prověřil Michajlovu pozornost Šimon Jelínek, který nejprve střílel z ostrého úhlu a následně se pokoušel i o dorážku. Na druhé straně se do velké šance dostal Jaromír Kverka, trefil ale pouze Hamalčíkovy betony. Domácí Sokolov v následujících vteřinách ostřeloval hostující svatyni a ač kotouče z Petra Hamalčíka celkem často vypadávaly, ani jeden mezi třemi tyčemi neskončil. Nakonec to tedy byli hosté, kdo otevřel dnešní gólový účet. V 6. minutě se Šumperk dostal do rychlého protiútoku, který dokázal proměnit v první branku. Štěpán Dudycha našel na pravém kruhu přesným pasem Lukáše Nedvídka, jenž ránou z první poslal puk za záda domácího brankáře – 0:1. Hned vzápětí mohl zvýšit náskok Draků Lukáš Žálčík, jeho bekhendovou kličku ale Martin Michajlov přečetl a kotouč přikryl. Baník se pokoušel srovnat krok, proti němu však stála dobře připravená šumperská defenzíva, která domácím přechod do útočného pásma výrazně znepříjemňovala. Ještě ke konci první dvacetiminutovky ale měl na holi vyrovnávací gól Vojtěch Tomi, který se dostal až za obranu Draků, ovšem tváří v tvář hostujícímu brankáři nakonec trefil pouze boční síť branky. Petr Hamalčík tak odolal všem střeleckým pokusům Sokolova a do kabin odcházel s prozatímním čistým kontem.

Draci na začátku druhého dějství úspěšně ubránili zbytek oslabení, které si přenesli z poslední minuty první části. Jenomže hned vzápětí se Šumperk opět provinil nedovoleným zákrokem. Tentokrát vyfasoval menší trest za podrážení obránce Ludvík Rutar. Ovšem po pár vteřinách se síly na ledové ploše vyrovnaly. Martin Michajlov totiž odehrál puk mimo vytýčený lichoběžník, čehož si sudí všimli. Šumperští hokejisté se následně dostali do útočného pásma, kde byl hákován Eliáš. Rázem tak byla na světe první přesilovka hostujícího celku, která byla pár vteřin dokonce dvojnásobná. Početní převaha se však Drakům nepovedla podle představ. Místo toho se při vlastním oslabení dostali ke střele domácí, Hamalčíka ale nepřekonali. Po vyskočení z trestné lavice se pak Kverka zmocnil vyhozeného puku a sám ujížděl na šumperského gólmana, jenž opět předvedl proti jeho pokusu výborný zákrok. Hamalčík se během druhé dvacetiminutovky rozhodně nenudil, neboť ho domácí neustále zásobovali střeleckými pokusy. Strážce hostující svatyně statečně odolával až do 35. minuty, kdy dostal přihrávku na modrou Adam Rulík, jenž pořádnou dělovkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 1:1. Draci ihned po inkasované brance zvýšili obrátky, nicméně ani pokus Vachutky a ani nastřelená horní tyč Máchy nevrátila vedení na stranu Šumperka. Těsně před zazněním druhé sirény mohl zahrozit ještě Lukáše Nedvídek, při přečíslení dva na jednoho ale prováhal správný okamžik ke střele.

Nerozhodný stav po dvou třetinách znamenalo jediné, o osudu dnešního zápasu musela rozhodnout poslední dvacetiminutovka. Do ní vstoupili hosté vítězným vhazováním, více na puku byli ovšem domácí. A ve 43. minutě se postarali o první obrat tohoto utkání. Nedovolený zákrok Kadeřávka potrestal v početní převaze Petr Hauser, který dostal krásnou křižnou přihrávku a ránou z první překonal přesouvajícího se Hamalčíka – 2:1. Šumperk začal stupňovat svůj tlak, tomu však Michajlov statečně odolával, čímž držel sokolovské naděje na první vítězství proti severomoravskému celku. Šumperští hráči to ještě minutu před koncem zkoušeli bez brankáře, velký závar před sokolovským brankářem ale zužitkovat nedokázali. I přes veškerou snahu to Drakům napotřetí už nevyšlo a poprvé v sezóně tak se Sokolovem prohrávají, byť těsným výsledkem 1:2.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Hrozně náročný a urputný zápas, na špatném ledě. Hráli jsme na pokraji sil, dnes z nás byl cítit program posledních dnů a s tím se odvíjela i hra. Zápas rozhodlo, že jsme neodskočili na více jak 0:1 v úvodu zápasu. Přesto všechno jsme díky skvělému Hamalčíkovi odolávali a dávali si šanci na bodový zisk 60 minut. V oslabení jsme udělali taktickou chybu, kterou Sokolov potrestal. Speciální týmy nás bohužel stojí body. Máme nyní reprezentační přestávku, k tomu, abychom se uzdravili a byli v plné síle. A rovněž abychom zapracovali na přesilovkách a oslabeních a vrátili se po přestávce silnější. Hrozně mě mrzí, že nemáme bodový zisk i vůči fanouškům, co sem vážili cestu. Hrozně nás to štve.”