Začalo finále extraligy, výhry nad Libercem i Kometou mají své místo v historii šumperského hokeje

Začalo finále extraligy, výhry nad Libercem i Kometou mají své místo v historii šumperského hokeje

Jaroslav Svoboda, pátek 14.4.2017
V Liberci začala finálová série české nejvyšší soutěže, o extraligový titul usilují týmy Bílí Tygři Liberec a HC Kometa Brno. Oba kluby byly v relativně nedávné minulosti i šumperskými soupeři, byť první vzájemné duely jak s Kometou, tak s Libercem odehrál Šumperk shodně v kalendářním roce 1999. A v obou případech byli dokonce Draci úspěšnější. Zatímco výhra proti Kometě byla tehdy velmi důležitá pro konečný postup do 1. ligy, vítězství proti Liberci v úvodním kole sezóny 1999/2000 nepomohlo Drakům uniknout z bojů o záchranu. Šumperk je pak s oběma kluby spjat i zajímavými hráčskými jmény, tím nejvýznamějším je pak jistě Roman Meluzín.
SKUPINA ČEZ

Slavná výhra 4:1 s Kometou otevřela Drakům bránu do 1. DZ ligy

Psal se rok 1999, Šumperk podruhé v řadě mířil do prolínací soutěže mezi 1. a 2. ligou. Znovu Draci ovládli základní část soutěže, v play-off si poradili s Milevskem, ve druhém kole pak, i přes prohru v úvodním duelu série, s Táborem. Na šumperský tým hnaný tisícovkami poblázněných fanoušků čekala v baráži těžká dřina. Z druholigistů postoupil do prolínací soutěže i tým z Ústí nad Labem, prvoligovou příslušnost musel hájit Havlíčkův Brod a právě brněnská Kometa.

Ta měla na soupisce několik hodně zajímavých jmen, například Petra Hubáčka, Martina Ambruze, Tomáš Mikolášek, Radek Haman či Jaroslav Balaštík. Po úvodní remíze 4:4 v Havlíčkově Brodu dokázal Šumperk díky dvěma gólům ze samotného závěru duelu vyhrát v Ústí nad Labem. A na Kometu tak bylo narváno. Když přijeli hostující fanoušci několik minut před začátkem zápasu na šumperský zimní stadion, museli jim pořadatelé pracně vytvořit aspoň trochu místa. Natěsnali je zcela dolů k pokladně, která se nyní používá pro hosty v jejich sektoru. 

První domácí duel baráže měl klíčovou postavu v podobě Milana Ministra. Ten nasázel Kometě hattrick, narvaný stadión mohl slavit jednu z největších výher v historii šumperského klubu. Jednou z velkých opor šumperského mužstva byl brankář Marek Mastič, nejproduktivnějším hráčem sezóny se stal Radek Kučera. Papíroví Draci dotáhli snahu o postup do úspěšného konce, odveta v Brně byla spíše exhibiční a prohra 6:10 asi nemrzela nikoho.

První výhra v druhé nejvyšší soutěži ČR se zrodila v Liberci

Uběhlo pár týdnů a došlo na první historický souboj mezi Libercem a Šumperkem. Navíc hned v úvodním kole 1. DZ ligy. Zatímco v Šumperku probíhal hokejový boom, hokej v Liberci byl v útlumu a tehdejší Stadion měl teprve projít transformací na Bílé Tygry. Na úvodní duel sezóny přišlo necelých 500 diváků, z toho taková pětina přijela ze severu Moravy. A ve staré liberecké hale se Drakům postavil celek, v jehož brance byl Pavel Maláč a v útoku, ano, současný kouč finalisty ELH, Filip Pešán. Draci nastoupili v sestavě Hamrla - Březík, Karaudin, Lorenc, Luštinec, Pazdera, Suchý, Urban, Vašut - Bařica, Cech, Duba, Jenáček, Kopa, Kormunda, Kučera, Nohejl, Pospíšil, Šakarov, Šesták, Vodák. 

Domácí v úvodní třetině dvakrát vedli, ale na góly Horčičky a Nýče dokázali najít odpověď Jiří Vodák a Martin Jenáček. Chvíli před polovinou utkání se prosadil Pavel Kormunda a Šumperk poprvé v utkání, a tedy poprvé v druhé nejvyšší soutěži samostatné České republiky vedl. Liberecký Stadion ovšem srovnal zásluhou Jankovýcha.

Dvacet vteřin třetí třetiny však stačilo Drakům ke klíčovému úderu utkání. Radek Kučera propálil Pavla Maláče a jeho trefa se stala vítěznou. Šumperk vyhrál v Liberci 4:3. I v následném zápase byli Draci úspěšnější, vyhráli 3:2, dvakrát se trefil Martin Jenáček. Následovalo dalších šest vzájemných zápasů a Šumperk si již nikdy nedokázal s Libercem poradit. Poslední porážka z prosince 2001 měla podobu 2:9. V tomto utkání se proti Drakům představil například švédský útočník Oskar Stenberg, který ale nikdy velkou díru do hokeje neudělal a ačkoliv je narozen v roce 1982, tak již dávno pověsil brusle na hřebík.

Marná snaha o bodové zisky

Kometa i Liberec v následujících letech prošly přeměnou. V Brně došlo na hokejový boom, klub se vyhrabal z nejhoršího. První ligu zachránil až převodem licence ze Žďáru nad Sázavou, po dalších letech pak otěže zkomírajícího celku převzal Libor Zábranský. Zatímco tak na baráži proti Prostějovu ve zcela komorním prostředí haly Rondo bylo přítomno necelých 200 diváků, o pár měsíců později začaly růst návštěvy až do tisícových počtů. 

Šumperk měl podobný osud, v roce 2002 poslal licenci do Hradce Králové, neměl dostatek prostředků na dohrání sezóny. Oba semifinalisté letošní extraligy tedy paradoxně nepostoupili sportovní cestou nejen do nejvyšší soutěže (Kometa koupila licenci ze Znojma, Hradec Králové převzal licenci z Českých Budějovic), tak ani do první ligy.

Šumperský hokej se kromě zápasů v letech 1999 až 2002 potkal s Kometou Brno až v ročníku 2007/2008. A ani v jednou případě nevyhrál. Kometa, která tehdy již usilovala o prvoligové posty nejvyšší a její divácké návštěvy byly bezkonkureční, porazila Šumperk nejprve 4:0, poté třikrát v řadě 4:2. Šumperk ale pokaždé, byť byl posledním týmem tabulky a nakonec sestoupil, odehrál skvělé zápasy. 

Podobná bilance lemuje i vzájemné zápasy s Libercem. Draci kromě zmiňované úvodní výhry urvali i druhý historický duel, doma. Pak ale přišlo již šest proher v řadě a konec v podobě odsunu do Hradce Králové.

Hráčské legendy? Roman Meluzín a další

V historii šumperského hokeje se dají najít hokejisté, kteří měli pro zdejší hokej nemalý, spíše i obrovský přínos, a přitom jsou spjati také s Kometou či Libercem. Romana Meluzína netřeba dlouho řešit. Dvojnásobný mistr světa se stal obrovskou ikonou šumperského publika, o jeho popularitě v Brně netřeba hovořit. Když se Draci vrátili v sezóně 2007/08 na brněnský led, tisíce domácích příznivců po vítězném utkání provolávalo jméno hvězdného útočníka. Ten nyní působí v organizaci Komety, stejně jako jeho syn, člen mládežnických týmů. 

Další takovou postavou je Pavel Zubíček. Ten toho sice v Šumperku moc neodehrál, doslova pár zápasů. Ale i během toho mála dokázal svou obrovskou profesionalitu, když tehdy jako bek extraligového Vsetína přijel, viděl, odehrál parádní zápasy a Drakům výrazně pomohl. I on nyní funguje v Kometě, jako sportovní manažer.

Šumperským kádrem se mihl i další exbrněnský hráč Miroslav Barus, stejně tak současná jednička Marek Čiliak. Naopak ze Šumperku si do Brna svého času odskočil obránce Pavel Urban. Zajímavá jména pak spojují Šumperk a Liberec. Například obránce Karel Ubry či útočník Jaromír Carvan, v dresech obou klubů, ba dokonce i v tom brněnském, působil pak Pavel Maláč. Zapomenout by se nemělo ani na Jana Výtiska, který hrál jak za Šumperk, tak za Liberec.