TOP 8 gólmanů, kteří odchytali nejvíce minut

TOP 8 gólmanů, kteří odchytali nejvíce minut

Vanessa Vařeková, pátek 30.10.2020

10. října odehráli Draci prozatímní poslední utkání proti Benátkám nad Jizerou. Už tři týdny si zvykáme na život bez našeho milovaného sportu. A jak jsme již dříve avizovali, v době koronavirové jsme si pro vás připravili několik článků na odlehčení. V dnešním příspěvku se budeme věnovat brankářům. Na základě kritéria, nejvíce odchytaných minut v šumperském trikotu, jsme pro vás vybrali TOP 8 gólmanů. Pojďme si je společně představit.

SKUPINA ČEZ

8. MÍSTO – DANEČEK LUKÁŠ

Třinecký odchovanec poprvé okusil seniorskou ligu v sezóně 2005/2006 v Novém Jičíně. O rok později dokonce nastoupil do patnácti extraligových utkání za Oceláře z Třince. Zkušený gólman nastoupil také ve všech mládežnických reprezentacích. Nejvíce času pak strávil Lukáš Daneček v roli jedničky za AZ Havířov. Miláček havířovských fanoušků působil v tamním mančaftu 5 let. Od sezóny 2015/2016 pravidelně chytal za frýdecko-místecké Rysy, přičemž pár zápasu odchytal opět za Oceláře. V šumperském dresu působil dvě sezóny. Paradoxem je, že právě Lukáš Daneček se stal brankářem, který okusil během tohoto působení postup i pád. V sezóně 2008/2009 odchytal 26 utkání a v kvalifikaci o první ligu vychytal definitivní postup v souboji s Milevskem. Následující rok se Šumperk stal farmářským klubem Ocelářů, ale spolupráce se bohužel nevydařila podle očekávání. Draci se v první lize pořádně neohřáli a hned se s ní museli rozloučit. Během těchto dvou sezón odchytal Lukáš Daneček celkem 2175 minut, v našem žebříčku tak drží 8. pozici.

Lukáš Daneček patřil k největším oporám Havířova. Svůj um předvedl i za Šumperk. (Foto: Věra Václavková).

7. MÍSTO – HYLÁK ALEXANDR

Pardubický rodák nakoukl poprvé do nejvyšší soutěže za svůj mateřský klub již ve svých devatenácti letech. Kromě Pardubic hájil barvy krajského rivala z Hradce Králové. V sezóně 2007/2008 se Alexandr Hylák představil před šumperským publikem celkem desetkrát. O rok později se přestěhoval na jih Moravy do brněnské Komety, kde se ihned stal gólmanskou jedničkou s úspěšností téměř 93 %. Další ročník byl Hylák poslán na hostování do Šumperka. V pozici jedničky vydržel 29 soubojů, jenomže hostování muselo být Hylákovi ukončeno. Brněnská kometa jej na úkor Draků poslala do Olomouce. Poslední roky pak strávil v pražské Slávii a v Plzni. Kromě českých soutěží si vyzkoušel i slovenskou extraligu za HC Košice. V modrožlutým dresu odchytal celkem 2234 minut, což zkušenému gólmanovi stačí na 7. příčku.

Alexandr Hylák v dresu největšího rivala. (Foto: Věra Václavková).

6. MÍSTO – PEKSA MAREK

Své místo v TOP 8 má i tento šumperský odchovanec. Marek se po šumperském ledě proháněl již jako dítě. Svoji premiéru mezi muži si odbyl v sezóně 2007/2008, kde odchytal devět utkání v play out. Svůj talent dále rozvíjel u Drtičů z Hodonína, kde vydržel téměř dvě sezóny. Od sezóny 2012/2013 následovala zahraniční štace. Marek, jakožto velký cestovatel, nejprve zkusil štěstí u sousedů na Slovensku. Zde oblékal trikot Senice, Žiliny a Skalice. Asi nejzajímavější výzvu podstoupil v Rumunsku, kde si zahrál mezinárodní MOL ligu. Dlouhé tři sezóny strávil ve Francii a v loňském roce ohlásil návrat domů. V uplynulém ročníku pomohl Drakům k vysněnému návratu do Chance ligy. A své hrdinské výkony podává neuvěřitelným způsobem i letos. Na kontě má prozatím 2332 odchytaných minut a tímhle číslem to určitě nekončí.

Marek Peksa v akci. Jeho originální zákroky baví snad všechny :). (Foto: Věra Václavková).

5. MÍSTO – MALÁČ PAVEL

Rodák z Orlové si zahrál extraligu již v juniorském věku. V sezóně 1992/1993 odchytal utkání za PSG Zlín v rámci Československé hokejové ligy. V dalším ročníku si odskočil na Vysočinu, tam oblékl dres tehdy extraligové Jihlavy. V další letech působil také v prvoligovém Liberci, Chomutově, ve Žďáru nad Sázavou nebo třeba v Prostějově. Extraligu si mimo jiné vyzkoušel i v Havířově. Nejdelší působení zaznamenal v prvoligové brněnské Kometě, kde za čtyři sezóny odchytal slušnou porci zápasů. Za HOKEJ ŠUMPERK 2003 s.r.o. odehrál Pavel Maláč pouze jedinou sezónu. I přes tak krátkou dobu stihl odchytat úctyhodných 2395 minut.

Pavel Maláč odchytal slušnou porci zápasů za jednu jedinou sezónu. (Foto: Petr Skokan).

4. MÍSTO – LAKOSIL VLASTIMIL

Vlastimil Lakosil je rodák z Uherského Hradiště, nicméně jeho jméno je spjaté především s Třincem. U Ocelářů strávil tento sympatický gólman celkem 8 sezón. Lakosil se může pyšnit obrovskou porcí zkušeností, které nasbíral v několika zemích. Na Slovensku zkusil své štěstí v Nitře, Martinu, Skalici nebo v Bratislavě. Podíval se také do Německa, Kazachstánu, Skotska, Anglie a do Rumunska. Draci využili jeho schopností v sezóně 2017/2018. Svůj um předvedl ve 47 utkáních a Šumperk dovedl až do finále play off. Pouze Poruba byla nad dračí síly. Skvělá sezóna Lakosila se projevila i ve statistikách. Stal se nejlepším gólmanem v průměru inkasovaných branek na zápas a patřil mezi nejvytíženější brankáře 2. ligy skupiny východ. Počet odchytaných minut se zastavil na čísle 2622 za jednu jedinou sezónu, to hovoří za vše.

Sympatický Vlastimil Lakosil prožil v Šumperku úspěšnou sezónu. (Foto: Věra Václavková).

3. MÍSTO – VALÚCH VIKTOR

V roce 2001 se poprvé představil na ledě nedalekého Uničova. Zde strávil jednu sezónu, ve které odchytal 32 duelů. V sezóně 2003/2004 se Valúch přesunul do Šumperka, kde vydržel i následující ročník. V šumperských barvách nastoupil do 49 utkání a na ledě tak strávil 2677 minut. Krátce nastoupil za slovenskou Senicu a jeho další kroky poté směřovali do Uherského Ostrohu.

Viktor Valúch hájil barvy Uherského Ostrohu naposled v sezóně 2018/2019. (Foto: Adam Krátký).

2. MÍSTO – TIHLÁŘ RADEK

Olomoucký odchovanec působil celou svoji kariéru na Moravě. Do seniorské kategorie se poprvé podíval v roce 2001, kde odchytal slušnou porci za mateřskou Olomouc. Z Olomouce se stěhoval v sezóně 2006/2007 k největšímu rivalovi ze Šumperka. Dračí bránu bránil tělem i duší dvě sezóny a celkem 3206 minut. Kromě Šumperka si zachytal také v Uničově nebo v Přerově. Jeho poslední zastávka byla v ostravské Porubě a trvala čtyři sezóny.

Radek Tihlář si zachytal proti Drakům v dresu přerovských Zubrů. (Foto: Věra Václavková).

1. MÍSTO – ŠTŮRALA TOMÁŠ

Asi netřeba dlouze představovat tohoto šumperského hrdinu. Do podhůří Jeseníků připutoval přes Jindřichův Hradec, Vrchlabí, Prostějov a Třebíč. Tomáš patřil bezesporu k největším oporám v celé historii šumperského hokeje. Miláček domácího publika byl vždy ve správný čas na správném místě a doslova vychytal body v několika duelech Salithu. Svůj talent dokazoval v každém utkání necelé čtyři sezóny. Právem tak drží rekord v počtu odchytaných minut s drakem na prsou, který činí 11311. V bráně mnohdy představoval nedobytnou zeď a jeho jméno se rozléhalo po celém stadionu. Štůralovu famózní formu využil několikrát vlastník jeho práv, extraligový Zlín. Zlínské vedení svými výkony přesvědčil natolik, že si ho stáhli zpět v sezóně 2014/2015. Kromě Zlína hájil také barvy Třebíče, Přerova či Prostějova, kde působil naposled.

Tomáš Štůrala několikrát vyhrál hlasování o nejoblíbenějšího hráče sezóny. Patřil bezesporu k největším oporám Draků. (Foto: Věra Václavková).