Souhrn kola: V Hradci se hrála půlka zápasu v přesilovkách

Jaroslav Svoboda, pátek 16.9.2011
Š u m p e r k – První hrací den soutěže je za námi, z pohledu šumperských se dá však těžko říci, že zdárně. V sedmi duelech hned čtyřikrát vyhrály za tři body domácí celky, dvakrát to dokázaly v dvoubodové podobě, pouze Jihlava pak dokázala dobýt stadión soupeře. Něco málo přes devět tisíc diváků vidělo 31 branek, z toho osm přesilovkových gólů a jednu trefu v oslabení. Hlavně však hned čtyři brankáři udrželi čisté konto, mostecký Marek Benda dokonce i se čtyřminutovým přídavkem z prodloužení. I v letošní sezóně vás neochudíme o tradičně netradiční rekapitulaci kola. Největší zvláštnost ale byla k vidění v Hradci Králové. Tam se půlka zápasu s Litoměřicemi odehrála v nestejném počtu hráčů na ledě.

Domácí nadvláda, na svém ledě tratil pouze Beroun

Již los tomu nasvědčoval, že na hostující celky nečeká v prvním kole lehká práce. Před vlastním publikem se totiž představili favorité první ligy z Chomutova, Ústí nad Labem, Olomouce či Havlíčkova Brodu. Úspěch předvídaly sázkové kanceláře (a to ještě velmi nesměle) jihlavské Dukle v Berouně a také Třebíči v Mostě. Hráči obou věčných rivalů také dokázali venku bodovat. Jihlava v Berouně pak jako jediný hostující tým úvodního kola soutěže i vyhrát. K výhře se pak překvapivě protrápil Chomutov, který zdolal Benátky nad Jizerou až v nájezdech. Hosté tak poprvé ve své novodobé historii získali body z Chomutova.

O poznání hůř si vedl nováček ze Šumperka v Havlíčkově Brodě. Draky srazily do kolen dva rychlé góly, pak jen stěží hledal Šumperk rytmus a odehrál nejhorší zápas za poslední dobu. Dostal lekci z produktivity, nasazení i prvoligové chytrosti. Navíc další los je pro Draky nemilosrdný, v sobotním druhém kole je čeká doma Jihlava, ve vloženém pondělním kole 19. září míří za Piráty do Chomutova. To druhý novic z Mostu si vedl lépe. Sice také nedokázal vstřelit během šedesáti minut gól, ale aspoň uhájil čisté konto a nakonec se radoval díky brance v prodloužení. Očekávání svých fanoušků naplnila Olomouc v čele s Jiřím Dopitou, jen škoda, že si na stadión i po velmi zdařilé přípravě nenašlo cestu více příznivců.

Ústí nad Labem se dokázalo přenést přes trápení s dobýváním písecké branky, po bezbrankové úvodní třetině dokázali Lvi v té druhé již skórovat a klíčovou byla nejspíš trefa pár vteřin před koncem prostřední dvacetiminutovky. Úspěšně vstoupil do sezóny i Hradec Králové, který dal zapomenout na osm proher v řadě z úvodu přípravy. Na svém ledě přehrál Litoměřice 4:2, k bodům nepomohl hostům ani výtečný Dušan Salfický, který čelil 48 střelám domácích. Zaměstnanějším brankářem kola byl již pouze benátecký Jiří Stejskal v Chomutově.

Statistiky zápasů:
Bilance domácí x hosté: 4 – 2 – 0 – 0 – 1, skóre 23:8
Nejvyšší vítězství: Havlíčkův Brod – Šumperk 7:0

Čtyři čistá konta? Nic nemožného…

Hned čtyři brankáři dokázali v úvodním zápase sezóny vychytat čisté konto. Činil se mostecký Marek Benda, který vychytal všechny forvardy Třebíče, a to nejen v normální hrací době, ale i v prodloužení. Ve statistikách brankářů této sezóny se tak prozatímně vyhoupl na první místo, protože oproti ostatním „čistým“ brankářům odchytal takřka čtyři minuty více. Dařilo se i Stanislavu Nerudovi, který dlouho čekal na nějakou zátěž od šumperských Draků. Nakonec musel několikrát tasit své chrániče, párkrát mu k nule pomohlo i štěstí. Písečtí útočníci si vylámali zuby na ústeckém brankáři Pavlu Francouzovi, který vychytal vítězství 4:0. Posledním neprůstřelným se stal olomoucký muž s maskou Štefan Žigárdy, který zase nedal okusit radosti kadaňským hokejistům. Naopak nejčernější kolo prožil Tomáš Štůrala, který inkasoval sedmkrát, nutno dodat, že většinou poté, co ho nechali po uši v problémech jeho spoluhráči.

Nejvíce zákroků musel vytasit ze svého repertoáru benátecký Jiří Stejskal, na kterého šlo v Chomutově 51 střel. Tři z nich pustil za svá záda ze hry, další pak v nájezdech. I tak dokázal svému mužstvu vychytat bod. Naopak nejméně aktivní ve střelbě byli písečtí hokejisté, a tak Pavel Francouz musel v cestě za svým čistým kontem pokrýt „pouze“ dvacet střel.

Statistiky brankářů:
Čistá konta: Marek Benda (Most), Štefan Žigárdy (Olomouc), Stanislav Neruda (Havlíčkův Brod) a Pavel Francouz (Ústí nad Labem)
Nejvíce zákroků: Jiří Stejskal (Benátky nad Jizerou), 47 zákroků
Nejméně zákroků: Pavel Francouz (Ústí nad Labem) a Dominik Halmoši (Jihlava), 20 zákroků

Přes 9000 diváků se brankových hodů nedočkalo

Cestu na jednotlivé stadióny si našlo (dle oficiálních zápisů) 9 051 diváků, i když těžko soudit, kolik přesně fanoušků dorazilo do havlíčkobrodské Kotliny, kde bylo vstupné zdarma, tedy vlastně nebylo. Právě tam dorazilo nejvíce fanoušků, a to 2 500. Nejméně jich dorazilo na hokej v Mostu, kde vidělo 420 párů očí v souboji s Třebíčí vítězství domácích po prodloužení. Ať tak či tak, gólových hodů se fanoušci moc nedočkali. V průměru padlo necelých čtyři a půl branky na zápas (při celkovém počtu 31 gólů), to je skoro o dva góly na utkání méně než v přípravě. Napomáhají tomu fotbalové výsledky z Mostu (1:0 pp) a z Olomouce (2:0). Osm branek padlo v přesilových hrách, jeden gól (z hole Rebelů) i v oslabení.

Brankáři čelili ve všech zápasech dohromady 453 střelám, nejofenzivnějším byl souboj Hradce Králové s Litoměřicemi, kdy pálily oba týmy dohromady 82 střel, tedy o dvě více než viděli fanoušci v nové chomutovské aréně. Naopak nejmenšímu počtu střel čelili gólmani paradoxně v Havlíčkově Brodu, kde přitom padlo sedm branek.

Dvěma góly se blýsklo v prvním kole hned trio hokejistů, všichni pak náleží do kádru celků z Vysočiny. Proti Drakům se prosadili dvakrát Milan Kostourek i jeho spoluhráč Jan Knotek, v Berouně pak režíroval výhru jihlavské Dukly Daniel Hodek. V počtu gólových přihrávek pak vede Vojtěch Němec z Havlíčkova Brodu, který třikrát připravoval gól svým spoluhráčům.

I plus/mínus hodnocení ovládli hokejisté Havlíčkova Brodu, logicky na opačném konci jsou pak šumperští Draci. Nejhůře si po prvním kole vede Jan Tesařík s pěti pasivními body. Nicméně jedno utkání sezónu nedělá a věřme, že "nakládačka" z Kotliny Draky nakopne.

Divácké a střelecké statistiky
Diváků celkem: 9 051
Průměr na zápas: 1 293 diváků

Počet branek: 31
Průměr na utkání: 4,429 branek na zápas
Nejrychlejší gól: Milan Kostourek (Havlíčkův Brod v čase 3:06)

Pět desetiminutových trestů, celkem přes 200 trestných minut

Dohromady 87 dvouminutových trestů rozdali hlavní rozhodčí v sedmi duelech úvodního kola, navrch pak pětice hráčů vyfasovala osobní desetiminutové postihy. V přesilovkách ale padlo pouze osm branek, což vizitku jednotlivým mužstvům v ohledu na zvládnutí početních výhod nedělá. Na druhou stranu bývají obdobná čísla v úvodních zápasech sezóny vcelku obvyklou záležitostí.

Nejrychleji vyloučeným hráčem byl David Ostřížek z Třebíče, který v Mostu vyfasoval dvouminutový trest již po šestašedesáti vteřinách hry. Nejtrestanějším hráčem kola se stal šumperský odchovanec Jakub Orsava, který letos bude vypomáhat v 1. lize Hradci Králové. Orsava stihl v souboji s Litoměřicemi nasbírat jeden menší trest a k tomu i vyloučení na pět minut plus do konce utkání za vražení. Právě duel Hradce Králové s Litoměřicemi je hodně specifický v hokejových měřítkách. Téměř polovinu utkání se totiž hrálo v nestejném počtu hráčů na ledě. Celkem se v přesilovkách odehrálo neuvěřitelných 29 minut a 43 vteřin! Avšak během této doby padly jen dvě branky, zatímco ve stejném počtu hráčů na ledě hned čtyři.

Statistiky přesilovek a oslabení, vyloučení:
Celkem v početní výhodě/nevýhodě: 132 minut a 7 vteřin
Přesilovkových gólů: 8
Gólů v oslabení: 1
Nejvíc trestných minut: HC VCES Hradec Králové (43)
Nejméně trestných minut: HC Rebel Havlíčkův Brod a Piráti Chomutov (6)
Úspěšnost přesilovek: Piráti Chomutov (67,23%)
Nejrychlejší vyloučení: David Ostřížek (SK HS Třebíč v čase 1:06)
Nejvíce času v oslabení: HC VCES Hradec Králové (18 minut a 7 vteřin)

V utkání HC VCES Hradec Králové - HC Stadion Litoměřice se odehrálo celkem 29 minut a 43 vteřin v nestejném počtu hráčů na ledě. Dokonalý nácvik přesilovek jednoho či druhého mužstva.