Souhrn 6. kola: Sesazení Hradce z trůnu, ústecká palba a hned dva hattricky

Jaroslav Svoboda, úterý 27.9.2011
Š u m p e r k - Další zajímavé boje přinesla první hokejová liga ve svém šestém kole. Čím se vyznačovaly? Nízkou produktivitou týmů v přesilových hrách, vstřelenými hattricky Daniela Hodka a Michala Veleckého, také první prohrou Hradce Králové v letošní sezóně. K vidění bylo zatím nejslušnější kolo soutěže, kdy čtrnáct týmů sesbíralo dohromady pouze 174 trestných minut. Zklamáním je opět pokulhávající divácký zájem, v Benátkách nad Jizerou přišlo na souboj s Berounem žalostných 221 diváků, statistická čísla návštěvnosti tak zachraňovaly hlavně duely v Chomutově (2615 diváků) a v Šumperk (1685 diváků). Nad průměrnou návštěvu kola se dostali těsně jen v Ústí, dál už nic. Nabízíme šestý díl našeho seriálu shrnujícího vše podstatné v odehraném kole 1. ligy.

Šesté putování po stadiónech první ligy začneme v Třebíči. Poslední tým tabulky i po pěti kolech stále čekající na první vítězství přivítal lepšící se Kadaň, která naopak povzbuzena vítězstvím 4:1 nad Litoměřicemi chtěla další zisk. Cíl se nakonec podařilo splnit oběma mužstvům. Dlouho se zdálo, že gólově utkání příliš vyčnívat nebude. Ve 14. minutě sice trefil přesně Laš, ale to bylo až do poloviny zápasu vše, co necelá tisícovka diváků v Třebíči viděla. Kadani se podařilo vyrovnat zásluhou Vladimíra Nováka ve 33. minutě, radost severočeských hráčů trvala jen chvíli. O dvě minuty později vrátil vedení na stranu Slávie Čech. V dalších minutách připomínal zápas poslední vystoupení Kadaně venku. Stejně jako v Šumperku i v Třebíči totiž hosté prohrávali 1:3. V úvodu třetí třetiny se trefil Sedláček a domácí se výrazně přiblížili prvnímu tříbodovému zisku. Jenže o dvě minuty později vrátil úder sparťanský zadák v kadaňských službách Jakub Vojta. Vyrovnání se pak hosté dočkali v poslední minutě. Stejně jako na ledě Draků i v Třebíči měla jejich power-play přidanou hodnotu v podobě souběžné přesilovky a Severočeši se dokázali prosadit. A opět byl autorem srovnávací branky Stanislav Mikšovic. To však bylo ze strany hostů vše. Jestliže na severu Moravy živili po podobném průběhu zápasu naděje na vítězství až do nájezdů, v Třebíči padli již po 22 vteřinách prodloužení.

Nikde jinde se v rámci šestého kola neprodlužovalo, vítězný gól domácích zaznamenal Vilém Burian, který už párkrát naskočil do české extraligy, jenže jeho všechny starty za Mountfield či Kladno by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Kadaňská cesta za body je závislá i na tom, jak se týmu daří v přesilovkách. V prvních třech kolech, kdy Severočeši vyšli bodově naprázdno, nedokázali zužitkovat byť jedinou početní výhodu. V Šumperku a v Třebíči právě na efektivitě přesilovek postavili základ bodového zisku, i to oba poslední venkovní zápasy Kadaně spojuje. Na Vysočině zaznamenali hosté úspěšnost přesilovek 63 %, tedy prakticky dvě ze tří využitých přesilovek. Nejen že lepší úspěšnost žádný jiný tým v šestém kole neměl, kadaňským to stačilo i na bodový zisk.

TŘEBÍČ - KADAŇ 4:3pp
Marek Laš a Zdeněk Sedláček (TRE): oba 1 gól + 1 asistence
Stanislav Mikšovic (KAD): 1 gól + 1 asistence, vyrovnání v čase 59:47
Kadaň: úspěšnost přesilovek 63,83 %

Z Třebíče se přesuneme k řece Jizeře do Benátek, kam zavítal Beroun. V komorní atmosféře spoře zaplněné benátecké haly byly k vidění zajímavé věci. Desátý tým tabulky postupně střádal náskok na toho času šesté Medvědy, ve 46. minutě vedl již 3:0. Když pár minut před koncem museli hosté do tří a stav stále trval, nic nenasvědčovalo tomu, že by se v Benátkách mělo konat drama. Jenže pak vtrhl na led slávistický mladík a stabilní člen mládežnických reprezentací Michal Poletín, který ke čtyřem extraligovým gólům přidal i premiérové dva prvoligové kousky v kariéře. Ten úvodní dokonce v oslabení, další kotouč pak dostal za záda Stejskala o minutu a půl později, ve chvíli, kdy stejný čas chyběl do konce třetí třetiny. Závěrečná urputná snaha Medvědů k vyrovnání nevedla, naopak tři vteřiny před sirénou trefil prázdnou klec Josef Skořepa. Benátky, které se v šestém kole teprve podruhé představily vlastnímu početně skromnému publiku, získaly premiérové domácí vítězství, Beroun naopak poprvé letos odjížděl od soupeřů s prázdnou.

Hrdinou večera se mohl stát urostlý slávistický útočník Michal Poletín, který v závěru zavelel ke stíhací berounské jízdě. Jeho dvě rychlé branky donutily domácí tým k oddechovému času, přesto mohl Poletín dovršit dílo benátecké zkázy. V čase 59:17 při začínající power-play hostů se kotouč dostal do brankoviště domácího Stejskala, opět aktivní Poletín začal šťourat holí kotouč za brankovou čáru, ale Stejskal nakonec situaci vyřešil. Beroun musel v Benátkách bojovat proti nepřízni osudu. Nejen že se střelecky probudil až v samotném závěru, spoustu sil jej stála také častá hra v oslabení. Vždyť zatímco domácí hráli během celého utkání v součtu 14 minut a 45 vteřin v početní výhodě, hosté tuto možnost měli pouze dvě minuty. I tak diváci příliš přesně mířených střel neviděli, domácí provětrali Furcha třiatřiceti střelami, hosté pak pálili pětadvacetkrát.

BENÁTKY - BEROUN 4:2
Michal Poletín (BER): 2 góly + 0 asistencí; gól v oslabení
Tomáš Klimt a Josef Skořepa (BEN): oba 1 gól a 1 asistence
Poměr hry v přesilovce: domácí 14:45 x hosté 2:00, využití 2:0, oslabení 0:1
Diváci: 221 - nejnižší návštěva sezóny

V Kotlině panovala po úvodních dvou kolech spokojenost, od prohry v Ústí nad Labem však začínají převládat spíše rozpaky. Rebelové totiž prohráli počtvrté v řadě a z prvního místa tabulky se propadli až na deváté. Olomouc naopak pošesté v řadě bodovala, nikterak nápadně se drží v dosahu úplného čela tabulky, když na první Ústí nad Labem ztrácí tři body. Utkání nabralo hned od svého začátku na tempu, již ve druhé minutě poslal hosty do vedení Petr Haluza. Hosté chytli slinu, ale z následného tlaku další gól nepřidali, naopak chvíli poté, co přežili Kotvanovo vyloučení, inkasovali zásluhou Fiedlerovy teče. Radost diváků i domácích hokejistů měla jepičí život, po půlminutě totiž zaúřadoval Matěj Pekr, který Suchanovi nedal nejmenší šanci a hostům vrátil vedení. Střelci si pak dali na pár minut oraz, ale do konce třetiny se přecejen stav ještě měnil. V 19. minutě srovnal nepokrytý Pavel Musil svou premiérovou prvoligovou brankou v kariéře. Domácím se pak podařilo i jít do vedení, když z mezikruží propálil Žigárdyho Rytnauer. Kohouti však zbraně nesložili a Michal Pšurný ve 37. minutě srovnal. O dvě minuty později pak opět měla gólově navrch Olomouc. Klíčový gól zápasu vsítil Petr Kolouch, vítkovický mladík sloužící na Hané a bývalý mládežnický reprezentant. Rebelům už nepomohla ani závěrečná půlminutová power-play, Olomouc poprvé vyhrála za tři body venku.

Rebelové až do utkání s Olomoucí dokázali v každém zápase využít aspoň jednu přesilovku, tentokrát se jim nezadařilo. Přitom v poslední třetině hráli dvakrát v početní převaze, při vyloučeních Dopity a autora vítězné branky Koloucha však nikterak vážně Žigárdyho klec neohrozili. Malou omluvou pro domácí neúčinnost přesilovek je fakt, že Hanáci mají hru v oslabení perfektně zvládnutou. Po Chomutovu mají druhou nejlepší úspěšnost ubránění přesilovek soupeře, potřetí letos pak dokázali v zápase neinkasovat gól v početní nevýhodě - a pokaždé z toho byl tříbodový zisk pro Kohouty. S ohledem na poslední nezdary Rebelů klesá i divácká návštěvnost v Kotlině, hlad po hokeji způsobený letní pauzu nejspíš nasytily zápasy Rebelů s Draky a chomutovskými Piráty, na Olomouc přišlo poprvé v sezóně do Kotliny méně než tisíc diváků.

HAVLÍČKŮV BROD - OLOMOUC 3:4
Jakub Bartoň (obránce, OLO): 0 gólů + 2 asistence
Pavel Musil (HBR): premiérový gól v 1. lize v kariéře
Havlíčkův Brod: poprvé v 2011/2012 neskóroval v přesilovce
Olomouc: první vítězství venku v 2011/2012

Šlágrem kola byl duel Chomutova s Hradcem Králové. Domácí Piráti se po vlažném úvodu soutěže dostávají do rytmu, po výhrách s Ústím i Mostem si vyšlápli i na doposud neporažený Hradec Králové. Piráti měli bleskový vstup do zápasu, již po 25 vteřinách hry protlačil kotouč do sítě skulinou mezi betonem Jakuba Čecha a tyčkou domácí forvard Milan Kraft. Kdo by čekal ofenzivní smršť podpořenou rychlým úspěchem, ten se zmýlil. Jabrocký sice mohl již v páté minutě přidat další gól domácích, ale to by musel v brejku naložit s nabídnutou příležitostí jinak. Klíčové momenty se tak odehrály až ve druhé třeitně. Nejprve hosté zahodili šanci při přečíslení tři na dva, načež se hra rychle obrátila proti Čechově brance a Chomutov kontroval úspěšně. Pod výražečku Čecha zamířil přesně Filip Seman. Znovu pak mohl přidat další domácí gól Jabrocký, ale tentokrát trefil jen břevno, přesto se Piráti pod dohledem maskota Picaroona dočkali. V přečíslení natáhl bránícího hráče na sebe Helminen a Gajovský neměl těžkou práci. Přesto neměli v Chomutově vyhráno, zvláště když ve 45. minutě snížil Zdeněk Kubica. V 55. minutě mohl dostat hosty na dostřel jediné branky Macháň, ale nedal, a tak Piráti trestali. Druhým gólem v zápase se blýskl opět z dorážky Milan Kraft. V předposlední minutě jel ještě Gajovský trestné střílení, ale ani neproměněná šance nic na vítězství Pirátů nemohla změnit.

Chomutov dokázal potřetí v řadě naplno bodovat, opět se pak mohl pochlubit výtečnou defenzívou. Během posledních tří zápasů inkasoval pouze dvakrát. Stejně jako v Havlíčkově Brodu i v Chomutově diváci marně čekali na gól z přesilovky, ani jeden tým nedokázal své početní výhody v zápase využít. I tak si přišlo více než 2500 diváků na své. Dvěma góly se blýskl Milan Kraft, vrchním spalovačem šancí se však stal Jaroslav Jabrocký, který na první gól v dresu Pirátů stále čeká. Jedinou trefu Hradce zařídil Zdeněk Kubica, který v sezóně 2007/08 bojoval i v šumperském dresu o zachování 1. ligy. Pro útočníka východočeského mužstva to byla první letošní trefa.

CHOMUTOV - HRADEC KRÁLOVÉ 4:1
Hradec Králové: první prohra v sezóně 2011/2012
Milan Kraft (CHM): 2 góly + 0 asistencí, celkem 2011/2012: 3 + 1
Gól v čase 0:25 - Milan Kraft: nejrychlejší gól 1. ligy 2011/2012
Zdeněk Kubica (HKR): 1. gól v sezóně 2011/2012

Ústečtí hokejisté doma po vysoké výhře 9:1 s Draky nadělovali i Mostu. Lvi šli do vedení již po 41 vteřinách hry a jakoby se na dálku pasovali s Chomutovem, kdo dá dříve gól. Mužem první třetiny se stal autor úvodní branky Jan Klobouček, který se totiž zapojil i do obou zbývajících gólových kombinací úvodní desetiminutovky. Po Alinčově a Šagátově brance však gólostroj ustal, domácí se prosadili počtvrté až v čase 34:50 zásluhou Ludvíka, chvíli poté zvyšoval na 5:0 Rod. V ústecké kleci jatí mostečtí hokejisté marně bili o mříže až do samotného úvodu třetí třetiny, pak ale brzo po sobě Havlíček s Divíškem korigovali stav. Favorit zápasu ale komplikace nepřipustil, vstřelil ještě dvě branky z holí Daniela Boháče a Lva. V závěru ještě mohl domácí vítězství zvýraznit Lukáš Nahodil, nová ústecká posila z Pardubic, ale v nařízeném trestném střílení těsně minul.

Ústí absolvovalo již pátý domácí zápas ze šesti odehraných kol, přičemž ve všech duelech byli domácí jasně lepší než soupeř a získali z oněch pěti duelů plný počet bodů. Díky zaváhání Hradce se pak Lvi dostali do čela tabulky. Mostecký nováček podruhé v řadě prohrál, po zápase s Chomutovem nestačil ani na druhého ligového favorita. Oba týmy se v utkání prosadily jednou v přesilovce, Mostečtí navíc svůj druhý gól přidali ve vlastním oslabení. V dalším kole zajíždí Ústí bojovat o první místo do Hradce Králové, Most pak v souboji nováčků vyzve doma Šumperk.

ÚSTÍ NAD LABEM - MOST 7:2
Ústí nad Labem: 5. domácí zápas = 5. výhra v norm. hrací době
Jan Klobouček (UNL): 1 gól + 3 asistence, v +/- hodnocení +4
Využití přesilovek: UNL 19,42% - MST 25,26%
Jasná převaha domácích ve střelbě: 64 - 22

Netrpěliví byli fanoušci Draků, kteří očekávali, jak se jejich tým popere s psychikou po vysoké prohře v Ústí nad Labem. Hosté z Litoměřic pak do Šumperka přijeli s přáním odčinit dvě nelichotivé porážky v posledních kolech. Radostnější byli po vzájemném zápase domácí. Historicky první vzájemný duel šumperského a litoměřického hokeje otevřel v úvodu deváté minuty Červenka. Hosté však chvíli po nástupu z kabin v čase 21:57 vyrovnali zásluhou Holomka, který přejel modrou a dle hesla: "Když nevíš co s pukem, vystřel," zavěsil do šibenice. Zřejmě klíčový moment přišel v polovině zápasu, kdy Draci během čtyř minut nasázeli Salfickému v litoměřické brance tři góly. Dvakrát se přitom trefil Velecký a zadělal na hattrick. Hosté se pak znovu vrátili do zápasu v závěru druhé třetiny zásluhou Šináglovy teče, jenže Draci už komplikace nepřipustili. Navíc v čase 53:38 završil druhý hattrick sezóny Velecký a definitivní pečeť přidal Skoumal.

Zajímavý moment byl k vidění v čase 43:11, kdy na sebe narazili na šumperském ledě dva velcí hráči české hokejové historie. Roman Meluzín se podílel na světových titulech 1996 a 1999, Dušan Salfický byl pak u dovršení zlatého hattricku v letech 2000 a 2001. Tváří v tvář na šumperském zimáku uspěl Meluzín, který po krásné Mičulkově přihrávce nedal Salfickému šanci. Draci působí v porovnání doma x venku jako noc a den. Zatímco venku ještě letos nevyužili ani jednu přesilovku, doma se jim v této herní činnosti daří. S Litoměřicemi zaznamenaly úspěšnost necelých 42,63 %, lépe už si vedli jen s Kadaní, kde však nezvládli Draci svá oslabení. V nich však v duelu s Litoměřicemi byli stoprocentní.

ŠUMPERK - LITOMĚŘICE 7:3
Michal Velecký (SUM): 3 góly a 1 asistence
Dušan Salfický (LTM): 38 střel, 31 zákroků, úspěšnost 81,58 %
Šumperk: 42. domácí zápas bez prohry v řadě
Michal Skoumal (SUM): 1. gól v 1. lize v kariéře

Na led Písku přijela jihlavská Dukla, která si připsala pátou tříbodovou výhru ze šesti zápasů (jediným přemožitelem Dukly zůstává Šumperk). Hlavním strůjcem vítězství byl Daniel Hodek, který si připsal hattrick. Jistý výkon přidal hostující gólman Dominik Halmoši, naopak písecká opora Petr Přikryl měl tentokrát slabší den. Během třinácti minut pustil z osmi střel hned tři branky a mezi tyčemi ho nahradil devatenáctiletý Vojtěch Sedláček. Toho dokázal překonat již pouze Daniel Hodek, který tak mohl zkompletovat hattrick. O čisté konto naopak přišel Halmoši, radost mu překazil v úvodu třetí třetiny druhým letošním gólem útočník Vojtěch Mrkvička.

Stejně jako v Ústí nad Labem a v Chomutově padla i v Písku úvodní branka zápasu hned v první minutě, Hodek otevřel skóre přesně po třiceti vteřinách hry.V utkání nepadlo mnoho trestů, a tak ani nebylo k vidění příliš mnoho přesilovek. Když už se nějaká početní výhoda jednomu či druhému mužstvu naskytla, tak ji střelci využít nedokázali. Písek pak poprvé v celé sezóně odehrál zápas bez toho, aby inkasoval ve vlastním oslabení.

PÍSEK - JIHLAVA 1:4
Daniel Hodek (JIH): 3 góly + 0 asistencí
Petr Přikryl (PIS): 13 minut, 8 střel, 3 góly, úspěšnost 62,50 %
Jihlava: pátá výhra ze šesti zápasů, posun na 2. místo
Písek: první domácí prohra, navíc bez bodu

Gólové hody ve stínu jen průměrného diváckého zájmu

Plných 49 gólů měli možnost vidět fanoušci na sedmi stadiónech 1. ligy v rámci 6. kola soutěže, to je i se vzděláním dítěte ze základní školy lehce dopočitatelný průměr sedmi gólů na utkání. Nejvíce branek viděli diváci v Šumperku, plných deset. O jednu méně pak fandové v ústecké Zlatopramen Aréně, nejméně v Chomutově a v Písku, po pěti gólech. Pravda v Chomutově viděli fanoušci větší část do sítě hostů, v Písku museli skousnout prohru.

Zajímavé je, že hned ve třech duelech se skóre měnilo již během první minuty. V tomhle směru byl nejzbrklejším střelcem chomutovský Milan Kraft, kterému ke skórování stačilo pouhých 25 vteřin. K vidění byly i dva hattricky, jeden z hole jihlavského útočníka Daniela Hodka, ten druhý pak v podání Michala Veleckého, který předvedl hattrick již v souboji s Jihlavou.

Divácky však liga zatím strádá. I v jindy bouřlivém prostředí havlíčkobrodské Kotliny či třebíčského stadiónu se sejde sotva tisíc diváků, návštěvnost povážlivě pokulhává i v Ústí nad Labem. Nicméně v lize jsou i mužstva, kdy by za onu „pouhou“ tisícovku lidí v hledišti líbali lidem ruce. V Benátkách nad Jizerou se na duel s Berounem sešlo 221 diváků, což je nejnižší letošní návštěva a také poněkud smutná vizitka diváckého zájmu o hokej v malém městě na Jizeře.

Nejefektivnější zakončení měli šumperští Draci, kteří vyjádřeno v procentech využili 18,4 % všech svých střeleckých pokusů, tedy skoro každá pátá střela skončila za Salfického zády. Nejčastější střelbou se však prezentovala rozjetá ústecká mašina, která vyslala na mosteckou branku plných 64 střeleckých pokusů.

Průměr na utkání: 7,000 branek na zápas
Nejrychlejší gól: Milan Kraft (Chomutov, v čase 0:25)

Nepoměr přesilovek v Benátkách, zatím nejslušnější kolo soutěže

Po minulém na vyloučení bohatém kole se tentokrát hokejisté umoudřili, i proto se šesté kolo zatím stalo nejslušněji odehraným kolem soutěže. V součtu obdrželi hokejisté 174 trestných minut, o plných 69 méně než v pátém kole. To ještě pětinu ze všech trestných minut sesbírali hokejisté Berouna. Těm v Benátkách nepřál osud ani rozhodčí, hosté nasbírali 42 trestných minut, v oslabení strávili téměř patnáct minut čistého času, sami pak ale za celé utkání hráli pouhé dvě minuty v přesilovce.

Přesilovky však tentokrát nebyly takovou zbraní jako v minulých kolech. Solidní čísla využití nasbíraly pouze týmy Kadaně a Šumperka, s přimhouřením oka i Most, ale hned osm týmů ze čtrnácti se v přesilovkách nedokázalo prosadit vůbec. Vidění však byly i dvě branky v oslabení. Jeden se podařil Mostu v Ústí nad Labem, což je na ledě favorita úctyhodný počin, druhý pak vstřelili hokejisté Berouna, což by se vzhledem k jejich téměř čtvrtině zápasu odehraného v oslabení dalo označit jako docela očekávaná věc.

Beroun se svým přídělem trestných minut posunul na druhé místo v tabulce nejvíce trestaných týmů soutěže těsně za Třebíč. Co může těšit šumperské fanoušky, Draci jsou druhým nejslušnějším týmem celé soutěže, což je samozřejmě taky základ toho, že se nacházejí na šestém místě ligové tabulky.

Statistiky přesilovek a oslabení, vyloučení:
Celkem v početní výhodě/nevýhodě: 107 minut a 33 vteřin
Přesilovkových gólů: 9
Gólů v oslabení: 2
Nejvíc trestných minut: HC Berounští Medvědi (42)
Nejméně trestných minut: HC Rebel Havlíčkův Brod a HC Dukla Jihlava (6)
Nejrychlejší vyloučení: Michal Borovanský (Most, v čase 1:33)
Nejvíce času v oslabení: HC Berounští Medvědi (14 minut a 55 vteřin)