Souboj sousedních týmů v tabulce! Zopakuje Šumperk výhru nad Slovanem?

Vanessa Vařeková, pátek 3.12.2021
Ve středečním vyhroceném derby Draci nepředvedli vůbec špatný výkon. Chvílemi to dokonce vypadalo, že konečně ukončí sérii porážek a domů si odvezou plný bodový zisk. Jenomže šumperské mužstvo zabrzdila disciplína. Draky ovšem podržel skvěle chytající Martin Holík a díky němu rozhodly o osudu utkání až samostatné nájezdy. V této loterii byl nakonec úspěšnější Prostějov. V dalším kole přivítají svěřenci Martina Janečka na domácím kluzišti HC Slovan Ústí nad Labem. Ústí je v tabulce sice až za Šumperkem, ale se stejným počtem bodů. Draky tak čeká veledůležitý zápas, který musí zvládnout, pokud se nechtějí pořadím propadnout. Přímý souboj o jedenácté místo startuje v sobotu 4. prosince v 17:00.

I přes velkou marodku zvládl Slovan náročné období se ctí

Výkony ústeckého mužstva jsou jako na houpačce. Sérii několika vítězných zápasů střídá série několika porážek a naopak. Slovan se momentálně nachází na 12. místě se ziskem 36 bodů, jsou tak nejbližším pronásledovatelem šumperských Draků. Na svém kontě mají osm vítězství, čtyři výhry v nastaveném čase, deset porážek a také čtyři porážky v prodloužení či po samostatných nájezdech. Severočechy v poslední době trápí obrovská marodka. Třeba takový dvoudenní zápasový program v moravskoslezském kraji, který byl velmi důležitý, odehráli pouze na tři pětky. Nicméně poprali se s tím výborně a obě utkání dovedli do vítězného konce v prodloužení a samostatných nájezdech. Poslední odehrané utkání s Kolínem před domácím publikem rozhodlo až prodloužení. Extra bod navíc si nakonec odvezli Kozlové. Slovan patří mezi týmy s nižším počtem trestných minut, disciplína jim tak obrovský problém nedělá. Když už se ale proviní nedovoleným zákrokem, není to žádná sláva. Ústí zatím ubránilo pouze 77,42 % oslabení. V přesilovkách je na tom o něco lépe, ale přece jenom je procentuální úspešnost využití přesilových her pod hranicí 20 %.

Synchronizované bruslení v podání bývalých spoluhráčů Honzy Milfaita a Daniela Spratka (Foto: Kryštof Hanžl, sportyusti.cz).

V prvním střetu zvítězil drak nad lvem i přes dramatický závěr

9. října se Draci vydali na dalekou cestu do Ústí nad Labem s jasným cílem bodovat. Na sever Čech sice přijeli bez některých opor, poprvé ale mohli využít služeb vítkovického brankáře Daniela Dolejše a talentovaného obránce Tomáše Machů, jenž si tak opět oblékl šumperský dres. V utkání, které bylo chudší na branky, si během dvou třetin hostující Šumperk vypracoval náskok dvou branek. S tím se Slovan ale nechtěl smířit a v samotném závěru při power play snížil skóre na rozdíl jedné branky. A drama bylo rázem na světě. V posledních vteřinách zápasu byl obrovský závar před Danielem Dolejšem, ten ale svůj tým podržel a Draci si z Ústí odvezli plný bodový zisk.

Brankářská jednička zatím trochu za očekáváním

Největší porci odchytaných minut má nadějný brankář Petr Hamalčík. Jenomže v letošní sezóně optimální formu stále hledá. Zasáhl do třinácti zápasů, z nichž pouze čtyři byly vítězné. Průměrně obdrží 3,20 gólů na zápas a jeho úspěšnost zákroků činí 89,54 %. Tento mladík má rozhodně na víc. Letos se také radoval z prvního čistého konta, které si připsal v utkání s Prostějovem. Šest startů si připsal zkušený Lukáš Cikánek, přičemž čtyřikrát jeho tým zvítězil. Průměrně obdrží 2,16 branek na zápas a jeho úspěšnost se zastavila na 93,33 %. Stejný počet zápasů odchytal třetí z party, teprve dvacetiletý Šimon Zajíček, který letos nastoupil už do čtyř klání za extraligový Litvínov.

V Ústí nad Labem řádila čtvrtá formace mladíků. Vítěznou trefu zaznamenal Jakub Horký. Prosadí se i v odvetě? (Foto: Věra Václavková).

Vrdlovec potvrzuje fantastickou formu, má už 25 bodů

Šikovný útočník Daniel Vrdlovec na ledě září. Nejen, že je neproduktivnějším hráčem Slovanu, ale se sedmi góly je i nejlepším střelcem mužstva a s patnácti asistencemi také nejlepším nahrávačem. V hodnocení plus/mínus získal osm plusových bodů, ani v této kategorii tak nenašel přemožitele. Zkrátka a dobře, Vrdlovec dominuje téměř všem statistikám Ústí. Druhým nejproduktivnějším hráčem je zkušený matador a kapitán Lvů Michal Trávníček (7+12). Trojici největší produktivity uzavírá bývalý Rytíř Štepán Bláha (6+8), kterému se daří prosazovat v přesilových hrách. Jako jediný z týmu dokázal zužitkovat hned tři přesilovky, a ještě jednu branku přidal také v oslabení. Nejlepším obráncem Ústí nad Labem je Jiří Drtina (3+10), který kromě toho, že umí góly perfektně připravit, je umí i dát. Nejtrestanějším hráčem pak překvapivě není tvrďák Petr Přindiš, ale bývalý útočník šumperských Draků Jan Milfait. Milafit si na trestné lavici odseděl celkem pětatřicet minut.

Daniel Vrdlovec má v letošní sezóně fantastickou formu (Foto: Kryštof Hanžl, sportyusti.cz).

Sestavy z posledního utkání

Ústí nad Labem: L. Cikánek – J. Drtina, Š. Havránek, Trefný, Záruba, Vladimír Brož, E. Mareš, L. Chalupa – Trávníček (C), Vrdlovec, Štěpán Bláha – M. Tůma, Adam Raška I, D. Tůma – Hajný, Grim, J. Žolobov – Bernat, D. Soukup, M. Simon..

Šumperk: M. Holík – Pěnčík, Drtil, Březák, Dudycha, Hrachovský, Dajčar – Vildumetz, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Macuh, P. Kratochvíl – A. Furch, Spratek, Kohút – Antoníček, Scheuter, J. Horký..