Souboj krajských rivalů! Draci změří síly s přerovskými Zubry

Souboj krajských rivalů! Draci změří síly s přerovskými Zubry

Vanessa Vařeková, úterý 11.1.2022
V sobotním utkání Draci bohužel nezopakovali úspěch z prvního kola Chance ligy a po napínavé přestřelce se z Poruby vraceli bez bodového zisku. O vítězství soupeře přitom rozhodly až poslední dvě minuty utkání. Šumperským hokejistům nezbývá nic jiného, než zápas hodit za hlavu, poučit se z chyb a jít opět naplno do další bitvy. Ta se uskuteční ve středu 12. ledna před domácím publikem. Draci na ledě šumperské ŠKODA Areny přivítají krajského rivala HC ZUBR Přerov. Úvodní buly je naplánováno na 18:00.

Před sezónou patřil Přerov mezi favority, nyní ale nemůže vyloučit boj o udržení

Před začátkem nového ročníku Chance ligy byl Přerov pokládán za jednoho z favoritů celé soutěže. Zubři znovu poskládali skvělý tým, který nikdy nebyl založen na individualitách, ale především na týmové spolupráci a pověstném srdíčku. Dobří brankáři, parádní obrana, skvělý útok a uznávaní trenéři vždy táhli za jeden provaz, a to byla obrovská výhoda Zubrů. Úvodní kola byla spíše jako na houpačce. Jednou Přerov zvítězil, jednou zase prohrál. Dlouhou dobu ale držel domácí neporazitelnost. Prvním mužstvem, které vyloupilo přerovskou MEO Arenu, byla v druhé polovině listopadu jihlavská Dukla. A od té doby to šlo se Zubry z kopce. Z následujících osmi utkání totiž zvítězili pouze dvakrát. K výraznému zlepšení nepomohla ani změna trenérů, která se uskutečnila po prohraném utkání s Havířovem. Stávající trenérská dvojice Vladimír Kočara a Jakub Grof byla nahrazena Robertem Svobodou a Petrem Dočkalem.

Do nového roku vstoupil Přerov dvěma výhrami nad Frýdkem-Místkem a Benátkami nad Jizerou. Poté ale následovala domácí prohra s Kolínem. Zubři v dalším průběhu soutěže musí za každou cenu bodovat. Střed tabulky je natolik vyrovnaný, že i sebemenší bodová ztráta může znamenat propad na příčky znamenající boj o udržení. Nyní se Přerov nachází na 10. pozici se ziskem 50 bodů. Stejný počet bodů má jedenáctý Kolín. Na šestou příčku zajišťující čtvrtfinále play off ztrácí hráči Přerova sedm bodů. Na druhou stranu náskok na třinácté místo, které znamená baráž o udržení, činí pouhé dva body. Jedno je jisté, čeká nás ještě hodně zajímavá podívaná.

V prvním vzájemném utkání zářili gólmani. Na Petráska letělo 34 střel, z toho pouhé dvě našly cíl. (Foto: Věra Václavková)

Petrásek drží Přerov, je už druhým nejúspěšnějším gólmanem Chance ligy

Ústecký odchovanec Michael Petrásek zažívá skvělou sezónu. Brankářská jednička zasáhla do sedmnácti utkání. Průměrně inkasuje 2,31 branek na zápas a s úspěšností zákroků 92,34 % je aktuálně druhým nejlepším brankářem celé soutěže. Na svém kontě má mimo jiné tři vychytaná čistá konta. Na gólmany je v Přerově zkrátka spoleh, přesto se ale Zubři drží v dolní polovině tabulky. Petráskův parťák Lukáš Klimeš pochytá 92,62 % soupeřových střel a Michal Postava 91,75 % soupeřových střel.

Zubři by měli zapracovat na přesilovkách, ze všech týmů jsou na tom nejhůře

Přerované si v dosavadním průběhu soutěže zahráli už 131 přesilových her, ve kterých vstřelili pouze 17 branek. 12,98 % využitých početních výhod řadí Zubry na úplný chvost tabulky. Zde je evidentně největší kámen úrazu, protože v dnešním hokeji přesilové hry a ubráněná oslabení rozhodují zápasy. Přerovští hokejisté tak mají ještě na čem pracovat. Navíc by se měli mít na pozoru, protože jako jediní inkasovali při vlastní početní výhodě hned osmkrát! Nejúspěšnějším střelcem přesilových her je zkušený útočník Matouš Kratochvil (6+4), jenž tuto výhodu zužitkoval celkem čtyřikrát. Nejproduktivnějším hráčem přerovského mužstva je brněnský odchovanec Jan Süss (11+8), který je s jedenácti góly zároveň nejlepším střelcem. Ve statistikách plus/mínus dominuje se sedmnácti plusovými body obránce s extraligovými zkušenostmi Robert Černý (4+9). Nejvíce prostoru pak dostává trochu očekávaně jeden z nejlepších obránců ligy Josef Hrabal (0+13), který stráví na ledě v průměru třiadvacet minut. A jak to vypadá s fauly? Nejtrestanějším hráčem přerovského celku je s osmatřiceti trestnými minutami Filip Dvořák. Zajímavostí je, že mezi pěticí nejproduktivnějších hráčů Zubrů stále figuruje jméno Romana Pšurného, který nyní řádí za Vsetín.

Na tohoto urostlého útočníka by si měli Draci dávat pozor především v oslabení. Matouš Kratochvil skóroval v přesilovkách už čtyřikrát! (Foto: Věra Václavková)

Známé tváře v modrožlutém dresu

V modrožlutém dresu soupeře z Přerova můžeme vídat bývalé hráče Šumperka. Jedním z nich je pětadvacetiletý útočník Tadeáš Král, který si letos kromě Přerova stihl připsat starty také za Frýdek-Místek. Nyní je už ale zpátky na Hané. Dalším hráčem, který v uplynulém ročníku reprezentoval Draky, je obránce Ondřej Ševčík. Dva zápasy za Přerov odehrál také šumperský odchovanec Martin Novotný, aktuálně je už ale zase zpět v extraligovém Zlíně. Když vezmeme v potaz i druhou stranu mince, v Šumperku také působí bývalí hráči Přerova. Loňskou sezónu odehrál za Zubry Rok Macuh. Dalším Drakem, kterého mají přerovští fanoušci v paměti je Petr Kratochvíl. V Přerově působil v sezóně 2016/2017. U Zubrů to také dvakrát zkoušel obránce Matyáš Hamrlík, poprvé v sezóně 2018/2019 a naposled v letošním ročníku, odkud pak zamířil do Šumperka.

První domácí derby této sezony vyhráli těsně Draci. Zopakují skvělý týmový výkon i nyní? (Foto: Věra Václavková)

Sestavy z posledního utkání

Přerov: Petrásek – Hrdinka, Kubeš, Krisl, Černý, Dluhoš, Ševčík – Jakub Svoboda, Herman, Jan Svoboda – Matěj Svoboda, Süss, Doležal – Goiš, Dvořák, Sloboda – Král, Indrák, Novák

Šumperk: Mokry - Pěnčík, Drtil, Rutar, Hrachovský, Řezáč, Březák - Kratochvíl, Kindl, Žálčík - Vachutka, Vildumetz, Kohút - Furch, Macuh, Spratek - Antoníček, Šilhavý, Horký.

Informace o utkání

Termín utkání: středa, 12. ledna, 18:00

Místo utkání: ŠKODA Arena Šumperk

Textový přenos: Onlajny.com

Video přenos: Hokejka.cz, Chance.cz