První zápas je tady, Draci se utkají s polskou reprezentací do dvaceti let

První zápas je tady, Draci se utkají s polskou reprezentací do dvaceti let

Dominik Mihailescu, Tomáš Ostřanský, čtvrtek 10.8.2017
Draci jsou na ledě teprve pátý den, ale protože není čas ztrácet čas, už tady máme první zápas letní přípravy. V rámci turnaje O pohár RT TORAX se parta kolem trenéra Hulvy utká nejdříve s Polskem U20, o den později pak s HC Vítkovice Ridera. V sobotu přijde vyvrcholení turnaje a zápas o konečné umístění. Obhájí Šumperk loňský bronz, nebo své umístění ještě vylepší? Pokud vám to nevyjde během pracovního týdne, přijeďte Draky podpořit alespoň v sobotu!

Polsko U20 vs. Draci Šumperk, 10. 8. 2017 od 16:00, RT TORAX ARENA, Ostrava-Poruba. Vstupné 30 Kč

Nový trenér, letní příprava na suchu, fyzické testy na moderním univerzitním pracovišti. Léto v Šumperku probíhalo trochu jinak, než byli fanoušci a šumperští hokejisté zvyklí. Navíc se podařilo udržet jádro týmu z loňské sezóny, které bylo doplněno na jedné straně hráči, kteří již v Šumperku v minulosti působili, na druhé mladými talenty. Aktuálně čítá soupiska 24 jmen, během celé přípravy se ale na ledě mohou objevit i další hráči na zkoušku.

Zajímavostí je, že polské „dvacítce“ se Draci postavili také loni. A rovněž to byl první zápas celého přípravného období. Šumperk tehdy zvítězil 7:3 a z aktuálního kádru jej pamatuje deset hráčů.

Dnes to začne! #prvnizapas #matchday #hockey #Draci #DraciSumperk #dracivsrdci

Příspěvek sdílený dracisumperk (@dracisumperk_official),

Něco o soupěři

Polský hokej má dlouhou historii. Již v roce 1926 odehráli hráči našich severních sousedů první utkání. To ovšem nedopadlo dobře, neboť prohráli s Rakouskem 13:1. Tyto časy jsou pryč a polský hokej zažívá vzestup. „Náš hokej by se dal přirovnat k WSM lize. V Česku to ale není tak vyrovnané. Je tam několik týmů, které mají na extraligu, ale také mnoho, které na to nemají. Je tam hodně velká propast. Každopádně myslím, že v Polsku to jde dobrým směrem. Když se národní tým bude pořád zlepšovat, tak někdo ze čtyřiceti milionů lidí dá potřebné peníze a náš hokej půjde neustále vzhůru,“ řekl pro hokejový web Frýdku-Místku Aron Chmielewski, který je dokonce nejlepším střelcem v historii reprezentační dvacítky.

Současný kádr polské dvacítky je víceméně složen z hráčů, kteří nastupovali v mládežnických reprezentacích. Zkušenosti z loňského roku ve dvacítce má Patrik Pelaczyk, který dokonce oblékal ve starším dorostu dres Karviné. Současným klubem je Jastrzebie. To je taktéž účastníkem tohoto turnaje. V tomto kádru se ovšem najdou i hokejisté, kteří mají zkušenosti ze zámoří. Jedním z jich je Dominik Olszewski. Ten nastupoval v juniorské lize za celek Springfield Pics. V USA odehrál 54 zápasů a připsal si jednapadesát bodů za dvacet tři gólů a dvacet osm asistencí.

Brankářskou jedničkou týmu ze severu je Oskar Prokop. Gólman, který se narodil v Českém Těšíně (v české části, takže by klidně mohl reprezentovat i naší reprezentaci pozn. redaktora), chytal za mládežnické celky Třince. V současné době hraje za juniorský celek Sosnowiece. Minulou sezónu neměl příliš lichotivé statistiky. Dohromady odchytal 21 zápas s tragickým průměrem 7,8 gólu na zápas.