Potřebuju hráče, kteří jsou hladoví po úspěchu, říká nový kouč Janeček

Potřebuju hráče, kteří jsou hladoví po úspěchu, říká nový kouč Janeček

Dominik Mihailescu, pondělí 8.4.2019
Martin Janeček. To je jméno, které se teď bude v Šumperku často skloňovat. Nový ambiciozní trenér Draků přišel do týmu z podhůří Jeseníků z Opavy a nahradil na lavičce Jozefa Zavadila. Jak chce nový kouč skládat mužstvo, proč šel ze Sparty do Opavy a nebo jak vzpomíná na památnou baráž proti Šumperku v roce 1998? Tak to se dozvíte v tomto rozhovoru.

Jak jste se octil v Šumperku?

Já jsem byl v první fázi ve vyjednávání s Opavou o prodloužení smlouvy, ale jednání se neustále prodlužovala. Mezitím se ozval Šumperk, což je pro mě velká výzva. Jednání z této strany pak bylo velice rychlé, a tak jsme se domlouvili na spolupráci. Přeci jen je Šumperk velice ambiciozní klub.

Nemrzelo Vás to, že jste se s Opavou nedomluvil? Přeci jen jste tam měl rozdělanou práci…

Abych řekl pravdu, po sezóně mi chodily nějaké nabídky, ale já se tomu bránil. Přeci jen jsem tam měl velice dobré podmínky pro práci, jak osobní, tak i ty pracovní. Ale vzhledem k tomu, že se vlekla jednání ze začátku dubna, tak jsem začal přemýšlet, že možná změním působiště. Pak přišlo jednání se Šumperkem, a to pro mě bylo velice zajímavé pro mojí kariéru a ambice. Přeci jen jsem trenér, který přemýšlí 24 hodin o hokeji.

V minulosti jste trénoval jako asistent Spartu Praha. Lajk by řekl, že je to posun dolů. Proč jste se rozhodl jít z extraligového mančaftu do druhé ligy?

Já jsem po štaci v Havířově dostal nabídka dělat asistenta trenéra panu Výbornému. Já bych samozřejmě i rád ve Spartě pokračoval, protože to je vysněný mančaft každého hráče nebo trénéra. I když se jím ve fotbale nebo v hokeji teď moc nedaří, tak je to stále jeden z top klubů v České republice. Když jsem tam pracoval tak vedení už se v té sezóně orientovalo na zahraničního trenéra a dávalo nám to najevo. Prvně to bylo ale tajné a jediný, kdo chtěl končit, byl František Výborný. Ten nás společně s Jardou Nedvědem a Radimem Rulíkem doporučoval k pokračování. Nicméně smlouvu jsme měli do konce dubna, a ta nakonec nebyla prodloužena.

Prvoligové týmy už měly všechna trenérská místa obsazena. V tom se ozvala Opava, která měla problémy, ale dala dohromady finance a chtěla hokej zlepšit. Pro mě to byla taky výzva. Měl jsem totiž možnost vytvořit si svůj tým od začátku, což trenéra také zajímá. Takže za mě to žádný krok zpátky není.


Janeček na střídačce Sparty, foto: J. Šimek

Se Šumperkem jste se v lize střetli několikrát. Už jste tedy viděl místa, na kterých je potřeba zapracovat?

Jednoznačně. Já mám Šumperk dokonale načtený díky vaší televizi. Ono ve druhé lize se připravovat moc na mančaft nejde, ale vaše televize mi to umožňovala, a tak jsem mohl vidět slabiny, které byly v sestavě. Teď si podle toho můžu udělat obrázek s jakým hráčem bych chtěl pracovat a s jakým ne. Nerad bych ale ještě teď odkrýval detaily nového mužstva.

Když to ale řeknu obecně, tak tým podle mě potřebuje větší hlad po úspěchu. V Šumperku bylo totiž hodně hráčů, kteří už nějaký úspěch zažili a neměli tak velikou motivaci. To podle mě rozhodlo v play-off, protože v něm vítězí jen ti nejhladovější. Nicméně na nikoho konkrétního nenarážím. Do další sezóny bych ale určitě stál o Tomáše Sedláka a chci aby byl nadále hlavním pilířem v obraně. Je to hráč, který to prostě umí, i když má svůj věk. A troufám si tvrdit, že bude opět jedním z klíčových hráčů.

Takže podle Vás by to jinak chtělo omladit mužstvo o ambicioznější hráče?

Omladit není tak úplně správné slovo. Chci hrát energický hokej, který musí být v pohybu, a to je o mladých hráčích. Ale určitě to není tak, že se budu chtít zbavit zkušených hráčů. Ti jsou potřeba v každém mančaftu, protože oni mohou být ti rozdíloví.

Fanoušci si během minulé sezóny oblíbili ruského útočníka Dmtrije Vorobjeva. Je to typ hráč, kterého byste chtěl mít ve svém týmu?

V první fázi bych jej chtěl, ale určitě bych si s ním chtěl promluvit. Je potřeba s ním vyřešit jaké má očekávání od tohoto angažmá nebo co mu to přináší. Byl bych totiž rád, kdyby to on sám viděl jako velkou výzvu. Pokud by ale něměl nějaké ambice tímto směrem, tak si myslím, že držet v týmu ruského útočníka je naprosto zbytečná věc.

Jsou hráči, které byste si chtěl vzít do mužstva z Opavy?

Mám nějaké nápady, ale určitě bych nerad teď jmenoval. Nicméně v žádném případě nechci Opavě vyplenit mužstvo, protože to se nedělá. A navíc z mé strany by to nebylo fér. Ale dokážu si představit, že by někdo přišel do Šumperka.


Nový trenér Šumperka působil sezónu v Opavě, foto: P. Widenka

Jak se vyrovnat s tlakem ze strany fanoušků? Ti jsou teď zklamaní z dalšího neúspěchu.

Registruju už nějaké ohlasy na mé jmenování. V naší branži je to normální. Někde je větší tlak, někde menší. V Opavě žádný nebyl. To je určitá výhoda. Nicméně pracoval jsem jak v Havířově, tak i ve Spartě, kde tlak je obrovský. Takže si myslím, že to není nic s čím bych si neporadil.

Ale chtěl bych poprosit fanoušky, aby dali šanci tomu novému mužstvu, které se tu bude skládat. Zároveň se nebojím kritiky, protože ta je v hokeji potřeba. Někdy i ten tlak může být větším motorem do práce.

Máte trenérský vzor?

Já mám rád rozvážné trenéry. Z Česka bych mohl jmenovat třeba mého kamaráda Františka Výborného. Ten to uměl výborně z hráčema, ti ho milovali, takže za mě je to vzor. A byl bych rád, kdybychom si v Šumperku s hráči vytvořili podobné pracovní prostředí, protože pak se ten hokej hraje lépe.


V dobách, kdy trénoval Havířov, foto: M. Mayer

Jak vzpomínáte jako hráč na zápas v roce 1997/1998 v baráži proti Šumperku?

Tuhle otázku jsem čekal (usmívá se). Pamatuju si strašně těžkou sérii. Nejvíc si vybavuju u Zábřeha ten lom. A to už jsem věděl, že se blížíme Šumperku. Na rozbruslení už byl plnej zimák, lidi bouchali na plexisklo a já už v tu dobu věděl, že nás čeká bouřlivá atmosféra. Měl jsem k Šumperku ohromný respekt.