Nováček z Orlové prvním soupeřem v ligové soutěži

Nováček z Orlové prvním soupeřem v ligové soutěži

Jaroslav Svoboda, pondělí 10.9.2018
Září nejen že vrátí žáky a studenty zpět do školních lavic, ale každoročně i hokejové fanoušky na tribuny. Důvod je prostý, startují mistrovské soutěže a ta druholigová má první hrací den stanoven na 12. září. Los soutěže pak poslal Draky ze Šumperka na led nováčka soutěže z Orlové. Ta se do druhé ligy vrací po čtyřech letech v krajské soutěži a samozřejmě s motivací potvrdit, že do ligové soutěže patří. Pomoci by Orlům měly i posily z prvoligové Poruby, kterých by trenér slezského celku Darek Stránský mohl v případě potřeby použít. První test výkonnosti obou celků proběhne ve středu 12. září v 18:00 na zimním stadionu v Orlové-Lutyni.

Náročná cesta do zpět do ligy

Po sestupu do krajské soutěže v roce 2014 se Orlová umístila v úvodní sezóně na druhém místě, poté však rok co rok sahala po postupu soutěžní cestou. V ročníku 2015/2016 svedla Orlová tuhý boj se Studénkou, aby nakonec o jeden bod vyhrála. Nicméně v následné kvalifikaci Orlová neuspěla v souboji s Velkým Meziříčím. V další sezóně Orlová opět soutěž vyhrála, dokonce získala právo účasti ve druhé lize, ale tuto možnost nevyužila. Podobně zareagovala v minulé sezóně i Studénka, místo které pak nakonec zamířila do vyšší soutěže právě Orlová.

Ta absolvovala sedm přípravných zápasů, ve kterých čtyřikrát zvítězila a třikrát odešla z ledu poražena. Hned na úvod přípravného období podstoupila Orlová souboje v rámci Slezského poháru, kdysi věhlasné klubové soutěže, kterou se Opava pokouší oživit. Orli v úvodních dvou utkáních na soupeře nestačili, prohráli jak s Osvětimí 3:6, tak i s Havlíčkovým Brodem 0:5. Výhra 3:2 proti Opavě již byla slabou náplastí, stačila na třetí místo. Turnaj vyhrál Havlíčkův Brod.

Hned o dva dny později ještě Orlová prohrála na ledě polské Bytomi 4:7, ale pak již následovala série tří vítězství. Po drtivé výhře nad Bytomí v poměru 8:1 však Orlová poměřila síly s účastníky krajských soutěží. S Krnovem vyhrála těsně 2:0, s karvinskými Býky pak v derby 6:3.

Nová jména i dobře známé posily z Poruby

Orlovská soupiska dlouho zela téměř prázdnotou, ale teprve před pár hodinami byla odtajněna. A nutno dodat, že pokud se sejde kouči Darku Stránskému většina posil přislíbených Porubou, tak Orli budou velmi silným celkem. Nemluvě o tom, že velmi brzo dorazí do Orlové i výborný obránce Jakub Peslar.

Potíže má Orlová ale v brankovišti. Exšumperský René Svoboda se zranil a Stránský tak buď nasadí do zápasu s Draky Jakuba Ovčařiho, který by tak debutoval v seniorské kategorii, a nebo z Poruby zapůjčeného Andrease Kubáně, což se zdá být pravděpodobnější variantou.

Co se týče defenzívy, žádný z obránců nemá na krku třicítku. Mladá parta zadáků by se měla opírat o služby Petra Tomise, k dispozici by měl být i urostlý havířovský obránce Jaroslav Mrowiec. Z loňského hostování v Kopřivnici je pak šumperskému týmu, stejně jako Mrowiec, známý i Radim Štěpánek. Z vyšší soutěže pak může Orlovou posílit například Marek Slavík, Jan Puškár či bývalý hráč Draků Luboš Adam.

Mezinárodní složení mají ofenzivní řady Orlové. Stejně jako Draci budou letos i Orli spoléhat na služby ruských krajánků, k dispozici má slezský celek Arslana Achmeťjanova, Sergeje Goleva a Maxima Bostanžijeva. Sázet by v Orlové chtěli na šestadvacetiletého Marka Matějíčka, dále pak opět na hráče z Poruby - Marka Smrčku, Davida Ballnera, Samuela Ollendera či Josefa Fojtíka. To jsou hráči, kteří z prvoligového klubu mají vyřízeno hostování, častěji však střídavé starty.

Vousaté vzpomínky na vzájemné souboje

Doposud poslední vzájemný duel se odehrál 3. března 2011 a Šumperk v něm porazil tehdejší Plus-Oil na svém ledě 3:1. Šlo o třetí finálový zápas soutěže, Draci sérii vyhráli 3:0 a postoupili do kvalifikace. Z aktuálního kádru šumperského celku se na ledě tehdy objevili pouze tři obránci, Tomáš Sedlák, Petr Gewiese a Tomáš Drtil. Zápas odehrál jako centr třetí formace Zdeněk Novosad, když právě jeho křídla Haas a Červenka v utkání jako jediná skórovala. Ač má Orlová kádr velmi mladý, tak se najde pamětník této série i na straně soupeře. Je jím obránce Petr Tomis.

V základní části tehdy Šumperk nedokázal v Orlové ani jednou vyhrát. To se podařilo naposledy 4. března 2009, po vítězství 3:2 se radovali Draci. Jediným pamětníkem je Tomáš Sedlák, který v duelu také bodoval.

Tentokrát tedy svedou lítý boj zcela jiné kluby. Draci se budou opírat o zkušenosti a lišáctví trenérského doyena Jozefa Zavadila, jisté výkony brankářů a hlavně pak o bojovnost. Tu Šumperk prokázal již během přípravy. Vedení klubu se podařilo vhodně doplnit osvědčenou osu týmu, přišlo ruské trio Tolokonnikov - Antonov - Vorobjov, vrátil se Karel Plášek, kvalitní posily dorazily napříč Moravou z Hodonína - bratři Halodovi, Michal Romančík, Jakub Kužílek. I Draci, stejně jako Orlová, však dají prostor také mladým hráčům, kteří dostanou šanci poprat se nejen o místo v sestavě, ale i o první zkušenosti v seniorském hokeji. Vždyť v širším kádru je devět hráčů ve věku 20 let a mladších.

Zlomí Draci prokletí data 12. září?

Šumperští hokejisté vyrazí do Orlové dne 12. září 2018. Na první pohled obyčejná informace, při hlubším studiu úspěšnosti Draků venku právě dne 12. září tomu je již jinak. V éře Vladimíra Velčovského totiž Šumperk v tomto datu na půdě soupeře ještě nevyhrál. Postupně prohrál v Olomouci (1:7 v roce 2007), ve Znojmě (1:5 v roce 2009), opět v Olomouci (0:1 v roce 2012) a v Mostě (2:8 v roce 2015).

Do té doby šumperský klub naopak nikdy venku dne 12. 9. neprohrál. O návrat na vítěznou notu se pokusí šumperští hokejisté v Orlové od 18:00 právě ve středu 12. září. Hlavním rozhodčím utkání bude Tomáš Cabák, kterému pomohou Michal Vengřín a Matěj Bartoň.

Program úvodního kola 2. ligy, skupin Východ a Jih
Nový Jičín - Valašské Meziříčí (18:00, Vaněk - Novák, Mikšík)
Opava - Kopřivnice (18:30, Markovský - Novotný, Šimčík)
volno SHK Hodonín
Moravské Budějovice - Písek (18:00, Pokorný - Musil, Komínek)
Žďár nad Sázavou - Pelhřimov (18:00, Reich - Klouda, Roupec)
Tábor - České Budějovice (18:00, Velčovský - Svoboda, Horký)
volno Havlíčkův Brod