Martin Sobotka: Sám jsem zvědavý, ale věřím tomu, že to zvládneme

Martin Sobotka: Sám jsem zvědavý, ale věřím tomu, že to zvládneme

Michal Krobot, pátek 20.11.2020
Nesnesitelné čekání je už skoro u konce. Kolotoč CHANCE ligy se rozjíždí 21.11.! Po více než měsíční pauze si zahrají také Draci. Jejich štace započne 1.12. na ledě Sokolova a hned v prvních dvou týdnech je čeká velmi nabytý program. Otázkou je, co můžeme čekat. Přeci jen to není pro hokejisty nic lehkého. ‚‚Věřím tomu, že se s tím kluci popasují, srovnají a že se nám bude dařit.‘‘ svěřil se trenér MARTIN SOBOTKA.

Máte za sebou první tréninky, je už na první pohled znát, že hráči byli dlouho bez ledu? Jaké máte pocity z prvních tréninků?

Začnu u pocitů. Pocity mám dobré, protože jsme se vrátili víceméně po těch pěti týdnech do toho, co nás baví a živí, což je hokej, takže za to jsme byli všichni strašně rádi. Určitě bylo znát, že kluci nebyli pět týdnů na ledě. Nebylo tam to, že by se nesnažili, to ne, ale samozřejmě uskakování puků. Sem tam nějaké to zaškobrtnutí tam určitě bylo. Teď jsme skončili první tréninkový týden. Myslím si, že během toho prvního týdne se do toho tak nějak dostali a dneska odjíždí domů. Dostali volno na víkend a od pondělí se pustíme do druhé fáze před prvním prosincem. Má to začít v Sokolově. V téhle fázi jsme víceméně víc bruslili. Nechali jsme tam místo, aby se kluci zase dostali zpátky do kondice. Od příštího týdne se zaměříme už i na herní situace – přesilovky, přechod z útoku do obrany a tyhle věci. Takže už to bude více o hře.

Hráčům bude asi chvíli trvat, než se dostanou zpět do tempa, nemáte strach, že to bude trvat příliš dlouho? Co očekáváte od prvních zápasů?

Nejraději bych byl, kdyby to nebylo znát a netrvalo to dlouho samozřejmě. Přiznám se, za celou svou kariéru u mužů jsem se s tímhle nesetkal. Rozjedeme sezónu, odehrajeme devět zápasů, bude pět týdnů pauza a znova. Teď jsem sledoval extraligu. Samozřejmě, sleduji to. Vidím, že hráči říkají, že po té pauze je to náročné. Takže věřím, že to bude i pro nás. Bude to pro všechny týmy víceméně podobné, takže se na to nechceme nijak vymlouvat a uvidíme. Věřím tomu, že se s tím kluci popasují, srovnají a že se nám bude dařit.

Poslední gól Draci vstřelili 10. října. Pamatujete, kdo byl střelcem? (Foto: Věra Václavková).

Před zastavením CHANCE ligy se tým začal zlepšovat, nemrzí vás, že právě v tomto momentu přišlo přerušení soutěže?

Samozřejmě to škoda je, ale s tím se nedá nic dělat. Takhle to je. Tohle je osud a s námi si takhle pohrál, ale nemyslím si, že bychom začali hrát jinak, nebo lépe, nebo něco. Potřebovali jsme výhru. Po těch prvních porážkách jsme potřebovali nějakou první vlaštovku, která se nám podařila doma s Frýdkem, když jsme vyhráli 5:0 a hned jsme na to navázali v Prostějově. Bylo to těmi prvními zápasy ze začátku soutěže. Doma s Havířovem remíza. V Litoměřicích jsme se drželi do poslední minuty. Takže ani tam to nebyly zápasy, že by nás soupeř jednoznačně přehrával. My jsme hlavně potřebovali impuls v podobě vítězství, aby se trochu kluci s tou soutěží sžili a zjistili, že i v téhle soutěži jsou schopní vyhrávat a porážet i ty nejsilnější týmy. To se nám podařilo.

V podstatě hned v prvních dvou týdnech tým čeká hned 6 utkání. Co bude hrát největší roli v cestě k úspěchu?

Ideálně, kdyby se na začátku podařila výhra. Protože je určitě lepší, když se vyhraje. Na začátku nás čekají dlouhé cesty – Sokolov a Kolín. Dvakrát ven. Takže pokud by se někde venku uspělo, tak samozřejmě regenerace na další zápas je daleko rychlejší a kluky to míň bolí. Prostě urvat výhru. Náš kádr tvoří momentálně šestnáct útočníků a devět beků. Teoreticky je kam sáhnout. Pokud by na tom někdo byl fyzicky špatně po některém ze zápasů, nebo neměl ideální formu, kterou budeme potřebovat. Určitě bude kam sáhnout. I to je varianta.

Jak jsou na tom hráči po zdravotní, ale i po psychické stránce?

Po té psychické jsou na tom asi hůř, ale návrat na led jim v tom určitě pomohl. Hokej hrají od mala, hokej je baví. Mají to štěstí, že se tím budou moct zase živit. Po téhle stránce je to určitě těžší. No a po té fyzické? Věřím tomu. V pauze jsme se bavili. Sice i když na ledě nebudou, aby na sobě pracovali. Věřím tomu, že pracovali. Byl teď první týden. Nedá se říct, že by byli úplně špatní. Že by se ani nerozjeli. Myslím si, že tréninky měli svoji kvalitu. Kluci měli rychlost. Samozřejmě nějaký ten puk nám odskočil, nebo kombinace nebyla úplně přesná a ideální. Myslím si, že po fyzické stránce by snad problém být neměl. Spíš se obávám toho, že někteří kluci nezažili hrát tři zápasy ob den. Může to s nimi zamávat. Když většina hrála druhou ligu. Hráli středa–sobota. Sem tam jen sobota–sobota. Teď najednou taková nálož úterý–čtvrtek–sobota a hned zase středa a sobota. Víceméně za čtrnáct dní šest zápasů. Sám jsem na to zvědavý, ale věřím tomu, že to zvládneme. Věřím tomu, že jsme se připravili dobře a snad to zvládneme.