Gewiese odchází za životní šancí do Vítkovic, přichází tři noví hráči

Gewiese odchází za životní šancí do Vítkovic, přichází tři noví hráči

Dominik Mihailescu, čtvrtek 31.12.2020
Poslední den v roce přinášíme změny v kádru. Na začátek je tu smutná zpráva pro Draky, ale zároveň dobrá zpráva pro kapitána. Mančaft opouští obránce Petr Gewiese. Odchovanec šumperských Draků zaujal realizační tým ve Vítkovicích a po dohodě odchází na svou životní štaci do extraligy. „Měl jsem zájem o to, aby si Petr mohl extraligu zahrát a dělal jsem vše proto, aby dohoda s Vítkovicemi klapla. Jak se ukazuje, dohoda s ostravským klubem funguje. Díky němu mohou mít hráči velkou motivaci, aby se sami dokázali dostat až do nejvyšší soutěže,“ řekl směrem k dohodě a hráči ředitel klubu Vladimír Velčovský. Šumperk ovšem získává tři nové hráče.

Příchody nových hráčů

Jaroslav Moučka, útočník, 28 let

Je zkušený hokejový forvard. Odchovanec pardubického hokeje odehrál v Chance lize 236 utkání a připsal si 75 bodů (21+54). V druhé nejvyšší soutěži oblékal dres Přerova, Ústí nad Labem, Prostějova, Vrchlabí či Třebíče. Letošní sezónu musel začít ve Dvoře Králové a to z důvodu spolupráce Pardubic a Vrchlabí. Posledně jmenovaný celek si ho však nedávno do své sestavy vytáhl. Teď bude osmadvacetiletý útočník oblékat dres Parsu. V minulosti odehrál za Šumperk 12 zápasů a získal 7 bodů (1+6).

Komentář trenéra Martina Sobotky: Jarda Moučka je pravák a těch na ledě příliš nebývá. Má hodně zkušeností s Chance ligou. Víme o něm, že je střelec a proto s ním také počítáme do první nebo druhé pětky. Jako pravák bude ideální do přesilové hry. Věříme tomu, že nám zvedne produktivitu.

Jaroslav Moučka v souboji s Danielem Hrochem (Foto: Věra Václavková).

Konstantin Ťjurin, útočník, 19 let, Rusko

Odchovanec CSKA Moskva přichází jako velký objev. V mládežnických kategoriích se objevil v Petrohradu či Chabarovsku. Odtud zamířil zkusit štěstí do Česka. Ve druhé lize, tedy konkrétně v Bílině, odehrál 30 zápasů a připsal si skvělých 25 bodů (13+12). Vzhledem k tomu, že tento klub byl úplně poslední v tabulce druhé ligy skupiny Sever, tak je logické, že takto bodující hráč zaujal i mančafty Chance ligy. Proto jej do dvou zápasů nasadil i Baník Sokolov.

Komentář trenéra Martina Sobotky: Je to skvělý bruslař. Na tréninku předvedl velice dobrou koncovku, takže vzhledem k tomu, že se nám nedaří dávat góly, tak jsme si ho vzali. Zároveň je šikovný na puku. Ten kluk by mohl být budoucnost.

Ruský snajpr Konstantin Ťjurin (Foto: Tomáš Bouda, HC Baník Sokolov).

Richard Záruba, obránce, 20 let

Do obranných řad přichází Richard Záruba. Ten byl jednou z opor mládežnických Karlových Varů. V loňské sezóně v rámci DHL cupu nastoupil do 35 zápasů a připsal si 38 bodů (8+30). To je na beka i v mládežnické nejvyšší soutěži skvělý počin. V aktuálním ročníku naskočil pouze do druhé ligy, tedy do pěti zápasů za Cheb. Poté, co byla soutěž přerušena, poctivě trénoval a nyní okusí štaci na severu Moravy.

Komentář trenéra Martina Sobotky: Richard je podobný typ hráče jako Petr Gewiese. Má obdobné parametry, velice dobrou rozehrávku a šikovné ruce. Navíc je velice silný v soubojích jeden na jednoho. A takového chlapáka potřebujeme.

Obránce Richard Záruba hraje podobně jako Petr Gewiese (Foto: Lukáš Mayer).

Odchody hráčů

Petr Gewiese, obránce, 27 let

Petr Gewiese je dlouholetou šumperskou ikonou. A právě kapitán Draků odchází za svou životní šanci do hokejové extraligy. Zní to skoro jako pohádka. Poté, co odešel ze Šumperka do Francie, se vrátil domů. Zde dokázal s Draky postoupit do první ligy a tentýž rok si zahrál zápasy proti Třinci, Litvínovu či Spartě.

Komentář ředitele Vladimíra Velčovského: Jednání s Vítkovicemi trvala asi dva dny. Měl jsem zájem o to, aby si Petr mohl extraligu zahrát a dělal jsem vše proto, aby domluva s Vítkovicemi klapla. Jak se ukazuje, dohoda s ostravským klubem funguje. Díky němu mohou mít hráči velkou motivaci, aby se sami dokázali dostat až do nejvyšší soutěže. Petrovi chci jménem klubu poděkovat za skvělou práci v Šumperku. Je to poctivý hráč a dříč. Zanechal tu velkou stopu a v našem klubu má vždy dveře otevřené.

Komentář trenéra Martina Sobotky: Vůči Gewimu by to bylo nefér, kdybychom ho nepustili. V Šumperku hraje od malička a kdybychom mu zabránili jít hrát extraligu, navíc v době kdy se nepadá, tak by to nebylo správné.

Petr Gewiese dostal příležitost a tu proměnil ve smlouvu

(Autor série fotografií je Petr Kotala, hc-vitkovice.cz).