Dva hattricky v řadě! Tomáš Sedlák vstoupil do historie

Dva hattricky v řadě! Tomáš Sedlák vstoupil do historie

Jaroslav Svoboda, pondělí 11.2.2019
Zápasy proti Novému Jičínu i proti Pelhřimovu přinesly šumperským fanouškům více starostí a šedivých vlasů, než si příznivci přáli. V prvním případě Draci prohospodařili vedení 4:0, aby nakonec v závěru utkání svým třetím gólem v zápase trefil Tomáš Sedlák výhru 5:4. Ve druhém naopak Pelhřimov rychle vedl 2:0, načež Draci zabrali a opět to byl Tomáš Sedlák, kdo vstřelil hattrick i vítězný gól. Muž, který v Šumperku kroutí již jedenáctou sezónu v řadě, tak přepsal klubové rekordy. Stal se prvním obráncem v historii šumperského hokeje, který vstřelil hattrick ve dvou po sobě jdoucích zápasech.

Přitom podíl Sedláka na posledním jeho zásahu proti Pelhřimovu byl na první pohled nepostřehnutelný. Tomáš Drtil napřáhl na modré, vypálil, ale do přízemní rány ještě strčil čepel právě Sedlák. Tečovaný kotouč zapadl do branky, Draci vedli již 6:2. A Tomáš Sedlák v ten moment vstoupil do historie šumperského hokeje.

Nikdo mu už nikdy neodpáře, že je prvním obránce v historii klubu, který vstřelil dva hattricky v řadě.

A přitom moc nechybělo, aby se mu tento kousek podařil v dresu Draků podruhé. V sezóně 2012/2013, v březnu, v závěru sezóny, vstřelil Sedlák hattrick během domácí demolice Písku. Šumperk přejel jihočeský tým 9:2 a Sedlák i v tomto případě vstřelil poslední gól Draků v zápase. O dva dny později se Šumperk vydal do Berouna. Tehdy mu v duelu proti Medvědům chyběla jedna trefa, skóroval při výhře 7:4 "jen" dvakrát. Tentokrát tedy proti zase jiným Medvědům už měl více štěstí.


Tomáš Sedlák ve speciální sadě dresů
, foto: V. Václavková

První "double hattrick"? Jan Přikryl před 45 lety...

Nicméně Sedlák není prvním hráčem, kterému se tento kousek v šumperském dresu podařil. V sezóně 1973/74 hrál Šumperk taktéž třetí nejvyšší soutěž v zemi, tehdy nazvanou 2. Národní hokejová liga. V rámci skupiny C nakonec obsadil páté místo a dres tehdejší Tělovýchovné Jednoty Lokomotivy Pramet oblékaly klubové legendy jako Čestmír Fous, Ladislav Fišer, Stanislav Gereš či Ivo Winkler. A také Jan Přikryl.

Šumperský útočník vstřelil první ze dvou hattricků dne 20. ledna 1974 v domácím utkání proti Západomoravským Strojírnám Třebíč. O tři dny později pak TJ Lokomotiva Pramet zavítala do Vsetína. A Šumperk na horké půdě na Valašsku vyhrál 6:4 a Jan Přikryl měl na svědomí druhý hattrick v řadě. Nikdo předtím v ligové soutěži (tedy nepočítáme soutěže na úrovni přeborů) hattrick v šumperském dresu ve dvou po sobě jdoucích zápasech nevstřelil.

A až do února 2019 také nikdo poté.

Přitom stejný kousek se ještě povedl v sezóně 2003/2004 Davidu Valúchovi, slovenskému útočníkovi, který před příchodem do Šumperka působil například v Medveščaku Zagreb. Jenže v této sezóně hráli Draci jen krajský přebor, nikoliv tedy ligovou úroveň českých soutěží. A s góly nově vzniklý klub rozhodně nešetřil. David Valúch nastřílel hattrick nejprve 20. 11. 2003. Šumperk porazil Uherský Ostroj na jeho ledě 9:2. V následujícím kole měli šumperští hokejisté volno a 30. listopadu přivítali Uherský Brod. Valúch se hattrickem podílel na výhře 5:2.

Když chybí jedna trefa...

Pár hráčů již v minulosti sahalo po uvedeném počinu dvou hattricků ve dvou po sobě jdoucích zápasech. Nutno dodat, že z těch, co jim k tomuto počinu chyběl jeden gól, nebyl ani jeden obránce. V sezóně 1997/98, ve dnech, kdy celá země šílela putováním naganských hrdinů k olympijskému zlatu, vstřelil 14. února 1998 hattrick v souboji proti Porubě útočník Jakub Šesták, aktuálně hrající trenér týmu HC Slavoj Liberec působícího v krajském přeboru. O pět dní později Šumperk narazil na Kroměříž a Šesták vstřelil branky dvě.

V již zmiňované sezóně 2003/2004, kdy Draci působili v krajském přeboru, se stejně blízko ke dvěma hattrickům v řadě dostal i Rostislav Pilavka. Po třech gólech do sítě Rožnova ale přidal jen dvě branky v duelu s Valašským Meziříčím. Poslední čtyři pokusy jsou podstatně mladší. V sezóně 2010/2011 oblékal šumperský dres v druholigových bojích Jakub Hulva. A světe div se, stejného počinu jako nyní Sedlák mohl dosáhnout ve stejných dnech. Totiž 6. 2. 2011, na den přesně před osmi lety jako trefil Sedlák hattrick proti Novému Jičínu, skóroval Hulva dvakrát proti Orlové. A právě z tohoto duelu mu ten jeden zásah chyběl. Totiž 9. 2., opět ve stejné datum jako nyní Sedlák, se podařilo Hulvovi vstřelit tři góly do sítě Přerova. I jemu tedy chyběla jedna trefa.


Tomáš Sedlák kroutí v Šumperku jedenáctou sezónu a onu metu 500 zápasů za Draky už má dávno za sebou,
foto: V. Václavková

V březnu 2013 pak přišel již zmiňovaný první Sedlákův neúspěšný pokus, kdy v Berouně na hattrick těsně nedosáhl. O tři roky později, v lednu 2016, měl blízko k dvěma hattrickům v řadě Tomáš Fořt, aktuálně člen první formace extraligového Zlína. Tehdejší počin je o to váženější, že k němu došlo v 1. lize. Fořt nejprve ve svém životním zápase pěti góly sestřelil Litoměřice, o dva dny později však dal proti Ústí nad Labem góly jen dva. Ačkoliv tedy během dvou zápasů v řadě vstřelil oproti Sedlákovi o gól více, na ony dva hattricky nedosáhl.

A posledním mužem, kdo mohl navázat na Jana Přikryla ze sezóny 73/74, byl Jiří Půhoný. Ten v prosinci 2017 nejprve vstřelil tři branky do sítě Opavy, o tři dny později ale vstřelil Bobrům z Valašského Meziříčí góly jen dva.

Čtyři hattricky v jednom zápase už asi Draci nikdy nepřekonají

Ještě jeden rekord šumperského klubu týkající se hattricků je potřeba zmínit. V již zmiňované sezóně hrané v krajském přeboru v sezóně 2003/2004 hostili Draci na svém ledě dne 16. října Rožnov pod Radhoštěm. Jasný outsider soutěže si nakonec odvezl výprask 3:19 a hned čtyři hráči šumperského celku v uvedeném zápase zaznamenali hattrick: Petr Brückner, Michal Budina, Pavel Kormunda a Rostislav Pilavka.


Slavící Tomáš Sedlák... Poměrně častý úkaz na šumperském zimním stadionu
, foto: V. Václavková