Druhá liga: tři skupiny a čtyřicet zápasů

Druhá liga: tři skupiny a čtyřicet zápasů

Tomáš Ostřanský, čtvrtek 13.6.2019
Návrh hokejového svazu na staronový systém 2. ligy se setkal s nevolí zejména u těch týmů, které mají i jiné ambice, než celou soutěž nějak odehrát. Vadila především nízká porce zápasů. Výkonný výbor nakonec schválil upravenou podobu, kde díky pětikolovému uspořádání dostane každý tým porci čtyřiceti zápasů v základní části.

Když se do soutěže nepřihlásily Orlová s Českým Těšínem a naopak byl kooptován tým z Číny, bylo jasné, že je zaděláno na problémy se složením skupin. Zatímco Draci na východě budou mít soupeře zvučného jména a skupina bude pro diváky velice zajímavá, některé týmy přišly o tradiční derby a ze složení své skupiny nebyly nadšené. Příkladem budiž Kolín, který se sice hlasitě, leč neúspěšně pokoušel o přeřazení do západní skupiny.

Na zimním stadiónu v Berouně potom bude mít domácí prostředí China Golden Dragon. Tým, který vznikl na bázi spolupráce hokejových svazů Česka a Číny, bude v Česku hrát pouze do 31. ledna. Všechny zápasy po tomto datu bude muset předehrávat. Draci z Číny však naši soutěž budou hrát na komerční bázi, což pro tuzemské týmy znamená, že budou mít hrazené rozhodčí a ušetří tak část nákladů.

Nevole klubů vznikla rovněž kvůli nízkému počtu zápasů. Tady výkonný výbor volání klubů vyslyšel a schválil pětikolový systém, kdy kluby odehrají 40 zápasů. Šestikolový systém byl zamítnut zejména z důvodů nedostatku termínů.

Do play off postoupí z každé skupiny šestice nejlepších týmů. První dva týmy potom půjdou rovnou do semifinále, mužstva na třetí až šesté příčce budou hrát čtvrtfinále. Clé playoff se bude hrát na tři vítězná utkání systémem doma - venku.

Vítězové jednotlivých skupin následně budou hrát kvalifikaci, která se po roce vrací k původní podobě, kdy se každý s každým utká dvakrát. Vítěz kvalifikace bude mít zajištěný postup do Chance ligy, oproti tomu sestup nikomu nehrozí. Ročník 2019/2020 bude nesestupový.

Rozdělení skupin 2. ligy 2019/20

Západ:
HC Vlci Jablonec nad Nisou, MOSTEČTÍ LVI, HC Děčín, HC Řisuty, HC Draci Bílina, BK Nová Paka, HC Stadion Vrchlabí, HC Trutnov, HC RODOS Dvůr Králové.

Střed:
HC David servis České Budějovice, HC Tábor, IHC Písek, SHC Klatovy, HC Příbram, China Golden Dragon (ZS Beroun), HC Kobra Praha, NED Hockey Nymburk, SC Kolín.

Východ:
DRACI ŠUMPERK, BK Havlíčkův Brod, SKLH Žďár nad Sázavou, HC Moravské Budějovice 2019, HK Opava, SHK Hodonín, HC Nový Jičín, HC TATRA Kopřivnice, HC Bobři Valašské Meziříčí.