Draci prošli předsezónním testováním v AC Baluo

Draci prošli předsezónním testováním v AC Baluo

Tisková zpráva, sobota 15.7.2017
Předsezónní testy nejsou nic, co by sportovci vyhledávali. Jedná se ale o součást snad každé sportovní přípravy. Ani ta šumperská nebyla výjimkou, byť po letech Draci neběhali po oválu. Místo toho se vydali do Olomouce, kde vyzkoušeli moderní metody univerzitního pracoviště.

První ze čtyř skupin se na „diagnostickém STK,“ jak je v AC Baluo toto pracoviště trefně pojmenováno, sešla už na osmou ráno, poslední skupinka odcházela z rotopedu ve vedlejší budově po třetí odpoledne.

debata o testování

Hráče nejdříve čekalo změření tělesné výšky a analýza složení těla bio impedanční metodou na přístroji InBody 770. Jedná se o proceduru, kdy si člověk stoupne bosou nohou na vodivou podložku, do rukou uchopí elektrody a pomocí elektrického proudu bezpečně proměří celé tělo.

Draci na testech :-)

Příspěvek sdílený dracisumperk (@dracisumperk_official),

Následovalo stanoviště měření pohyblivosti, kdy se pomocí série cviků zjistí, které svaly jsou zkrácené a zaslouží si lepší péči jako prevenci zranění. Díky bezdrátovému ovladači, který v reálném čase posílá data do počítače, vidí hráč okamžitě na obrazovce, jak na tom je. Toto testování zahrnuje test krčních a šíjových svalů, prsních svalů, svalů středu těla a beder v rotaci, ohýbačů kyčle, zadních stehenních svalů, přitahovačů stehen, přímého svalu stehenního a lýtkových svalů. Měří se vždy pravá i levá strana těla k posouzení oboustranné symetrie.

Testováni pohyblivosti

Příspěvek sdílený dracisumperk (@dracisumperk_official),

Další cvičení odhalí explozivní sílu dolních končetin pomocí vertikálního výskoku. Přímo k hokeji samozřejmě skákání do výšky není úplně potřeba (na rozdíl třeba od hráčů basketbalu), ale pomáhá zjistit, jak rychlý start v prvních třech, čtyřech krocích hokejista má.

debata o testování

Po té, co jednotliví Draci zvládli tuhle první část testování, přišla na řadu také část závěrečná a známý strašák jménem VO2max. Jde o test, který určí hodnotu maximálního objemu kyslíku, který je hráč schopen využít. Měření se provádí v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. Laicky řečeno se jedná o měřítko, které demonstruje schopnost těla maximálně využívat kyslík. Druhým výstupem je výpočet průměrného výkonu ve wattech na jeden kilogram hmotnosti.

Měření VO2max probíhá v zátěžové laboratoři na speciálním rotopedu, tzv. ergometru. Testovaný hráč je vystaven vzrůstající zátěži v délce 10-12 minut tak, aby hodnotu příjmu kyslíku v posledních okamžicích před vyčerpáním bylo možné skutečně označit za maximální, kdy tělo vyčerpá veškeré své kapacity. Hodnoty V02max lze měřit také na běžeckém pásu, kde jsou minimálně o 10% vyšší, a to v důsledku zapojení většího počtu svalových skupin oproti zátěži na ergometru.

VO2max

Příspěvek sdílený dracisumperk (@dracisumperk_official),

Třetí den po testech byly výsledky testů odprezentovány trenérovi Draků Pavlu Hulvovi. Potěšující určitě byl zpráva, že více než polovina kádru je výborně připravena do nové druholigové sezóny. A tam, kde byly ještě nějaké nedostatky, tak je ještě dostatek času pro zlepšení.

„Jsem za tyto testy rád. Mám tak v ruce přehled, jak na tom kluci jsou, na co se v tréninku zaměřit. Na druhou stranu testy nejsou všechno, jsme hlavně hokejisti a výborná laboratorní čísla nikomu nezaručí, že mu to půjde také na ledě. Každopádně musím kluky pochválit. Celkově je vidět, že na sobě pracovali,“ okomentoval výsledky trenér Hulva.

Fotogalerie z testování zde.