Do týmu chceme hráče se zkušenostmi z Chance ligy, prozradil nový trenér

Do týmu chceme hráče se zkušenostmi z Chance ligy, prozradil nový trenér

Dominik Mihailescu, Foto: Jiří Mokrý, neděle 10.5.2020
Do nové sezóny je ještě daleko, ale už teď si můžeme být jistí, že máme trenéra. Vladimír Velčovský z velkého množství uchazečů ve finále ukázal na MARTINA SOBOTKU. Pětačtyřicetiletý kouč začne novou sezónu jako lodivod, a to s největší pravděpodobností v Chance lize. Ostatně prezident klubu řekl, že pokud se nestane nic zásadního, tak Šumperk pošle do 22. května přihlášku. Nový kouč se velmi těší na angažmá, a to nejen protože bude jeho první trenérské mimo Vysočinu.

Šumperk odehrál sezónu 2019/2020 ve velké formě. A nebýt koronavirové krize, možná by v play-off rozdával fanouškům spousty radosti. Velkou míru na tomto úspěchu nesl trenér Martin Janeček, ten však kývl po nedokončené sezóně na nabídku ostravské Poruby. Vladimír Velčovský kromě hledání financí na novou sezónu, musel také začít hledat nového kouče. Ve výběrovém řízení, které probíhalo v Šumperku, se objevil i relativně mladý trenér Martin Sobotka. „Původně jsem měl práci na Vysočině, ale ozval se mi Vladimír Velčovský s možností jít trénovat do Šumperka. Nejprve jsem ale musel absolvovat pohovor, který trval hodinu až dvě. V něm mi řekl své vize a představy a já mu také řekl, jak to vidím. Další týden mi pak zavolal, že si mě vybral. Jsem za to strašně rád. Všechno se to seběhlo celkem rychle, ale myslím si, že jsme se domluvili dobře,“ řekl potěšeně Sobotka.

Sobotka ve své hráčské ale i trenérské kariéře nastupoval v týmech, které se nacházeli na Vysočině, a sice ve Žďaru či Třebíči. Vyjimkou byla krátká angažmá ve Znojmě a Rosicích. Kouč, ale tuto štaci bere jako velkou výzvu. „Nervózní možná trošku jsem, ale je to taková ta správná nervozita. V Chance lize jsem působil v Třebíči, takže o této soutěži mám přehled,“ řekla se sebevědomým hlasem nová posila na lavičku. Pětačtyřicetiletý trenér Draků býval útočníkem, a tak nikoho nemůže překvapit, že má rád produktivní hokej, kde padá hodně branek. „Během hry se snažím s hráči komunikovat a dávat jim volnost. Ale mám tu určitá pravidla, která se musí dodržovat. Budeme se snažit hrát hokej atraktivní pro diváky, aby je bavil. Ale musíme si uvědomit, že být jenom v útoku nemůžeme. Přeci jen budeme narážet i na silnější týmy, a tam se budeme muset víc takticky přizpůsobovat hře,“ sdělil pohled na hru Sobotka.

Martin Sobotka na střídačce Žďáru nad Sázavou (Foto: René Rámiš).

Šumperk na hokejové mapě není neznámá destinace, nicméně jako trenér se Sobotka ve Škoda areně nikdy neobjevil. „Jako hráč jsem tu byl ale před spousty lety, když jsem nastupoval za Žďár nad Sázavou ve druhé lize,“ řekl kouč. Jenže od té doby se toho hodně změnilo. Zimní stadion prošel rekonstrukcí, z kádru proti kterému Sobotka nastoupil zůstal už jenom Tomáš Sedlák, tedy když nepočítáme Radka Fischera, který je nyní kustod, a i design ve formě loga a dresů se revolučně proměnil. „Spousty informací o klubu jsem si proto zjišťoval u Martina Janečka, se kterým se známe. Ve čtvrtek (14.5.2020 – pozn. red.) mám schůzku s kapitánem Petrem Gewiesem. Už se moc těším, až se společně s celým týmem setkám na živo, bude to lepší než řešit věci po telefonu.“

Na nového kouče mohou být i vysoká očekávání ze strany fanoušků. Šumperk sice hrál až třetí nejvyšší soutěž, nicméně se mu dařilo umisťovat se v nejvyšších patrech tabulky. A to v první lize nepůjde jen tak lehce. „Já věřím ale tomu, že fanoušci našeho týmu pochopí, že Chance liga je daleko těžší soutěž s velkou konkurencí. Nebude to procházka růžovým sadem. Věřím ale tomu, že s tím jak sestavíme tým se budeme pohybovat v klidných vodách. Budeme se snažit hrát hezký hokej pro fanoušky, a snažit se vyhnout nějakému tlaku na náš celek.“

Minulý rok vedl Třebíč, v průběhu sezóny byl odvolán (Foto: Jiří Mokrý).

Sestavení hráčského kádru je nejčastější otázka fanoušků k nové sezóně. Přestupové okno se již otevřelo a trenér společně s prezidentem klubu hledají hráče, kteří by celek Draků doplnili. „Odchody hráčů mě mrzí, zejména pak Daniela Vachutky a Tomáše Drtila, kteří byli základním pilířem týmu v poslední sezóně. Co se týče nových hráčů, tak ještě žádná konkrétní jména nechceme prozradit, protože stále s některými jednáme a od některých máme přislíbený příchod. Nicméně dokud to vše nebude oficiální, tak prozradit nic nemůžeme. Pokud se ale bavíme o posilách obecně, tak pozice budeme posilovat v obraně a útoku. Chceme konkurence schopný tým na první ligu, takže se budeme snažit dostat do kádru hráče, kteří už v této soutěži mají něco odehráno,“ poodhalil Sobotka. V brankovišti minulou sezónu čarovali Peksa s Waneckim. A díky výkonům si pravděpodobně zahrají v dresu Parsu i příští sezónu. „Zatím s oběma brankáři počítáme, ale zejména teď bude důležité posílit tým o hráče v poli, protože Vachutka s Drtilem, to jsou citelné odchody,“ dodal Sobotka.

Další mužstva, která si mohou zahrát druhou nejvyšší soutěž v Česku jsou Vrchlabí a Kolín. V případě postupu všech celků a stejné sestavě Chance ligy jako minulý rok, by to znamenalo rekordní účast týmů v této soutěži. „Vůbec si nedokážu představit, jak by pak ten herní systém měl vypadat. Kdyby měl hrát každý s každým víc jak třikrát, tak by to znamenalo obrovské množství zápasů. Možná se to rozdělí na dvě skupiny, ale sám jsem zvědavý, jak to nakonec svaz rozhodne v případě, že by se tento scénář naplnil,“ dodal kouč, který loni trénoval Třebíč. V případě maximálního množství účastníků by to také znamenalo, že by do nižší soutěže sestupovaly tři celky. To by pak na všechny týmy byl vyvíjen velký tlak během sezóny. „Záchrana první ligy je naše absolutní priorita, pokud se umístíme někde výš, tak to bude jedině dobře. Proto právě pracujeme na kádru, abychom se v těch klidných vodách mohli pohybovat.“

V Třebíči působil několik sezón také jako hráč (Foto: Jiří Mokrý).

Do Šumperka se tedy s největší pravděpodobností vrátí zápasy s rivaly jako je Prostějov nebo Přerov. Trenér Sobotka se tedy na šumperské fanoušky hodně těší. „Už ve druhé lize měli velice solidní čísla návštěvnosti, takže já doufám, že na první ligu bude chodit ještě více diváků, a že se budou bavit hokejem.“ A právě kouč z Vysočiny poznal, jaké to je hrát velké derby. S Třebíčí vzpomíná na vyhrocené zápasy s Jihlavou, teď zažije nové souboje o Olomoucký kraj. „Derby jsou koření sezóny. Všichni se na to těší a pro diváky je to velká událost. Já bohužel do toho ještě nejsem úplně zapojený (derby s Prostějovem a Přerovem – pozn. red.), vzhledem k tomu, že jsem v této části republiky nehrál ani netrénoval. Každopádně se těším v Šumperku na tu atmosféru a vůbec na všechny zápasy, co se tu budou hrát,“ dodal závěrem nový trenér týmu Draci Pars Šumperk.

×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Stadion Litoměřice
DRACI PARS ŠUMPERK