JDE SE DÁL! Draci zlomili srdnatý odpor Kopřivnice a vyválčili postup

Jaroslav Svoboda, neděle 11.3.2018
Poslední krok bývá nejtěžší. Ale šumperští hokejisté ho přes srdnatý kopřivnický odpor zvládli. Velký podíl na tom má Vlastimil Lakosil, ale své sehrál i mohutný vstup Draků do utkání. Po brankách Vymazala a Králíka totiž domácí hokejisté již v páté minutě vedli 2:0 a ačkoliv se podařilo poměrně záhy kopřivnickým hráčům snížit, vedení a postup už Draci nepustili. Potřeba dodat, že pátý duel předkola play-off nabídl odpovídající úroveň, oba celky do poslední minuty bojovaly. Vyhrát však nakonec může jen jeden. A tím oslavujícím jsou právě Draci. Teď je čeká semifinálový souboj s hodonínskými Drtiči.
Předkolo 5 neděle 11.3.2018
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Kopřivnice
5:2
(3:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Vymazal (Hroch, Gewiese), 5. Králík (Cink), 20. Vymazal (Fischer, Půhoný), 25. Schejbal (Vymazal, Půhoný), 60. Vachutka (Sedlák) – 9. Sluštík (Červenka, Krutil), 26. Štěpánek (Suchý). Rozhodčí: Škrobák, Koziol - Rožánek, Zedník. Vyloučení: 4:10. Využití: 1:1. Diváci: 970. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 5:2.
Lakosil – Schejbal, Šťáva, Ďurkáč, Bažant, Gewiese, Řezáč, Sedlák (C) – Hroch, Lehečka, Vachutka, Muller, Králík, Skopal, Půhoný, Fischer, Vymazal (A), Cink (A), Ostřanský
Hromada – Štěpánek, Heinzl, Stříž, Marek (A), Krutil, Bail, Fojtík, Merenda – Červenka, Pargač (A), Tomášek, Vyčesaný, Hrubý, Sluštík (C), Mach, Suchý, Bartošák (A), Pěnčík, Kofroň, Gola

Třikrát v historii hráli šumperští hokejisté klíčové poslední utkání série play-off na svém ledě. Pokaždé v tomto klání uspěli a ve čtvrtém duelu kdo s koho se radovali opět. Byť se jim postavil nesmírně silný soupeř.

Draci samozřejmě vstupovali do utkání s touhou nedat hostům na své půdě žádnou šanci, ale tak úspěšné první minuty očekával jen málokdo. Hned na konci třetí minuty se odrazil nahozený kotouč od zadního mantinelu za Hromadovou brankou, Hrochovi před svatyní ještě přeskočil kotouč čepel, ale Michal Vymazal přebruslil Michala Krutila a trefil přesně šibenici!

O chvíli později projel středním pásmem Vladimír Cink, dostal se za obranu, ale Petr Hromada ho vychytal. Nicméně kotouč se odrazil před brankoviště a Lukáš Králík z dorážky zvýšil na 2:0! Hroch a Gewiese si pak vypracovali šance v první přesilovce utkání, jenže neuspěli. Postupem času to byli hosté, kdo se osmělil a převzal iniciativu. A dočkali se snížení. Draci chybovali za brankou, ke kotouči se dostal Červenka a ihned servíroval precizní přihrávku Ondřeji Sluštíkovi. Ten nedal Lakosilovi šanci.

Další branka padla až v závěru třetiny. Do té doby Draci nevyužili velkou příležitost, ve které se ocitl Půhoný, naštěstí pro domácí ale neuspěl ani Tomášek, který minul branku. A když ani Králík neprotlačil puk výstrojí Petra Hromady, tak se zdálo, že třetina se dohraje za nejtěsnějšího vedení Draků. Jenže tentokrát v rozehře fatálně chybovali domácí a Michal Vymazal přetavil přesnou Fischerovu přihrávku v gól na 3:1! Sám Fischer ještě mohl v posledních vteřinách zvýšit, ale Hromada byl proti.

V úvodu druhé dvacetiminutovky měli Draci dvě početní výhody, a jestliže tu první nevyužili, tak v té druhé, po zbytečném faulu Krutila mimo hru, uspěli. Na vrchol kruhů si najel pro Vymazalovu přihrávku Jakub Schejbal vyslal projektil, který neměl šanci Hromada lapit! Nadějné vedení 4:1 však domácím vydrželo sotva pár vteřin. Přesilovku využila totiž i Tatrovka a nejmladší muž na ledě, Radim Štěpánek, trefil z voleje ideálně do odkryté části šumperské branky.

A pak začal tuhý boj o každý kotouč. Hvězdou dalších minut se stal hostující brankář Petr Hromada, který tasil ze své lapačky jeden skvělý zákrok za druhým a po následné šanci Půhoného se blýskl dalšími parádními zákroky.

Do třetí třetiny vstoupili hosté s dvougólovým mankem, ale zároveň v přesilovce. Tu však Šumperk precizně ubránil a Tatra poté, hlavně z přemíry snahy v soubojích o kotouč, několikrát pykala dvouminutovými tresty. Šumperk však přešel na úsporný režim, kdy spíše hájil náskok a sbíral čas, zbytečně neriskoval. I tak musel Hromada lapit kotouč po velké šanci Ostřanského. Hozenou rukavici ale v pravý čas přijal Vlastimil Lakosil.

Rostoucí tlak hostů posílený i hrou bez brankáře v závěru zápasu řešil s klidem a šance Kopřivnických na vyrovnání končily ve výstroji šumperského matadora. Pak doslova s nasazením zdraví založil klíčový útok Tomáš Sedlák! Kapitán domácích skočil po hlavě do příklepu na modré, kotouč ho sice velmi bolestivě trefil do kolene, ale zatímco jeho zdravotní stav kontrolovali tři spoluhráči, tak Daniel Vachutka vezl odražený kotouč do prázdné branky.

Draci tak přetlačili kopřivnického soupeře, který v posledním utkání série předvedl srdnatý a bojovný výkon. Jednoznačně nejlepší utkání celé série ale nakonec Draci ovládli a postoupili do semifinálové bitvy proti Hodonínu. Ta začíná ve středu 14. března na půdě Drtičů.

Jozef Zavadil, Draci Šumperk: Spadl mi kámen ze srdce. Povězme si pravdu, bylo to nesmírně těžké a po gólu na 1:2 jsme sice měli šance my, ale byli jsme pořád pod tlakem. A druhou třetinu nás soupeř přehrával. V té třetí třetiny jsme chtěli v přesilových hrách to hlavně uhrát, neblbnout jak Němci na olympiádě ve finále, kteří chtěli dát góly a pak na to dojeli.
Jaroslav Kofroň, TATRA Kopřivnice: Bylo to vyrovnané utkání. Bohužel v první třetině jsme udělali více chyb, které Šumperk potrestal. I přes prohru jsem celý tým pochválil za dnešní utkání a za celé play off. Nemáme se za co stydět. Byli jsme vyrovnaný soupeř. Musím ještě poděkovat všem co nás přijeli podpořit a podporovali nás celou sezónu. Jste super a moc Vám děkujeme.