Draci v Porubě trefovali tyče a břevna, což na body nestačilo

Redakce, René Chyla, sobota 10.2.2018
Velmi smolné utkání prožili na ledé ostravské Poruby šumperští Draci. Ti v první polovině zápasu hráli často v oslabení, přičemž soupeř toho dokázal náležitě využít. Při standardním počtu hráčů na ledě však Draci byli lepším týmem, bohužel místo gólů trefovali hlavně břevna a tyčky porubské klece. Definitivní pojistku domácího vítězství zajistil z nájezdu Luka. Při podání rukou pak odhodil rukavice domácí Jan Fišera, který Porubu posílil teprve nedávno, chvíli po posledním, tolik vyhroceném vzájemném utkání v Šumperku. Draci ztrácí na Hodonín 5 bodů, nicméně zbraně v boji o druhé místo v tabulce nesložili.
44.kolo sobota 10.2.2018
HC RT TORAX PORUBA 2011 - DRACI PARS ŠUMPERK
5:2
(1:0, 3:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. J. Káňa (Finsterle, Luka), 22. Jaroš (Zachar), 27. Haas (J. Káňa, Fojtík), 28. Fojtík (Luka, J. Káňa), 51. Luka (TS) – 23. Cink (Fischer, Hroch), 31. Fischer (Ostřanský, Ďurkáč). Rozhodčí: Škrobák - Vengřín, Rychlý. Vyloučení: 7:7, navíc Fišera (POR) 10 minut nesportovní chování a Půhoný (SUM) 10 minut nesportovní chování. Využití: 3:0. Diváci: 680. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2.
Kůdela – Dresler, Slavík, Janota, Fišera, Kaluža, Hryciow, Puškár, Adam – Ballner, Haas, J. Káňa, Finsterle, Fojtík, Zachar, Jaroš, Gelnar, Ollender, T. Káňa, Luka
Lakosil (28. Svoboda) – Schejbal, Šťáva, Ďurkáč, Bažant, Řezáč, Sedlák – Kovařík, Hroch, Lehečka, Vachutka, Müller, Půhoný, Fischer, Vymazal, Cink, Ostřanský

Do druholigového šlágru vstoupili lépe hostující hráči ze Šumperka. Ti na Flašarův výběr vletěli a v prvních deseti minutách si vytvořili nemálo šancí. Za zmínku stojí například přečíslení Jakuba Lehečky s Lubomírem Kovaříkem z deváté minuty, druhý jmenovaný ale trefil pouze skvěle přesunutého Hynka Kůdelu. V jedenácté minutě byl velmi blízko úvodní brance Michal Vymazal, snad ze dvou metrů ale šumperský útočník netrefil prázdnou domácí klec.

Za dvě minuty ujeli Draci znovu, tentokrát ale selhala dvojice Jiří Půhoný – Michal Vymazal. Porubské hráče nakopla až přesilovka pět na tři ze šestnácté minuty. Domácí příležitostí nepohrdli a už po deseti vteřinách otevřeli gólový účet večera. Lukáš Finsterle nahrával nalevo Janu Káňovi, který přízemní střelou překonal přesouvajícího se Vlastimila Lakosila.

Ostravanům početní převahy prospívaly na maximum, o čemž své publikum přesvědčili domácí hokejisté už při další příležitosti na začátku druhé dvacetiminutovky. David Zachar nahrával na levý kruh Tadeáši Jarošovi, který prostřelil šumperského gólmana mezi betony. Za necelou minutu a půl se ale na kontakt dotáhli Draci. Porubská obrana zapomněla na Vladimír Cinka, který lehce upláchl a střelou k vyrážečce překvapil Hynka Kůdelu. Za tři minuty se zase protáhl přes posledního obránce Samuel Ollender, v rozhodující chvíli nedokázal puk zvednout. To však už neplatilo o další minutě, v níž sice Jan Káňa trestuhodně před prázdnou nedal, s tím se však nehodlal smířit Marek Haas, který doklepl puk do prázdné klece.

O pár desítek vteřin slavil ostravský celek znovu. Vladimír Luka si najel za Lakosilovu bránu, zpoza ní nahrával najíždějícímu Josefu Fojtíkovi, který svou přesně mířenou ranou k levé tyči vyhnal Vlastimila Lakosila z brány. Draky výměna gólmanů lehce nakopla, z čehož těžili hosté už o tři minuty později. Nad lapačku z vrcholu kruhu zaskočil porubského brankáře Radek Fischer. Šumperští byli nejvíce nebezepeční ve druhé třetině až v jejím samotném závěru. Ve 39. minutě vypálil z pravého kruhu znovu Fischer a orazítkoval břevno. Domácí šli následně do tří a i tentokrát byla ostravská branka pro Draky malá, břevno totiž pár vteřin před sirénou trefil také Sedlák.

Ještě většího dramatu se mohl porubský zimní stadion dočkat ve 47. minutě. Kůdela špatně rozehrál, načež se kotouč dostal mezi kruhy na hůl Lehečkovi. Ten však netrefil gólovou střelu ideálně a vyslal jen šourající se projektil, který Kůdela stačil ještě odvrátit. V 51. minutě se za šumperskou obranu dostal Vladimír Luka, v úniku se dostal do souboje s obránce a rozhodčí Škrobák nařídil velmi přísné trestné střílení. V něm si porubský kanonýr počínal jako zkušený mazák, Reného Svobodu si položil a zamířil přesně pod víko.

V 55. minutě zvonila tyč i na druhé straně, o vzruch se postaral bekhendem Fojtík. Poruba je už jednou nohou v semifinále. Stačí ji k tomu z pěti zápasů jednou vyhrát, za to Draci nyní ztrácí do Hodonín pět bodů. Při závěrečném podávání rukou pak odhodil ještě zcela zbytečně a nepochopitelně rukavice Fišera, který se chtěl vrhnout na Půhoného. Neuspěl, ovšem desetiminutový trest si z utkání i tak odnesl.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Na zápas jsme se připravovali a chtěli ho vyhrát, abychom měli trošku více klidu. Věděli jsme, že přijede těžký soupeř. Vyšly nám přesilové hry. Kluci to zahráli jednoduše, plnili taktické pokyny a podali zodpovědný, bojovný výkon. Sehráli dobré utkání, jsem s ním spokojený. Samozřejmě nějaké chyby tam byly, musíme se jich vyvarovat, ale jinak jsme měli utkání plně pod kontrolou. Klukům jsme před ním říkali, že musíme hrát tvrdě, ale čistě, nenechat se vyhecovat. A toho se drželi.

Jozef Zavadil (Draci Šumperk): V prvé řadě musím pogratulovat soupeři k výhře, myslím si, že ale v zápase nebyl až tak dominantní, jak ukazuje výsledek, který je pro nás krutý. Když ale nedáte góly, tak jednoduše nemůžete vyhrát, to je bez debat. Neproměňujeme šance, to je náš hlavní problém, který trvá už delší dobu. Nelze totiž spoléhat pouze na domácí zápasy, ale někdy se musí vyhrát také venku. V této fázi jsme asi již odsouzeni na třetí místo, a i kdybychom domácí utkání s Hodonínem ještě zvládli, tak si myslím, že Drtiči si to už pohlídají. Bude to velmi náročné, protože máme patnáctičlenný kádr a v playoff se série může protáhnout až na pět zápasů. Samozřejmě se ale pobijeme o to, abychom se dostali co nejdále.