Draci po infarktovém závěru bodují již po sedmé v řadě. Tentokrát to odneslo Dynamo

Vanessa Vařeková, FOTO: Michal Vorlíček, Vanessa Vařeková, sobota 3.12.2022
Draci v rámci 26. kola Chance ligy přivítali na domácím ledě vůbec poprvé HC Dynamo Pardubice B. Domácí mužstvo do utkání vstoupilo velmi energicky a už ve 3. minutě se dostalo do vedení zásluhou Daniela Jouzy. Ještě před koncem úvodní dvacetiminutovky ale Pardubice B dokázaly srovnat krok. Ve druhém dějství měly dokonce více ze hry, ale z branky se radovali opět domácí. Historicky první gól v dresu šumperského A-týmu vstřelil Joshua James Mácha. Ovšem ve třetí třetině Draci zaváhali, Dynamo naopak ukázalo charakter a po dvou gólech v rychlém sledu obrátilo stav utkání. Naději Šumperku nakonec však vykřesal Ondřej Hrachovský, který dnešní souboj poslal do prodloužení. V něm o dvou bodech pro domácí celek rozhodl kapitán Draků, Lukáš Žálčík, který zužitkoval početní převahu. Draci tak po sedmé v řadě bodují!
26.kolo sobota 3.12.2022
DRACI PARS ŠUMPERK - Dynamo Pardubice "B"
4:3p
(1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Jouza (Kadeřávek, Křemen), 34. Mácha (Kunst, Dudycha), 56. Hrachovský (Žálčík, Kohút), 62. Žálčík (Nedvídek) – 17. Kaut (Hanousek, Vildumetz), 43. Hrádek (T. Urban, P. Machač), 44. Půhoný (Matýs, Sýkora). Rozhodčí: Cabák, Vrba – Kleprlík, Komínek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 1190. Střely na branku: 32:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3.
Hamalčík (Lackovič) – Eliáš, Kadeřávek, Hrachovský, L. Rutar, Dudycha, Kunst – Žálčík, Nedvídek, Průžek – Š. Jelínek, Šuhaj, Svoboda – Mácha, Kohút, Vachutka – Jouza, Bernat, Křemen – Kellerstein.
Nečas (Kadlc) – Nedbal, Zdráhal, Hanousek, Drtina, Hrádek, Sýkora, Oliva – Belluš, Kaut, Vildumetz – Matýs, Rákos, Půhoný – T. Urban, P. Machač, Lichtag – M. Machač, T. Zeman, Pochobradský.

Šumperští hokejisté do dnešního utkání vletěli s pořádnou dávkou energie, která jim přinesla ovoce už ve 3. minutě hry. Gólový účet této bitvy otevřel útočník čtvrté formace Daniel Jouza, který sklepl odražený kotouč po střele Křemena do pardubické svatyně. Domácí po úvodní brance ožili, ale podruhé na hostujícího gólmana Nečase už nevyzráli. Ke vstřelení branky jim nepomohla ani početní výhoda. Ta napoprvé nepomohla ani hostujícím Pardubicím, nicméně Draci jim nabídli v závěru první periody ještě jednu. Na dvě minuty si šel za vražení na hrazení odpočinout autor prvního gólu Daniel Jouza. Tuto početní převahu už ale Dynamo využilo, a to celkem rychle. Tomáš Hanousek nejprve vypálil od modré čáry, do jeho rány pak ještě stihl vložit hůl Tomáš Kaut a jeho šikovná teč nakonec zamířila přesně za záda Petra Hamalčíka.

Do druhého dějství vstupovaly oba celky prakticky od začátku, s tím rozdílem, že tentokrát měly daleko více ze hry hostující Pardubice. Do nebezpečné akce se dostal Patrik Machač, který poslal střelu na vzdálenější tyč, ta ji ale pouze orazítkovala. Oba týmy si v průběhu několika následujících minut vytvořily pár šancí, ani jedna se však neujala. Skvěle chytající Petr Hamalčík i Vojtěch Nečas tak stále drželi svým spoluhráčům naději na bodový zisk. Ve druhé třetině se ale přece jen skóre měnilo. Diváci si na třetí branku zápasu museli počkat až do 34. minuty. Přestože bylo Dynamo daleko aktivnější, z branky se nakonec radovali Draci. Vedení na domácí stranu vrátil Joshua James Mácha, který si po krásné individuální akci položil pardubického gólmana a nekompromisně zakončil do zcela odkryté klece. Závěr druhé části už žádnou branku nepřinesl.

Dynamo mělo posledních dvacet minut základní hrací doby k tomu, aby s výsledkem tohoto klání něco udělalo. A jako by se stalo. Šumperští hokejisté v úvodu třetí periody zaváhali, Pardubice naopak ukázaly charakter a rázem bylo o drama postaráno. Ve 43. minutě se o vyrovnání postaral hostující obránce Michal Hrádek, který dostal přihrávku do předbrankového prostoru a ránou z první překonal přesouvajícího se Hamalčíka. Vyrovnávací gól pardubický B-tým natolik povzbudil, že téměř vzápětí strhl poprvé v tomto střetnutí vedení na svoji stranu. Ondřej Matýs vyzval ke střele Jiřího Půhoného, který bekhendovým pokusem překonal šumperského brankáře. Hosté to v pořádné euforii zkoušeli definitivně rozhodnout dalšími střeleckými pokusy, jejich počínání ale bylo pokaždé zastaveno. Asi největší šanci měl na své hokejce ve vlastním oslabení kapitán Dynama, Tomáš Kaut, ale střelou švihem na Hamalčíka nevyzrál. Šumperský tým se poprvé během zápasu ocitl v pozici dotahujícího týmu a čas pro srovnání skóre se mu krátil rychlostí blesku. Nicméně na tabuli svítilo posledních pět minut základní hrací doby, a to byl přesně ten čas, kdy Drakům spadl obrovský kámen ze srdce. Ondřej Hrachovský dělovkou z prostoru mezi kruhy vymetl všechny pavučiny hostující klece, vyrovnal stav utkání a nakonec ho poslal i do prodloužení.

V nastaveném čase drželi puk na hokejkách Draci. To se však nelíbilo Hanouskovi, který v souboji o kotouč podrazil jednoho z šumperských hokejistů a musel se tak odporoučet na trestnou lavici. Během celého klání se Draci ani jednou nedokázali v početní převaze prosadit. Kdy jindy to však zlomit než v rozhodujícím okamžiku. V 62. minutě potrestal pardubický prohřešek šumperský kapitán Lukáš Žálčík, který svižnou střelou zápěstím nedal Nečasovi sebemenší šanci. Šumperští Draci tak berou z důležitého souboje s pardubickým béčkem dva body, čímž prodlužují bodovou sérii na sedm zápasů v řadě.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Měli jsme výborný vstup do utkání a je škoda, že jsme ze vstupu nevytěžili větší vedení než 1:0. Zápas byl hodně rozkouskovaný vyloučeními, těžko jsme se dostávali do tempa. Ve druhé třetině byly Pardubice jednoznačně lepší – přehrávaly nás svojí obrovskou individuální kvalitou. Čelili jsme tomu bojovností, týmovou prací, organizací hry a díky tomu jsme v utkání pořád drželi šanci na bodový zisk. Ve třetí třetině si ceníme toho, že jsme se v zápase opět dostali do bodu a jsme rádi, že jsme doma zlomili overtime. Kvalita týmu Pardubic absolutně neodpovídá postavení v tabulce a my jsme strašně rádi, že jsme v utkání bodovali. A že je to už posedmé v řadě? To neřešíme. Snažíme se odpracovat každé utkání a dát do toho maximální úsilí. Mančafty v lize působí hokejovějším dojmem, my pracujeme, rveme to a nějakým způsobem v lize odoláváme. Co se týče Joshe, je to výborný hokejista. Na druhou stranu mi ho je strašně líto, protože v této sezóně už má čtvrtý klub. U něj je podle mě naprosto klíčové, aby hrál celou sezónu tady a adaptoval se. Herně na to má, ale musí se srovnat mimo led, přestat cestovat, mít jednu kabinu, jednoho kapitána, jednoho trenéra a jeden tým.“

Václav Baďouček (HC Dynamo Pardubice): „Měli jsme špatný vstup do utkání, prohrávali jsme 0:1. Poté jsme se zvedli a od druhé třetiny, byť jsme po ní prohrávali 1:2, jsme byli jednoznačně lepší. Ve třetí třetině jsme otočili na 3:2, ale bohužel v závěru nepochopitelné řešení situace v našem obranném pásmu nás nakonec stálo tři body. To je hrozně špatně, protože my musíme být daleko zodpovědnější co se individuálního výkonu týká. Abychom se takto sami o ty body nepřipravovali.“