Draci po boji, byť vedli, padli s polskými Katowicemi

Jaroslav Svoboda, úterý 6.8.2019
Šumperští hokejisté mají za sebou herní premiéru v sezóně 2019/2020. V úvodním utkání turnaje O pohár RT TORAX se střetli s polskými Katowicemi, loňským bronzovým celkem evropského Kontinentálního poháru. A po vyrovnaném boji nakonec kvalitnímu soupeři podlehli těsně o gól. V zápase, do kterého nastoupili hráči hned sedmi národností, vedli Draci po trefě Vachutky. Bohužel ale následné soupeř dvakrát skóroval při vlastním oslabení a tím rozhodl o vítězi napínavého mezinárodního klání.
O pohár RT TORAX úterý 6.8.2019
DRACI PARS ŠUMPERK - GKS Katowice
1:2
(0:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 22. Vachutka (Kabelka) - 36. Rajamaki (Salmi), 47. Pasiut. Rozhodčí: Koziol, Jeřábek – Cirkl, Janoško. Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 0:2. Diváci: 150. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
Wanecki - Sedlák, M. Haloda, Gewiese, Kabelka, Žák, Řezáč, Plhal - Jaroš, Milfait, Hroch - Pokorný, Antonov, Vachutka - Ostřanský, Spratek, Müller - Blecha, Šíp, Urban - Scheuter
Rahm - Tomasik, Wajda, Čakajík, Devečka, Fransilla, Salmi, Krawczyk, Jaskiewicz - Krežolek, Pasiut, Mularczyk - Turtiainen, Da Costa, Lahde - Rajamaki, Makkonen, Michalski - Sawicki, Starzynski, Paszek

Do prvního utkání sezóny postavil Martin Janeček mezi tyče Michala Waneckiho, který pak přiváděl soupeře do rozpaků. Kapitánské "C" převzal obránce Marek Haloda, v sestavě chyběli odpočívající Michal Vymazal a Tomáš Drtil.

První třetina se nesla v duchu územní převahy polského klubu, který ale překonat jistého brankáře Draků nedokázal. Ani v závěru úvodní dvacetiminutovky se polský celek a třetí tým loňského ročníku evropského Kontinentálního poháru nezužitkoval ani přesilovku.

Do druhé třetiny pak vstoupili aktivněji Draci a ačkoliv Jan Milfait obrovskou šanci hned v začátku hry nedal, tak se Šumperk přece jen do vedení dostal. Po krásné přihrávce Kabelky se do brejku dostal DANIEL VACHUTKA, na jehož zakončení byl Robin Rahm v brance Katowic krátký. Přidat další gól mohl Daniel Spratek, který byl v brejku faulován a rozhodčí nařídili trestné střílení. V něm ale šumperskou posilu vychytal Rahm.

Blízko k vyrovnání byly následně Katowice, nejprve ale Wanecki šanci Paszeka vychytal. A následně, když se početný houf fanoušků polského celku již radoval, se pískalo postavení útočícího hráče v brankovišti. Ještě blíže vyrovnání byl během rostoucího tlaku favorita Grzegorz Pasiut, ale kapitán Katowic z otočky minul takřka prázdnou branku šumperského celku. Když se zdálo, že tlak soupeře otupí vyloučení na straně polského týmu, tak naopak došlo k vyrovnání. Chyba šumperských zadáků vyústila v obrovskou šanci TUUKKY RAJAMAKIHO, který do prázdné branky v oslabení vyrovnal. Vzápětí pokryl Wanecki další šance soupeře, poslední slovo během druhé třetiny ale mohl mít Vachutka. V brejku ale Rahma nepřekonal.

I do třetí třetiny vstoupili aktivněji šumperští hráči, největší šanci měl Vladimir Antonov. Ale ruský forvard branku nevstřelil, kotouč lehce minul Rahmovu svatyni. A pak přišlo další vyloučení soupeře a další branka. Bohužel opět v podání polského celku, když tentokrát v oslabení skóroval GRZEGORZ PASIUT. Brance přitom předcházel ostrý zákrok právě Pasiuta na Tomáše Sedláka. Rozhodčí však branku uznali.

V dalších minutách Draci soupeře tlačili, dlouhodobá snaha nakonec přinesla i třetí přesilovku Draků v zápase. A v ní měl obrovskou šanci Jan Milfait, jenže z prostoru před brankovištěm kotouč z voleje za záda Rahma neposlal. Ještě v 57. minutě se snažil dotlačit puk do branky Pokorný a ačkoliv se trefy nedočkal, vykoledoval si aspoň další přesilovou hru svého celku. V ní měl šanci dorážet do odkryté branky Jaroš, ale z ostrého úhlu netrefil skákající puk ideálně. Polský celek se nakonec mohl z těsné výhry radovat přibližně s padesátičlenou skupinou svých věrných fanoušků.

Martin Janeček (Draci Šumperk): "Myslím,že jsme vůbec neodehráli špatné utkání. Kluci celý zápas poctivě pracovali a i když byly Katowice v některých úsecích lepším týmem, měli jsme spoustu šancí na více branek než jsme vystřelili. S předvedeným výkonem jsem spokojen."