Bitvu jako ze staré hokejové školy ovládl Šumperk

Jaroslav Svoboda, sobota 3.11.2018
Divočina s vítězným koncem pro domácí. Draci ve šlágru kola udolali srdnaté hokejisty z Havlíčkova Brodu, a byť vedli po dvou třetinách 6:2, tak nakonec zajišťovali vítězství gólem v power-play. Šílená bitva plná branek, šancí, vyloučení i kuriózních branek přinesla radost domácím hokejistům.
15.kolo sobota 3.11.2018
DRACI PARS ŠUMPERK - BK Havlíčkův Brod
8:6
(3:1, 3:1, 2:4)
Branky a nahrávky: 5. Drtil (Plášek, M. Haloda), 8. Čuřík (Romančík), 14. Vorobjev (Ďurač, Hroch), 23. Vorobjev (Ďurač, Hroch), 32. Ďurač (Vorobjev), 34. Sedlák (Drtil, Čuřík), 47. Sedlák (Plášek, Romančík), 60. Ďurač - 2. Voříšek (Milfait, Vala), 39. Milfait (Voříšek), 43. Ludvík, 55. Voříšek (Milfait, Kulhánek), 57. Chlubna (Šmíd, Beneš), 59. Kulhánek (Třetina, Kadeřávek). Rozhodčí: Velčovský - Bubela, Blažek. Vyloučení: 9:10, navíc Blinka (HBR) 5 + do konce nedovolené bránění. Využití: 4:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 1145. Střely na branku: 43:31. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2, 6:2, 6:3, 7:3, 7:6, 8:6.
Kristín - Vaněk, Gewiese, Drtil, M. Haloda, Řezáč, Sedlák - Pokorný, Romančík, Hroch, Ďurač, Urban, Plášek, Šíp, Antonov, Blecha, Čuřík, Vorobjev, Ostřanský
Novák (23. Marek) - Kulhánek, Šmíd, Nepokoj, Vala, Kadeřávek, Dudycha - Kuchta, Ludvík, Michálek, Voříšek, Chlubna, Přidal, Beneš, Třetina, Milfait, Kozlík, Blinka

Souboj třetího celku východní skupiny s lídrem té jižní přilákal do ochozů šumperského stadionu doposud rekordní návštěvu, která společně s početným davem příznivců Brodu dosáhla na číslo 1145. A přítomní se měli v zápase na co dívat.

Domácí zahrozili již v první minutě, hosté pak v té druhé skórovali. Jan Milfait si vyměnil v šumperském pásmu kotouč s Lubošem Voříškem, který si zajel na zadní tyč a přesouvajícího se Kristína překonal. Důležitým momentem pak byl vcelku nenápadný souboj Blinky se Sedlákem, kdy si hostující útočník chtěl šumperského hráče odstavit tělem. Ale ramenem zasáhl Sedláka do hlavy a nakonec musel do kabin za faul se zraněním. Pětiminutovou přesilovku pak Draci dvakrát zužitkovali.

Nejprve Draci rozjeli rychlý kolotoč přihrávek, kdy Pláškovu křižnou přetavil v gólovou střelu Tomáš Drtil. A následně, to bylo devět vteřin před koncem trestu, si Jakub Čuřík přehodil kotouč na bekhend a z ostrého úhlu nádherně trefil pod víko Novákovy branky. Hosté naopak Gewieseho vyloučení nepotrestali a do konce třetiny si větší šance vypracovával jen Šumperk. Pokorný po svém odvážném průniku neprostřelil Nováka, Romančík o chvíli později trefil tyč. A pak se skóre již měnilo.

Draci u své střídačky získali kotouč a do kontru proti dvěma bránícím hráčům se vydali Hroch s Ďuračem. Ale zatímco zbytek brodské formace střídal, tak do druhé vlny podpořil útok Dmitrij Vorobjev, který dostal přihrávku do volného prostoru a k tyči krásně trefil. O chvíli později měl další obrovskou šanci jiný ruský forvard Draků, Antonov, ale těsně minul.

Z úvodu druhé části hry se na ledě přiostřilo a sudí raději po každém souboji uklidňoval a upozorňoval hráče na případná vyloučení. A ve třetí minutě třetiny se Šumperk prosadil počtvrté. Hosté ztratili puk za svou brankou a zároveň nechali opět chvíli volného prostoru Dmitriji Vorobjevovi. Ten si povodil Nováka a poté lehce poslal kotouč do sítě brodské branky. To byla konečná pro Čeňka Nováka a náhradník David Marek dlouho držel šumperské střelce na uzdě.

Ve 32. minutě ale Šumperk náskok zvýšil a svůj debut v šumperském dresu ozdobil Ivan Ďurač gólem. Po pravém křídle potáhl kotouč Dmitrij Vorobjev a jeho nový spoluhráč v útoku trefil z voleje perfektně. Premiérový gól oslavil vítězným gestem s oslavou loga klubu na dresu směrem k šumperskému kotli, který bouřil nadšením. A o dvě minuty později bylo ještě veseleji. Drtil předal v přesilové hře na modrou a Tomáš Sedlák trefil luxusní ránu o tyč - 6:1! Pokud ale v někom drtivé vedení vzbuzovalo dojem, že jsou hosté zralí na ručník, tak brzo se rýsoval opak.

Hosté si vypracovali souvislý tlak a v něm si Brod přichystal několik tutovek. A ve 39. minutě bojovný štírek Jan Milfait sebral kotouč Gewiesemu, objel s ním půl pásma a pak bekhendem překonal Kristína.

Ve třetí třetině se pak strhly gólové dostihy a hlavně hosté začali dělat vše pro to, aby smazali manko. Drakům tak sice přišla vhod přesilovka hned ve 42. minutě, ale v ní vyrobil obrovskou chybu Matej Kristín. Nabídl lehce kotouč Tomáši Ludvíkovi, který naservírovanou šancí nepohrdl. Další klid na domácí hole mohl přinést ještě gól na 7:3, který padl ve 47. minutě. Draci rozjeli catenaccio, kdy několik desítek vteřin drželi puk a uspávali hrou vesměs na své půlce soupeře. Pak přišel průnik dvojice Karel Plášek - Tomáš Sedlák a druhý jmenovaný příklepem posazeným pár čísel nad led překvapil Marka.

Závěr ale přinesl neuvěřitelné drama a kuriózní branky. Nejprve hostům pomohla šumperská nedisciplinovanost a přesilovku proti třem často podpořenou hrou bez brankáře využili stoprocentně. Rána od modré byla tečovaná Milfaitem nad branku, ale kotouč odrazem od mantinelu zcela změnil směr a Luboš Voříšek dorážku do prázdné branky zvládl. Další nahození od modré změnilo několikrát směr a autorem této podivné branky, kdy kotouč propadl nakonec skrze Kristínovy chrániče do branky, se stal Tomáš Chlubna. A když Šumperk v předposlední minutě špatně střídal a hrál v šesti, tak přítomným zatrnulo.

A právem. Smrtelná přesilovka Brodu slavila opět úspěch. Byť znovu se štěstím. Kryštofu Kulhánkovi totiž příklep od modré nesedl a plachtící kotouč lehce tečoval lapačku Kristína a následně doskákal do sítě. Skóre? Z 1:6 bylo z pohledu Brodu rázem 6:7 a poklidný děj duelu nabral na velkém finále.

V něm hosté sevřeli Šumperk, zkoušeli střílet ze všech pozic. Kristín ale pokryl jak první pokusy, tak i případné dorážky. A pak štěstí přálo i Drakům. Drtilovo vyhození trefilo na začátku střídačky Draků sloupek omotaný molitanem a puk se místo po hrazení vydal do středu kluziště, kde pobýval Ivan Ďurač. Ten vzniklé situace využil a do prázdné branky pečetil na konečných 8:6!

Divoké utkání dvou předních klubů druhé ligy skončilo divokou výhrou Draků, nicméně Havlíčkův Brod prokázal své velké kvality a pořádně prohnal šumperské hokejisty. Oba celky pak po utkání obsadily dočasně druhé místo ve svých skupinách.

Jozef Zavadil (Draci Šumperk): Nemůžeme vyhraný zápas dohrát tak, že se nakonec radujeme, že jsme vůbec vyhráli. Takže nemůžu být moc spokojený, opravdu jen s výsledkem. Soupeř hrál výborně přesilovky a v závěru měl navrch. A málem to zle pro nás dopadlo. Byl to ale vynikající zápas s vynikajícím soupeřem. Teď nás čekají tři zápasy venku, bude to těžké. Ale morálně výhra nad jedním z nejlepších celků těší, ale ještě lepší by opravdu bylo uhrát tak na 8:3... Ale vyhráli jsme, chvála bohu...
Jiří Čelanský (BK Havlíčkův Brod): Jedním slovem divočina. O porážce rozhodly dva faktory. Špatná disciplína a efektivita domácích v přesilových hrách. O faulech se dá polemizovat, zda byly správně posouzené. Věděli jsme, že mají výborné speciální formace, které to proti nám potvrdily. Troufnu si tvrdit, že při hře pět na pět, bychom mohli pomýšlet i na body, ale jsem rád, že jsme to nezabalili a zdramatizovali vývoj zápasu.