Z jasného vedení drama, draci ale udrželi všechny body na severní Moravě

Martin Schwarz, pondělí 26.1.2015
Důležité pro oba týmy, přesně takové bylo setkání Šumperka s Havlíčkovým Brodem. Klub z Vysočiny touží zachránit prvoligovu příslušnost, draci by zase rádi nakoukli mezi výběry hrající play-off. Jenže k poskoku v bodovém zisku potřebovali i úspěch z klání s Rebely. Dlouho jasný domácí náskok stačilo mužstvo v červené barvě trikotů stahovat, z jasného vedení svěřenců Radka Kučery 4:0 najednou svítilo skóre o něco méně příznivé pro draky. Ještě před polovinou třetí části Brodští snížili na rozdíl zásahu jediného, tedy na 4:3. Předchozí zásahy Žálčíka, Pláška, Veleckého a Drtila chtěli Severomoravané rozšířit, stalo se tak až v závěrečné pětiminutovce, přesilovou hru pět na tři z pohledu Šumperka zužitkoval druhým gólem večera TOMÁŠ DRTIL. Draci berou stěžejní body za konečnou výhru 5:4, čtvrtý zásah Rebelů přidal Babka.
48.kolo pondělí 26.1.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - BK Havlíčkův Brod
5:4
(3:0, 1:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 12. Žálčík (Velecký), 13. Plášek (Haas M., Bail), 15. Velecký (Plášek, Moskal), 24. Drtil (Moskal), 56. Drtil (Plášek, Sedlák) – 34. Milfait (Melka, Platil), 45. Padělek (Malník), 47. Parýzek (Rousek, Melka), 58. Babka . Rozhodčí: Kubičík – Barteček, Vengřín . Vyloučení: 8:10. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 914. Střely na branku: . Průběh utkání: 4:0, 4:3, 5:3, 5:4.
Svoboda – Bail, Holík, Gewiese, Sedlák T., Novotný, Slavík, Drtil – Haas M., Plášek, Velecký – Staněk, Moskal, Žálčík – Brunec, Bláha, Vachutka – Rimmel, Berger, Popelka
Novák – Platil, Parýzek, Semrád, Kolář, Pavlíček, Sklenička, Sedlák J. – Tomek, Melka, Rousek – Maliník, Padělek, Babka – Milfait, Sedláček, Minárik – Chlubna, Klhůfek, Kozlík

Část sezóny, která rozhoduje úplně ovšem. Alespoň tedy pro celky, jež proti sobě v rámci dalšího prvoligového kola vyrukovaly. Zatímco poslední Havlíčkův Brod zápolí s vypětím všech sil o záchranu druhé nejvyšší soutěže, Salith Šumperk by zase rád poprvé v historii klubu nakouknul do play-off stejné ligy. Přestože tribuny na severomoravském zimáčku těsně před startem duelu zrovna nepraskaly ve švech, postupný přísun zásahů na jedné či druhé straně barikády měnil náladu v hledišti.

A týmy začaly oba útočně vyladěně, vždyť hned na počátku 3. minuty byl domácí brankář Miroslav Svoboda nucen ukrýt do lapačky střelu od modré čáry, tu na něj vyslal hostující Sklenička. Ani draci se nebáli ukázat choutky na soupeřově straně kluziště, stejně tak ovšem Jan Berger našel jen rukavici gólmana Nováka. První početní výhodu následně Rebelové sice proměnili, ale kotouč padl do posunuté svatyně, takže rozhodčí nemohl trefu uznat jako platnou. Naopak slavili Šumperští, paradoxně opět v soupeřově přesile. Ve vlastním oslabení totiž mužům v červených trikotech unikl Lukáš ŽÁLČÍK, aby pohlednou kličkou otevřel gólový účet večera.

Když branka v oslabení, tak i v přesilovce. Větší počet Salithu na ploše proměnil v úspěch Kučerovy party Karel PLÁŠEK, jenž ve 13. minutě propálil z pravé strany Nováka – 2:0. Aby toho nebylo málo, žlutomodří stačili kus černé gumy do klece v rámci stejné dvacetiminutovky dopravit ještě jednou. Běžel závěr 15. minuty a Michal VELECKÝ stál ve správnou chvíli na správném místě. Zakončením k levé tyčce nedal gólmanovi mančaftu z Vysočiny nejmenší šanci 3:0. Za stejného stavu také první perioda končila.

Draci cítili na svých hokejkách psychickou výhodu, předchozí gólové ovoce je naladilo na útočné tažení. Potvrzovali časté střílení na klec i při počátku prostřední části, hned poté, co Salith ubránil nepříjemné dvojnásobné oslabení. Z trestné lavice se brzy vracel velice hbitě obránce Tomáš DRTIL, díky němu, po přesné nahrávce od Patrika Moskala, ve 24. minutě již domácí vedli rozdílem čtyř gólů – 4:0. Ale hokejisté v červeném bojovali odhodlaně. Několik pokusů sice Miroslav Svoboda zblokoval pohotovými zákroky, avšak na jeden přeci nestihl dosáhnout. Tentokráte Havlíčkobrodští další trest pro Tomáše Drtila zužitkovali, Jan MILFAIT propasíroval kotouč za strážce šumperské svatyně – 4:1. Rozdíl po druhé třetině tedy zůstal stejný jako po první.

Všem přítomným ale stále bylo jasné, že Havlíčkův Brod zápolí o holé přežití, každý bodík může Rebelům dodat naději na záchranu soutěže. Zahajovací pokus Aleše Padělka ve třetí dvacetiminutovce ještě nevyšel, ale puk proskotačil za brankovou čáru až o několik okamžiků později. Na rozjezdu 45. minuty těžili hosté z aktivity na brankovišti Svobody, Aleš PADĚLEK vsítil druhou radost Brodských – 4:2. Neuběhlo moc času a výsledek se proměnil v nejtěsnější, střelu od modré čáry před klecí Salithu tečoval Martin PARÝZEK, jenž zařídil drama v hale – 4:3. Nervující konec netoužila posádka kolem kapitána Aleše Holíka připustit, i proto propukla radost, když druhou trefou v utkání proměnil přesilovku domácích pět na tři Tomáš DRTIL - 5:3. Zdálo se být skoro hotovo, ovšem Jakub BABKA při 58. minutě znovu dopravil za čáru kontaktní gól – 5:4. Odvolání hostující brankáře ani závěrečná potyčka už změny ve skóre nepřivanuly, Šumperk porazil Havlíčkův Brod těsně 5:4.

Radek Kučera, Salith Šumperk: My jsme v první třetině poroměnili přesilové hry, což bylo samozřejmě první pozitivní stránkou. Ale vždycky, když vede tým o tři góly, není ještě nic jistého. Brod se postupně dostal na koně a začal si daleko více věřit. Místo toho, abychom rozhodli nějakým rychlým gólem, tak jsme se s Rebely tahali až do samotného konce, to nás zase stálo zbytečné síly. Vše je ale pouze o koncentraci, o ničem jiném. Hokej hrát umíme, to jsme se několikrát přesvědčili, dnes ale často přicházel nedůraz z naší strany. Tři body ale samozřejmě pro nás důležité.