Velkolepá jízda v Havířově vynesla první výhru! Šumperk poslal do klece AZetu pět kotoučů

Martin Schwarz, Tomáš Vlček, Jaroslav Svoboda, středa 16.9.2015
Šumperk zajížděl na samotný východ České republiky s cílem urvat konečně všechny tři body do tabulky. A povedlo se! Kdo čekal dominanci Havířova, musel býti již po úvodních dvaceti minutách překvapen. Mírného favorita klání postupně zaskočili střelci dračích gólů Aleš Půlpán, Jan Milfait a MATĚJ BAŽANT, aby Havířovští stačili snížit až na startu prostředního dějství. První domácí radost byla ale zároveň tou poslední. Do konce základní hrací doby se z týmu Radka Kučery ještě vyznamenali Tomáš Fořt a Marek Haas, Salith zvítězil ve čtvrtém kole naprosto jednoznačně 5:1, modrobílým nedal výsledkově šanci. Zpátky do domácí haly modrožlutí míří s pěti body v tabulce WSM ligy!
4.kolo středa 16.9.2015
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
1:5
(0:3, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 36. Kanko (Maruna, Ostrčil) – 7. Půlpán (Haas, Prokop), 11. Milfait (Vrdlovec, Fořt), 19. Bažant (Milfait, Fořt), 45. Fořt (Vrdlovec, Milfait), 58. Haas (Ščotka). Rozhodčí: Kika – Novák, Hanzlík. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 1625. Střely na branku: 26:33. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:5.
Matoušek (od 21. Svoboda) – Korím, Lenďák, Krisl, Bahounek, Mazanec, Ostrčil, Bail, Stuchlík – Staněk, Maliník, Kalus – Sztefek, Pechanec, Bárta – Maruna, Sedláček, Kanko – Kurovský, Rimmel, Matějek
Šindelář – Bažant, Sedlák, Zdráhal, Drtil, Ščotka, Prokop – Milfait, Vrdlovec, Fořt – Kaut, Moučka, Půhoný – Haas, Plášek, Šimun – Brunec, Voženílek, Půlpán – Ostřanský, Hroch

Jestliže v předchozích zápasech na svého soupeře AZet od počátku vlétl jako uragán a vynutil si tlak a šance, tentokrát se nic podobného nestalo. Šumperk dorazil do Slezska opět se Šindelářem v brance, v kádru se pak objevily dvě nové tváře: obránce Jan Ščotka a útočník Jaroslav Moučka.

Hra byla vyrovnaná až do 4. minuty, kdy šel na trestnou domácí Lenďák a Šumperk dostal k dispozici přesilovku. Paradoxně v ní měl největší šanci domácí Pechanec, který se po úniku z křídla natlačil až před Šindeláře, ale puk za něj neprocpal. Jinak přesilovku AZ sice ubránil, ale chvíli po ní si nepohlídal Aleše Půlpána, a ten přesnou střelou z mezikruží poslal hosty do vedení.

Hned poté dostali možnost přesilovky i domácí, ale kromě opakovaných dorážek Sztefka na brankovišti moc nebezpeční nebyli. Nicméně i tato nevyužitá přesilovka hráče AZetu v jejich výkonu trochu povzbudila, ale v polovině 11. minuty pronikl mezi obránci Jan Milfait a povedeným blafákem, po krásné přihrávce Daniela Vrdlovce, překonal Matouška podruhé.

Domácí střídačka si v reakci na vývoj utkání vzala time-out, na ledě však měli i nadále navrch velmi nebezpeční Šumperští. Šimunovu střelu ještě Matoušek vyrazil špičkou betonu, Bruncův pokus vychytal lapačkou, ale v 19. minutě na tečované nahození Matěje Bažanta od modré už včas zareagovat nestačil. Bažant tak zaznamenal první gól v seniorské kategorii.

Od druhé třetiny nastoupil v domácí brance Miroslav Svoboda, který v předchozí sezóně hájil šumperskou klec, a hned si připsal dva těžké zákroky. Hosté pak promarnili svou druhou přesilovku, v níž byly k vidění dvě zajímavé situace. Na jedné straně Sedlákova dvakrát tečovaná střela těsně mimo a na té druhé Sztefkova střela vychytaná Šindelářem. Další šanci přinesla až 28. minuta, kdy hostující Kaut trefil zblízka jen Svobodovu výstroj.

Hned za minutu mohl potvrdit svou dobrou střeleckou formu domácí Kanko, ale z mezikruží těsně minul růžek branky. Nakonec se Petr Kanko přeci jen střelcem úvodního gólu AZetu stal. Ještě předtím však domácí od čtvrté pohromy zachránil svou dlouhou hokejkou Korím, ale ve 36. minutě už se Havířovští radovali. V poskytnuté výhodě doráželi puk na brankovišti a zmiňovaný Petr Kanko jej doklepl za čáru. Havířov pochopitelně vstřelená branka povzbudila, ale do přestávky už se, kromě několika pěkných střeleckých pokusů, nic důležitého nestalo.

Jestli chtěli domácí ve třetí třetině zabojovat o vylepšení skóre, tak se jim sice nedá upřít snaha, ale svou další chybou v obraně tomu vůbec nepomohli. Opět nechali zcela nebráněného soupeře v ideální pozici a tentokrát to byl Tomáš Fořt, kdo po rychlé akci z mezikruží vymetl šibenici a zvýšil již na třígólový rozdíl ve prospěch hostů.

Snížit mohl ve 48. minutě aktivní Kanko, jenže trefil jen Šindeláře. A další šance měli na hokejkách prakticky již jen hosté, ale Svoboda odolával. Až do 58. minuty, kdy dostal v přesilovce Marek Haas na brankovišti dostatek času na zpracování puku i bekhendové zakončení a uzavřel skóre utkání na 5:1 pro dnes jasně lepší draky.

Ti tak zaznamenali první více než třígólovou výhru venku od února 2012 a díky zisku tří bodů se v tabulce WSM ligy odlepili z posledního místa a jsou aktuálně desátí.

Štefan Mikeš (AZ Havířov): K zápasu jsme přistoupili s tím, že hráči měli v hlavách, že Šumperk v přípravě porazili. Šumperk přistoupil k zápasu naopak s pokorou a vyplatilo se mu to. Zápas jsme chtěli ještě otočit, ale hosté už zabezpečili obranu a my jsme se už nedokázali prosadit v koncovce.

Radek Kučera (Salith Šumperk): K tomuto zápasu jsme velmi dobře přistoupili. Moc jsme chtěli uspět a navázat na dobrý výkon z utkání proti Jihlavě. Dnes jsme měli velice dobrý pohyb, dobře jsme kombinovali a v první třetině jsme utkání dá se říci rozhodli. Hráči už vítězný zápas potřebovali.