Ve

Ve "srandamači" padlo celkem 15 branek, Draci vyhráli po nájezdech

Petr Matěj, Petr Matěj, Jaroslav Svoboda, úterý 28.4.2009
T á b o r - Šumperští hokejisté postupují do první ligy z prvního místa kvalifikace. Rozhodla o tom výhra v Táboře, kterou Draci ukořistili po vskutku fyzicky namáhavém utkání z obou stran. Obrany nestíhaly a tak byli diváci v Táboře svědkem brankových hodů. Obě mužstva chtěla bezpodmínečně vyhrát a jak je vidět, všichni hráči hráli nadoraz. Svědčí o tom i fakt, že v utkání byly dokonce uděleny dvě trestné minuty! Jak domácí, tak i hosté bavili bezmála 1300 diváků pohlednými akcemi i vtipnými výstupy. Draci v Táboře zvítězili 8:7 po nájezdech, jedinou branku rozstřelu zaznamenal Jiří Osina. Po extrémně náročném utkání tak dva body putují do Šumperka.
K4 úterý 28.4.2009
HC Kohouti Tábor - DRACI PARS ŠUMPERK
7:8sn
(1:1, 3:5, 3:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Ferebauer, 21. Mertl (Kocar), 34. Voříšek (Matušík), 35. Gajda, 44. Mrkvička (Žižka), 49. Mertl, 58. Mrkvička (Ferebauer, Mertl) - 5. Čížek, 24. Brunec (Čížek, Novosad), 31. Duba (Novosad), 32. Žalčík (Holík), 33. Fischer (Blanár), 40. Novosad, 54. Brunec, rozhodující nájezd Osina. Rozhodčí: Lacina, Jílek J. - Šperl, Jílek M. Vyloučení: 0:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1230. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:5, 4:5, 4:6, 6:6, 6:7, 7:7, 7:8.
Maláč (Daneček) – Osina, Sedlák, Hegegy, Zacpálek, Ondráček, Blanár – Rozum, Novosad, Duba – Čížek, Drábek, Domian – Fischer, Vymazal, Žálčík – Brunec.

Většinou bývá zvykem, že poslední mistrovské utkání sezóny má největší náboj, největší šmrnc a jde o v něm o vše. Letošní sezóna ale byla jiná. Poslední hokej v ročníku 2008/09 mohli na českých kluzištích vidět diváci v Táboře a vzhledem k tomu, že již po pěti odehraných utkáních kvalifikace o 1. ligu bylo jasno, fanoušci očekávali v souboji dvou úspěšných a postupujících spíše exhibiční podívanou než-li litý a tuhý boj o každý kotouč. Veškerá očekávání se naplnila, útoky jasně dominovaly nad statickou obrannou hrou a gólové žně zakončily sezónu. Dalo by se s trochou nadsázky říci, že v Táboře bylo k vidění rozmarné léto.

Nejvíce se klasickému hokejovému mistrovskému utkání podobala první třetina, ve které padlo po jediné brance na každé straně. Hned v úvodu trefili Draci tyč, následně se v tréninkovém tempu započatém zápase ocitl před domácí brankou ocitl nepokrytý Čížek, pro kterého nebyl problém zakončit přesně. Poklidné popojíždění dvou čerstvě prvoligových mančaftů pokračovalo i nadále, hře se přizpůsobili i samotní sudí, kteří leckdy pořádně přimhuřovali oči při zakázaných uvolnění či postaveních mimo hru. Čas tak ubíhal svižným tempem a domácím se podařilo v deváté minutě srovnat. Za Maláče dostal kotouč Jiří Ferebauer. V dalších minutách se vozil kotouč po ledové ploše takřka jako při vyhlídkové jízdě a o tom, že si aktéři chtějí užívat co nejdříve oslav a léta, svědčilo i minimum přerušení. Nic rozhodčí nerozhodil "lehký" snad třímetrový ofsajd domácích, nic s nimi nezamávalo ani jednoznačné zakázané uvolnění hostů, kde teč kotouče nezaregistroval ani sám hráč, který měl puk tečovat. V 15. minutě se v nejtvrdším souboji dne objevilo duo Duba - Zíb, které si následně vzájemně vyměnilo zdvořilé omluvy a slíbilo si, že už něco podobného v utkání neprovede. O pár vteřin později musel za katr Lukáš Žálčík, jehož podražení bylo po hříchu jediným vyloučením utkání. Domácí jakoby sportovně ani neměli snahu Maláče jakkoliv ohrozit a tak se "šnečí" hokej odebral do kabin za nerozhodného stavu 1:1.

Co nestihli hráči v úvodní třetině, to bohatě dohnali v té druhé. Hned po 47 vteřinách hry šli domácí poprvé do vedení, Mertlova rána vymetla růžek Maláčovy branky. V čase 23:01 bylo srovnáno, když se znovu i přes "usilovné" bránění zadáků ocitl nenadále sám před brankou Brunec a trefil přesně. Chvíli před polovinou zápasu mohl zvýšit náskok hostů Domian, v samostatném úniku ale nedal. Jen co se však čas překlopil přes 30:00, začaly padat branky. Rychlou souhru hostů zakončil Duba třetím zásahem Šumperka, o chvíli později se na modré k puku dostal Žálčík, napříč pásmem si provedl okružní jízdu a jen co vybruslil zpoza branky, poslal kotouč do sítě. V čase 32:58 se trefil i další Dračí odchovanec Fischer a za stavu 5:2 začaly ochozy nesměle pískat. Byla tedy řada na domácích a ti své šance nezahodili. Necelou minutu po Fischerově trefě snížil Voříšek a když Gajda propálil od modré i Danečka, oslavné poplácání nezůstalo pouze na domácích hokejistech, ale radující se hlouček vznikl i z hráčů ve žlutých dresech. Až do konce třetiny se útočníci skrz opravdu velice nesměle bránící obránce dostávali doslova do naprosto vyložených šancí, jenže gólmani si s jejich pokusy věděli rady. Až v poslední minutě třetiny napřáhl Novosad a vymetl šibenici domácí branky. Šokovanému brankáři se ale ihned přispěchal omluvit a jeho gesta "Tak tohle jsem nechtěl" bavila i nadále hlediště.

Do třetí třetiny vstoupil Tábor s dvoubrankovým deficitem, jenže ten se Kohoutům podařilo vymazat. Nejhůře na tom byli brankáři obou mužstev, kteří často čelili i třem a více dorážkám v řadě. Hned ve 44. minutě snížil na 5:6 z pohledu domácích svou první trefou v utkání Mrkvička, následně mohli srovnat Mertl či Kanov, ale ani jeden z nich na Danečka nevyzrál. Ve 49. minutě ztrestal laxní vyhození Draků Mertl a za stavu 6:6 se začínalo prakticky od nuly. V těchto chvílích bavil ochozy Lukáš Daneček, který si neodpustil pár parádiček a také pozdravy oběma kotlům. V 52. minutě ujížděl sám na Danečka Matušík a když Čížek viděl, že na táborského hráče má ztrátu dobré 4 metry, vyslal po kotouči svou hůl. Za hození hokejky následoval nájezd, v něm však sám Matušík trefil pouze tyč. Přesto se domácí prosadili, ovšem díky Vomelově nešťastné teči do vlastní branky. Bruncovo nahození si táborský obránce srazil přímo pod břevno branky. Kohouti pak zasypali Danečka smrští střel, ten však vše pochytal. Až v závěru třetiny dokázal srovnat Mrkvička.

Hráči obou mužstev snad i prosili sudí, aby místo prodloužení nařídil rovnou nájezdy, nestalo se však. A tak diváci mohli sledovat, jak kromě úvodní minuty prakticky celou hru v nastavení kombinuje každý s každým. Kotouč tak poletoval nejen mezi obráncem Tábora a útočníkem Šumperka, nahrávat si začalo i duo Daneček - Pipek, když si brankáři napříč ledem přehazovali puk jako horký brambor. Ochozy však hru všech proti nikomu kvitovali aplausem, rozhodčí pak usazení každý v jednom rohu kluziště vyčkávali uplynutí 5 minut nastavení.

Nájezdy začínali Draci a Jiří Osina výborně provedenou kličkou na forhend hned v prvním pokusu první série rozhodl o vítězství Draků. Vzápětí se rozjížděl domácí Suchánek a ačkoliv byl již na modré, Daneček si zatím chystal a čistil brankoviště. Pokus domácího borce ale vykryl a v podobném duchu se nesly i další nájezdy. Žálčík, Krätzer a ani parádičku prezentující Sedlák neuspěli a když v posledním pokusu letošní české hokejové sezóny neskóroval Květoň, Draci odvážejí z Tábora divokou výhru 8:7 po nájezdech.

Nic tenhle výsledek nezměnil na postupu obou klubů do 1. ligy a Šumperk i Tábor mohl naposledy oslavit úspěšný vrchol sezóny přímo na ledové ploše.