V prvním utkání sezóny porazili Draci Havířov

Jaroslav Svoboda, pátek 6.8.2010
Š u m p e r k - Když po 34 vteřinách letošních zápasových bojů Šumperk poprvé inkasoval, z tribun se ozval výkřik "Už je to zase tady!" V desáté minutě již na ukazateli skóre svítilo vedení domácích v poměru 3:2 a fanoušci, kterých se sešlo v útrobách haly poměrně dost, vypadali podstatně spokojeněji. Na branky exhavířovských Haase a Veleckého, který se trefil dvakrát, navázal v úvodu druhé třetiny přesným zásahem Matějka. V polovině utkání skóroval i třetí z formace, která v loni z Havířova zamířila do Šumperka - Adam Červenka. Hostům se podařilo výsledek pouze korigovat, Peksu v šumperské brance prostřelil Maruna.
příp. pátek 6.8.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
5:3
(3:2, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Haas (Tesařík), 8. Velecký (Haas, Brunec), 10. Velecký (Haas), 23. Matějka (Novosad, Holík), 32. Červenka (Hulva, Měrka) - 1. Klimša (Prokop), 9. Najdek (Klimša, Prokop), 39. Maruna (Najdek). Rozhodčí: Klapetek - Langr, Matěj. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 400. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2, 5:3.
Peksa - Doleček, Holík, Ondráček, Drtil, Novotný, Sedlák, Tesařík, Fryč - Brunec, Skoumal, Meluzín, Diviš, Hulva, Haas, Cink, Peška, Červenka, Novosad, Velecký, Malý, Měrka, Fischer, Matějka. Trenér: Radek Kučera.
L. Daneček - Prokop, Zientek, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Jurčík - Maruna, Najdek, Klimša - Stránský, J. Daneček, Pavlas - Sztefek, Potočný, Pechanec. Trenér: Jan Daneček st.

Ještě se fanoušci ani nestačili postavit na svá místa a hosté šli do vedení. Po dvou pokusech Prokopa dorazil kotouč za bezmocně ležícího Peksu Klimša. Skupinka hostujících příznivců, která si na sebe odmítla vzít dresy s Panterem na hrudi a tak fandila v "civilu", mohla slavit první gól po znovuzrození AZetu. Srovnat mohl ve třetí minutě střelou z mezikruží Červenka, jeho rána ale minula levou tyč Danečkovy branky. V následné přesilovce Havířova se do úniku dostal Hulva, jenže i díky nedovolenému zákroku soupeře nedokázal srovnat. Machálek musel za hákování na trestnou. V první početní výhodě sezóny sice Draci ještě neuspěli, ale při dalším trestu tečoval Tesaříkovu ránu holí Haas a kotouč zaplul do šibenice havířovské branky. Tato trefa rozpoutala přestřelku, zvláště když o dvě minuty později uspěl po nádherné kombinaci Velecký. Necelou minutu poté srovnal AZ naposledy v utkání krok. Mezi betony se prosadil Najdek. Uběhla další minuta a domácí znovu vedli, když na Danečka vyzrál opět Velecký. Dlouho se pak na ledě nic nedělo, až Jan Daneček vyhořel na Peksovi a na druhé straně sedm vteřin před sirénou nepřekonal mladšího z Danečků Sedlák.

I ve druhé třetině se na první gól dlouho nečekalo, tentokrát ale skóroval Šumperk. Po Novosadově nahrávce rozvlnil síť za Lukášem Danečkem Matějka. Následnou bombu Maruny vykryl v rozkleku Peksa. V polovině zápasu měli jasně více ze hry domácí a několik šancí završili pátou trefou. Nejprve minul v gólovce Brunec, poté namazal krásně Matějkovi Holík, ale mladý šumperský forvard nedal. Další bombu vyslal od modré Novotný, pak přišla chvíle Adama Červenky. Ten napoprvé neuspěl, pak ale bekhendem umístil kotouč pod břevno. Necelé dvě minuty před koncem třetiny snížil nečekaně Maruna, který poslal kotouč z ostrého úhlu za záda Peksy.

Poslední třetina již doplatila na únavu havířovských a na skutečnost, že šumperský kouč Radek Kučera dal prostor spíše mladým hráčům. Ti pod touhou ukázat se v nejlepším světle často vinou nervozity chybovali a tak kombinace poněkud vázla. Hned v úvodu třetiny se v obou střídáních dotlačil do šancí Radek Fischer, ale pokaždé v koncovce selhal. Poté pálil na druhé straně tvrdou bombou z kruhů Prokop, Peksa si ale vyjel z branky a v pádu efektně lapil puk do lapačky. Zajímavá podívaná gradovala několika přesilovkami, v nich však hosté ani domácí neskórovali. Draci tak uhájili vítězství 5:3.

Po zápase se strhl ještě souboj v samostatných nájezdech. V nich byli lepší hosté, když Lukáš Daneček postupně vychytal Tesaříka, Matějku i Haase. Za hosty naopak skórovali Najdek a Zientek, jediný Prokop z řad AZ neuspěl.

Radek Kučera, Salith Šumperk:"Hráli jsme první zápas a snažili jsme se točit hráče, zkoušet varianty, což ovlivnilo vývoj. Něco to již naznačilo, samozřejmě s tak početným kádrem se hrát nedá, a tak se s některými kluky rozloučíme. Hodně napověděl již trénink, teď ještě dám v dalších dvou zápasech hráčům šanci, pak už to začneme nějak rýsovat."
Jan Daneček st., AZ Havířov:"Potvrdilo se, že jsou domácí delší dobu na ledě, jsou tedy silovější, připravenější. My, když jsme chystali přípravná utkání, jsme nečekali, co nás potká za problémy s ledem. Proto jsme si naplánovali zápasy s nejsilnějšími celky ligy. Já musím klukům moc poděkovat za bojovnost a musím říci, že výsledek je dnes pro nás ještě lichotivý."