V napínavém zápase vydřeli Draci výhru

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, neděle 12.12.2010
Š u m p e r k - Dlouho očekávaný zápas je již minulostí. Šumperk natáhl šňůru výher už na číslo 12. A co víc, Draci si drží od začátku sezóny stále domácí neporazitelnost. Další soupeř, který se pokusil urvat nějaký ten bod, byl druhý Havířov, ovšem ani druhému týmu tabulky se to nepodařilo. Salith byl většinou týmem, jenž diktoval tempo hry. Utkání se dohrávalo až do samotného závěru. Na konci zápasu se ještě dvakrát trefil bývalý mládežnický reprezentant Robert Říčka, ale Šumperk si už nenechal vítězství vzít. Zápas se podařil Aleši Holíkovi. Dvě branky v zápase jej udrželi ve špici nejlépe bodujícího obránce celé ligy.
24.kolo neděle 12.12.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
5:4
(2:1, 3:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 2. Holík (Červenka), 9. Sedlák (Červenka, Velecký), 26. Holík, 32. Červenka (Tesařík, Velecký), 40. Brunec (Tesařík) - 5. Najdek (Maruna), 28. Potočný (Pechanec), 55. Říčka (Krisl), 58. Říčka (Pechanec) Rozhodčí: Hejduk - Klouda, Křivohlavý Vyloučení: 6:8 Využití: 1:1 V oslabení: 0:1 Diváci: 1359 Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2, 5:2, 5:4
Štůrala - Holík (C), Novotný, Ondráček, Sedlák, Tesařík - Novosad, Meluzín (A), Fischer (od 21. Matějka) - Ambruz, Hulva (A), Brunec - Haas, Velecký, Červenka
Daneček - Prokop (A), Zientek, Krisl (C), Machálek, Balčík, Jindřich, Jurčík, Toman, Maruna, Najdek, Klimša, Stránský, Potočný (A), Sztefek, Pavlas, Říčka, Pechanec, Mach

Dlouho očekávaný souboj dvou nejlepších týmů 2. ligy sk. Východ přinesl zajímavou podívanou, ve které Šumperk postupně navyšoval skóre, leč v závěru hosté zvedli hlavu a ještě se vrátili do duelu.

Mezi tyče se po delší pauze vrátil Lukáš Daneček, záda mu však kvůli pracovním povinnostem nekryl Adam Vrba, ale mladý Petr Matoušek. Domácí postavili očekávanou soupisku, která však během utkání doznala jedné změny. Hned od prvních minut Havířovští potvrdili své kvality a aktivním i důrazným napadáním dělali domácímu týmu problémy. Daneček i Štůrala si ale s prvními pokusy poradili. Na konci druhé minuty se ale domácí dokázali prosadit. Během střídání se za ujíždějícím Červenkou dostal do druhé vlny obránce Holík, po přesné přihrávce od prvně jmenovaného hráče technicky vypálil a kotouč se od tyče odrazil do branky.

S hosty inkasovaná branka nezamávala. Ba naopak, po faulu Brunce domácí nedokázali vyhodit kotouč z pásma, ten se šťastně odrazil k Marunovi, který s nabídnutou možností naložil ideálně - narazil na zadní tyč Najdkovi a rozhozená domácí obrana kapitulovala. Havířovští hokejisté po vstřelené brance ožili a pokračovali v nátlaku, jenže do pozic ke střelbě je zadáci Draků nepouštěli a třeba Říčka se za pozorného Tesaříka neprotlačil. A tak udeřil opět Šumperk. Na konci deváté minuty dostal od Sedláka přihrávku za obranu Velecký, v úniku byl však faulovaný. V následné signalizované výhodě ale Červenka narazil do druhé vlny Sedlákovi, který z dobré pozice trefil přesně.

Přesně po deseti minutách hry zachránil hosty Daneček, který vychytal v brejku ujíždějícího Hulvu. Pak tvořili hru hosté, Sztefkovu ránu tečovanou Stránským Štůrala pokryl, stejně tak si poradil i s Prokopovou bombou. A Maruna pak ke vší smůle hostů minul klec. Při Machálkově vyloučení Holík od modré minul, zahrozili však více Havířovští. Najdek překvapivou střelou postrašil Štůralu. Velmi špatná přesilovka domácích gól nepřinesla, ojedinělé akce soupeřů kryli brankáři. Největší šanci měl Říčka, který deset vteřin před sirénou nechal vyniknout Štůralu.

Od úvodu druhé třetiny si lépe vedli domácí. Novosad v ideální pozici minul Holíkovo nahození na teč, Veleckého pokus okořeněný zásahem Balčíkových bruslí skončil mimo. Ve 26. minutě se již domácí tým dočkal. Holík dostal v útočném pásmu příliš času a prostoru, když zachytil vyhazovaný kotouč, vybruslil si na kruhy a odtud nedal Danečkovi nejmenší šanci. Draci povzbuzeni třetí trefou začali tahat za delší konec provazu a i když se Červenka před branku neprotlačil, o chvíli později pálil hodně nepříjemně Tesařík, který po spálené tutovce schoval hlavu do dlaní.

Tlak domácích mohlo posílit vyloučení Prokopa, jenže chybná rozehrávka šumperských hráčů na obranné modré poslala do brejku Martina Potočný, který s nabídnout šancí naložil dle svých zkušeností - Štůralu přelstil a snížil. Domácí však v tempu neupadli, Červenka vyprášil Danečkův beton, Sedlákovu vražednou schoval havířovský gólman do výstroje. Tlak Draků však přinesl nakonec ovoce a domácí uspěli.

Tesaříkovu přihrávku na modrou poslal do sítě Adam Červenka a spolupráce dvou exhavířovských hráčů vrátila domácím dvoubrankový náskok. Hosté vzápětí dostali šanci ke snížení, Balčík byl v úniku zahákován a hlavní rozhodčí poslal faulovaného hráče do trestného střílení. Štůrala si však s Balčíkovým pokusem poradil. V dalších minutách hráli opět prim domácí, několikrát zahrozili, ale Matějka, Haas, Tesařík a poté ani Holík neuspěli. Právě kapitán Draků Aleš Holík měl největší šanci, jenže hattrick se mu vinou skvělého Danečkova zákroku nepodařilo zkompletovat.

Předčasnou úpravu ledu pak zařídil Martin Novotný, který při nájezdu na hrazení "vysklil" tvrzené sklo a třetina se měla dohrávat až po úpravě ledu. Předčasná pauza prospěla jednoznačně domácím. Již po pár vteřinách po návratu na led pálil Novotný, jeho střelu Daneček vyrazil ke zcela volnému Matějkovi. Proti jeho dorážce zasáhl havířovský gólman tygřím skokem a skóre se tak kvůli bravurnímu zákroku neměnilo. O chvíli později pálil Velecký, jenže šumperský kanonýr neuspěl. Dočkal se až Tomáš Brunec. Daneček schoval pod své betony kotouč, který ještě drze prošťouchl do sítě Brunec a i když havířovský gólman signalizoval neregulérnost branky, ta nakonec platila. Stalo se tak 42 vteřin před výměnou stran.

Poslední třetina nabídla hlavně boj o každý kousek ledu. Hned v úvodu Ondráček nepustil do akce Sztefka, Maruna se sice již před branku procpal, ale tam o puk přišel. Urputný souboj vyšperkovala Meluzínova rána, ale Daneček schoval kotouč do lapačky. Hosté pak za Holíkovo podražení souzené rozhodčím jako krosček hráli přesilovku, ve které však do pásma téměř nenakoukli. Trápení havířovských hráčů pokračovalo i v dalších minutách, marná snaha o proniknutí do zakončení snižovala s postupujícím časem naděje hostů.

Zvýšit náskok domácích mohli Novosad s Matějkou, ale ani jeden z nich neskórovali. A tak se dočkali nečekaně hosté. Šumperk propadl ve středním pásmu, kde skrze Sedláka posunul kotouč za obranu Krisl. Kapitán hostů výborně přečetl hru, lehce puk postrčil kolegovi z brejku Říčkovi, sám pak odstavil posledního beka v cestě. Říčka si s šancí poradil a z nenápadné akce snížil. Následný zbytečný útočný faul Sztefka za brankou opět snížil šance hostů na návrat do zápasu. Draci však v přesilovce nic velkého nevymysleli, Veleckého a Novotného pokus v síti neskončil.

A tak si vzal kotouč na hůl opět Robert Říčka a dal zápasu nový náboj. Říčka zamířil ještě před kruhy a nečekanou střelou překvapil i Štůralu, který nestačil zasáhnout včas. Rozdíl jedné branky probudil publikum a Draci museli soustředěně hájit v závěru náskok. To se jim povedlo, i přes oddechový čas Havířova Šumperk nepustil soupeře do žádné šance. Naopak Meluzín nejprve neprostřelil z úhlu Danečka, v poslední vteřině již při power-play trefil Hulva pouze tyč.

Šumperk tak udržel domácí neporazitelnost, Havířov pak po dvanácti zápasech odcházel z ledu s prázdnou. Souboj dvou dlouhodobě vedoucích týmů ligy ale nabídl kvalitní podívanou a hosté potvrdili, že patří k tomu lepšímu v ligové soutěži. Nakonec i přes drtivý finiš odvážejí domů prohru 4:5.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Většinu hry jsme předváděli velmi dobrý výkon. Bohužel jsme místo poklidného dohrání zápasu nechali Havířov vstřelit dvě branky do otevřené obrany, zatímco my se snažili něco vymyslet. Tohle by se nám stávat nemělo. Naštěstí jsme udrželi svou skvělou domácí bilanci.
Jan Daneček st., AZ Havířov: Šumperk potvrdil, že je nesmírně kvalitní a zkušené mužstvo. My se připravovali na to, že domácí budou chtít jít ze začátku do vedení. Bohužel jsme v závěru už nestačili dohnat jejich náskok. Musím domácím pogratulovat k vítězství.