V Olomouci se ctí

Jaroslav Svoboda, úterý 29.7.2008
Hokejoví nadšenci v Olomouckém kraji se dočkali. Na ledové ploše v Olomouci se střetla domácí Mora se Salithem Šumperk. V utkání hraném na čtyři dvacetiminutovky uspěli domácí. Vyhráli 6-3 a tak první oficiální zápas obou mužstev v nové sezóně skončil ke spokojenosti domácích. Dvě branky Draků vstřelil Zdeněk Novosad, třetí gól přidal Ladislav Martinka. Během utkání nasadil Šumperk celkem 23 hráčů. Vítěznou branku domácích vstřelil exDrak David Kudělka, střelecky se prosadil i Milan Ministr. Téměř 300 diváků sledovalo v parném úterním odpoledni poměrně zajímavou podívanou. Aktualizováno.
příp úterý 29.7.2008
HC Olomouc - DRACI PARS ŠUMPERK
6:3
(0:1, 3:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 29:48 Ministr (Smejkal), 38:12 Smejkal (Ministr), 39:15 Venkrbec (Bartoň), 58:54 Kudělka (Ondrušek), 66:18 Ondrušek (Bordowski), 79:23 Davídek (Liška) - 1:20 Novosad (Vymazal), 35:04 Novosad (Stejskal), 46:50 Martinka (Ohnutek). Vyloučení: 10:12. Rozhodčí: Minář Milan - Chytil Luboš, Bryška Jaromír. Diváci: cca 300. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3, 6:3.
Sedlář, Slovák, Nedbálek, Kudělka, Ministr, Vlk, Smejkal, Venkrbec, Stršeň, Luňák, Jurdič, Staněk, Řípa, Paška, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Sakrajda, Liška, Koktan, Janáček, Zapletal, Bartoň, Čuřík, Meidl R., Bordowski, Žajgla
Maláč (od 61. Peksa) - Holík, Machálek, Vrtík, Blanár, Ondráček, Osina, Hanousek, Kubala, Šindler - Ambruz, Meluzín, Bařica - Stejskal, Vymazal, Novosad - Čížek, Ohnutek, Martinka - Fischer, Šula, Přikryl

Hokejová sezóna v rámci Olomouckého kraje jest úspěšně otevřena. V hale mistrů republiky z roku 1994 na sebe narazily dva loňští prvoligoví účastníci - domácí HC Olomouc a šumperští Draci, kteří budou muset letos v rámci 2. ligy usilovat o návrat do druhé nejvyšší soutěže. Do nové sezóny 2008/09 vstoupil tým již pod názvem Salith Šumperk na ploše stadiónu, kde se paradoxně započala loňská neúspěšná sezóna. Draci tak skládali reparát za debakl 1:7 a popravdě řečeno, se ctí svoji úlohu splnili.

Ambiciózní Olomouc totiž v úvodu musela zkousnout velice hořkou pilulku. Ročník 2008/09 zahájil přesnou tečí Zdeněk Novosad, který tak aspoň jednou službu domácím příznivcům v parném úterním odpoledni udělal radost - důsledně je schladil. V tropickém počasí, které se nezadržitelně vecpalo i do útrob olomoucké haly, zatoužili domácí po srovnání výsledku, jenže Maláč jejich šance vykryl. Tlak Mory podpořilo i vyloučení Čížka, který tak odstartoval sérii místy velice přísných verdiktů zkušeného rozhodčího Milana Mináře. Do konce úvodní "čtvrtiny" se skóre neměnilo, i když třeba Martinka mohl jít sám do brejku v osmé minutě, jenže po sérii nečekaných odrazů se kotouč nešťastně odrazil i od čepele jeho hole a neposedně se jel ochladit do stínu mantinelu v rohu kluziště.

Druhá část hry patřila domácím, kteří tak probudili i sympaticky fandící publikum. Jenže Pavel Maláč na sklonku 24. a 25. minuty polapal do své rukavice hned dva pokusy Kohoutů. Hned z protiútoku zazářila výtečně kombinující druhá formace. Stejskal propasíroval kotouč k Novosadovi, jeho nástřel na teč Vymazal jen lehounce usměrnil, bohužel však těsně mimo. Tlak Draků zakončily střelecké pokusy aktivního Vymazala, který patřil k nejlepším hráčům na ledě, a také Čížka. V akci se ukázal i Maláč, který z dalšího protiútoku musel znovu čelit nebezpečí. Koukatelná hra pokračovala i nadále, šikovný Bařica se dostal až ke střele. Pak však selhala rozehrávka Draků a ti ve vlastní přesilovce inkasovali. Zkušený mazák Ministr propálil technicky Maláče a dostal ochozy do varu. Ve 35. minutě měl vedení na své holi Stejskal, jenže svou samostatnou akci přesně nezakončil. A tak vzal zodpovědnost na svá bedra známý vtipálek Novosad, který do odkryté branky neměl problém skórovat podruhé. Šumperk znovu vedl. Do konce druhé čtvrtiny se ale Kohouti postavili na nohy a zvrátili vývoj duelu. Nádhernou kombinaci na jeden dotek zakončil u tyče Filip Smejkal, o chvíli později poslal domácí výběr poprvé v utkání do vedení mladík Matouš Venkrbec.

Do třetí čtvrtiny se posadil na střídačku Aleš Holík, kterého nahradil u Machálka v první formaci Kubala. Jeho místo vedle Hanouska převzal Ondráček, za kterého po boku Osiny naskakoval Šindler. Rošáda v obraně Drakům neuškodila. Ve 45. minutě se hnal vstříc kohoutí svatyni Zdeněk Novosad, hattricku mu zabránilo podražení, v následné signalizované výhodě Stejskal jen těsně minul branku. Draci se přesto dočkali. Ladislav Martinka zužitkoval kombinaci s Davidem Ohnutkem a souhra dvou hokejistů, kteří v květnu 2007 slavili v podhúří Jeseníků postup do 1. ligy, skončila vyrovnáním. Ve 49. minutě zazvonil na tyčku olomoucké branky vytáhlý Blanár, v 55. minutě nevrátil Šumperku vedení ani kapitán Meluzín, který hopsající kotouč do sítě nedotrkal. Z tlaku šumperských barev branka nepadla a tak dostali slovo domácí. Vítěznou branku Kohoutů vstřelil exšumperský obránce David Kudělka v dvojnásobné přesilovce.

Do poslední čtvrtiny naskočil hostující tým opět s mírně pozměněnými formacemi. Místo si prohodili Bařica se Stejskalem. Dušan Bařica zaujal "flek" vedle Novosada a Vymazala ve druhé formaci, po boku Ambruze a Meluzína dostal prostor Stejskal. K dalším změnám došlo i v obraně, do hry se opět vrátil Holík, který se postavil vedle Blanára. Maláče mezi tyčemi nahradil mladý Peksa. Hned po úvodním buly poslední části hry se domácí vrhli do útoku, nebezpečný kotouč ovšem zakotvil bezpečně na horní sítce branky. Na druhé straně pak Vymazal podruhé v utkání rozezvučil tyč olomoucké branky. Až v 67. minutě opět domácí udeřili, Ondrušek po akci Bordowského překonal Peksu a o osudu utkání začínalo být jasno. Tlak Šumperka nezužitkoval v 75. minutě ani Bařica, zoufalá závěrečná snaha v power-play přinesla šestý gól pro Kohouty. Davídek dostal kohouč do prázdné branky bez větších obtíží.