Úvodní derby pro domácí, Šumperk podlehl Hanákům o dvě branky

Martin Schwarz, Lukáš Majer, úterý 19.8.2014
Draci poprvé od léta roku 2011 narazili ve vzájemném souboji na prostějovské Jestřáby. Hanáci na jaře vrátili klubu prvoligovou příslušnost a zajistili tak obnovení derby Prostějov - Šumperk. První díl moravské celky napsaly již v přípravném období, tým Radka Kučery zamířil několik kilometrů za Olomouc. Ačkoli Salith na ledě Prostějova vedl po brance MICHALA VELECKÉHO, Jestřábi předvedli parádní obrat v prostřední periodě a nakonec zvítězili poměrem 4:2. Odveta duelu proběhne už v pátek 22. srpna v útrobách šumperského zimního stadionu.
příp. úterý 19.8.2014
LHK Jestřábi Prostějov - DRACI PARS ŠUMPERK
4:2
(0:1, 3:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 25. Venkrbec (Vosátko), 30. Jedlička (Malý), 31. Coufal (Belay), 59. Stejskal (Švaříček) – 7. Velecký (Plášek, Holík), 31. Vachutka (Gewiese). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 680. Střely na branku: 34:33. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Šimboch – Švaříček, Roupec, Kaluža, Knesl, Malý, Vosátko, Jedlička, Skřivánek – Haluza, Luňák, Stejskal, Černý, Belay, Venkrbec, Sršeň, Indra, Coufal, Kajaba, Procházka, Kuchta.
Zelenka – Sedlák, Slavík, Holík, Beneš, Gewiese, Novotný, Drtil - Vrdlovec, Moskal, Staněk - Velecký, Plášek, Haas - Žálčík, Vachutka, Brunec - Veselý, Berger, Vávra; od 2. třetiny Cink.

Druhé přípravné utkání Jestřábů na domácím ledě přilákalo do Prostějova tým šumperských Draků, kteří měli k utkání k dispozici až pět útočných formací. Pro Šumperk se jednalo o čtvrtý přátelský zápas, stejně tak pro Jestřáby. V sestavě domácích chyběli útočníci Kučera, Duba a Kolibár, do branky se postavil Juraj Šimboch.

Úvodní dějství a stejně tak začátek zápase se nesl v režii hostujícího celku, který vstoupil do zápasu aktivně. Draci častěji drželi kotouč na svých holích a dostávali se k brance Šimbocha. První vážnější šanci si vypracoval Marek Haas, ale z blízka proti prostějovskému brankáři neuspěl.

Na první gól zápasu však fanoušci nečekali dlouho. Hosté byli usazeni v útočném pásmu, ke kotouči se u levého mantinelu dostal MICHAL VELECKÝ a překvapivou střelou k tyči otevřel skóre utkání – 0:1. I po úvodní brance pokračoval Šumperk v aktivitě, domácí tým hrál až moc pasivně a hosté se dostali i do početní výhody. Tam měli možnost Aleš Holík či Lukáš Žálčík, ale ani jeden z pokusů v brance neskončil.

Druhé dějství již nabídlo jinou hokejovou podívanou ze strany domácího celku. V čase 24:16 se Jestřábi dostali do přesilové hry, která byla bleskově využita. Zkušený Lubomír Vosátko dostal kotouč na modrou čáru, zvedl hlavu a našel v mezikruží připraveného MATOUŠE VENKRBCE, jenž se z této pozice nemýlil – 1:1.

Přesně s polovinou zápasu přišla výborná pasáž Jestřábů, kteří se během minuty dokázali dostat na odstup dvou branek. Nahozený kotouč vyrazil brankář Draků pouze před sebe, kde číhal důrazný ROBERT JEDLIČKA a pohotově doklepl touš do sítě. Pro Jedličku to znamenalo první gól v sezóně a pro Jestřáby druhou využitou přesilovku v utkání – 2:1.

O 67 vteřin později bylo na prostějovském stadionu ještě veseleji. Veterán Michal Černý výborně vybruslil situaci v obraném pásmu, rychle poslal kotouč na Martina Belaye, který ujížděl do situace 2 na 1. Pěkná přihrávka šikovného štírka na VIKTORA COUFALA a jeho pohotové zakončení, znamenalo vedení Hanáků – 3:1 a dokonaný obrat zápasu.

Brankostroj, který si oba týmy připravily na druhou periodu však ani zdaleka nekončil. Tentokrát to byli hosté, kdo korigoval stav zápasu. DANIEL VACHUTKA vypálil v útočném pásmu a Juraj Šimboch si vybral slabší chvilku - 3:2. Ještě do druhé sirény mohl vrátit vedení o dvě branky útok Černý – Coufal – Belay, ale i při pohledných akcích byla obrana Draků proti.

Poslední třetina se nesla v solidním tempu, hosté se hnali za vyrovnáním a chvílemi nebyli daleko. Zkušený obránce Tomáš Sedlák poslal na Šimbocha důrazný projektil, který ještě před ním tečoval Kamil Vávra, ale kotouč orazítkoval pouze horní tyč. I další akci v 52. minutě, kdy nebezpečně dorážel v brankovišti Hanáků Vladimír Cink, pokryl Šimboch. Stejně tak byl úspěšný prostějovský brankář při trestném střílení, které prováděl matador Karel Plášek. Ten najížděl na svatyni Jestřábů z boku, ale ve finální fázi nezvedl kotouč nad beton.

V době, kdy se Šumperk nadechoval k závěrečnému tlaku, přišla definitivní tečka z domácí strany. VLADIMÍR STEJSKAL se dostal tváří v tvář brankáři Šumperku a prostějovský kanonýr se v těchto situacích nemýlí – 4:2.

Jestřábi tak zvládli i druhý přípravný zápas na domácím ledě, v pořadí čtvrtý celkově a mohou se v klidu připravit na čtvrteční duel proti Přerovu. Šumperk naopak taktéž ve čtvrtek na utkání na horkém ledě v Havířově.

Tomáš Sršeň, trenér LHK Jestřábi Prostějov: Vstup do zápasu jsme měli špatný, první třetina vůbec nebyla podle našich představ. Od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb a dokázali využít přesilové hry. Právě druhá polovina zápasu už snesla měřítko, ale špatným začátkům se musíme vyvarovat.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Trénujeme dvoufázově, kluci jsou v plné zátěži. Dostali jsme po individuálních chybách úvodní dva góly v oslabení. Do poloviny zápasu se nám dařilo hrát to, s čím jsme do Prostějova přijeli, pak už nám to chlapi neplnili a inkasovali jsme z toho třetí a čtvrtý gól. V některých místech nám chyběla bojovnost, přesná nahrávka, to se podepsalo na utkání. První třetinu i do půlky utkání jsme byli lepším týmem, pak už nás soupeř začal přehrávat. Prostějov dobře bruslí, kombinuje. Uvidíme ale v soutěži, to bude něco jiného než přátelská utkání. Zatím ovšem vypadá velice dobře