Svěřenci trenéra Kučery v Havířově ztratili nabytý náskok

Martin Schwarz, Josef Nudera, čtvrtek 22.8.2013
Š u m p e r k – Splatit porážku z prvního vzájemného střetnutí, se hokejisté Salithu vydali na led Havířova, kde vyrukovali ke svému třetímu duelu ve čtyřech dnech. Bylo tak zapotřebí, aby šla únava stranou. A stalo se. Hned od prvních minut bylo veselo na střídačce modrožlutých, za Draky se na počátku první části prosadil po brankách hladový Patrik Moskal. Gólové pokračování si poté vzal na starost mladý šumperský odchovanec Jan KOBZA, jenž zvýšil na 2:0 pro Draky. Jenže AZet ještě ve stejné třetině dokázal kontrolovat rychlým zásahem. Ve druhé periodě se znovu pokračovalo aktivně, využili toho domácí, když v půli zápasu na 2:2 srovnal Jakúbek. Domácí se neostýchali ani ve třetí části, hned v její šesté minutě otočil vývoj skóre Říčka a následovaly další tři trefy. Tým Radka Kučery už nedokázal vzdorovat a veze si domů nelichotivou porážku 2:6.
příp. čtvrtek 22.8.2013
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
6:2
(1:2, 1:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 16. Kolařík (Jakúbek), 33. Jakúbek, 46. Říčka (Koma), 47. Videlka (Haas), 54. M. Rimmel(Koma), 55. Haas (Kolařík) – 3. Moskal (Holík), 11. Kobza (Langr, Brunec) Rozhodčí: Fiala, Šutara – Barteček, Stonavský . Vyloučení: 5:10 . Využití: 1:1 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 1157 . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 6:2 .
Daneček L. – Vosátko, Bezuška, Krisl, Rimmel P., Klimíček, Koma, Graca, Deutsch – Jakúbek, Haas R., Kolařík, Říčka, Daneček J., Šlahař, Rimmel M., Škumát, Sztefek, Maruna, Pechanec, Videlka
Vajner (54. Rozum) – Holík, Novotný, Tesařík, Starý, Navrátil, Pastor, Sedlák, Gewiese – Staněk, Moskal, Plášek, Haas M., Chomič, Červenka, Brunec, Kobza, Langr, Skoumal, Půhoný, Janeba

Utkání nezačal Havířov opticky vůbec špatně, do velké šance se hned v úvodu utkání dostal Jaroslav Koma, ale jeho tvrdá bomba jen orazítkovala horní tyčku Vajnerovy branky. Draci ale začátek zápasu zachytili mnohem lépe a ujali se vedení 1:0. Patrik Moskal se dostal do střelecké pozice na kruhu a jeho střela proletěla brankáři Danečkovi pod lapačkou a puk se došoural za brankovou čáru.

V 6. minutě zahrozil domácí Havířov, Robert Říčka dostal přihrávku do jasné šance, ale jeho zakončení Vajner neskutečně vytěsnil, když se dokonale roztáhnul na brankové čáře. Nedlouho na to se do šance dostal Chomič, ale ztroskotal na domácím brankáři.

V 10. minutě se v dvojité dorážce objevil Karel Plášek, ale ani v této velké šanci Danečka neprostřelil. To se povedlo až později, když využil Šumperk nabídnutou přesilovou hru. Na brankovišti si počínal velmi důrazně Jan Kobza a puk za Danečka doslova dotlačil – 0:2. V 16. minutě Havířov zaznamenal první branku, když se k odraženému puku od zadního mantinelu dostal před brankou Jan Kolařík a se zakončením už neměl problém – 1:2.

V 18. minutě chybělo jen hodně málo, aby Šumperk využil i druhou přesilovku. Janeba se dostal k dorážce před Danečkem, ale havířovský brankář svými betony zaúřadoval a puk vyrazil. Ve 27. minutě se rozhodnul pro střelu od modré čáry Tomáš Sedlák, ale puk skončil na plastronu Danečka. O minutu později navíc trefil Skoumal Danečkovo rameno. Ve 33. minutě už ale bylo vyrovnáno. Velmi rychlé nohy ukázal hráč, který je v kádru Havířova na zkoušku z Trenčína. Martin Jakúbek nastartoval s pukem ze středního pásma, ujel, a zakončení bylo perfektní. Jakúbek se trefil k tyčce těsně nad betony – 2:2.

Ve 35. minutě mohl Vajner děkovat svému spoluhráči, který za něj musel zasahovat. Puk už letěl na odkrytou branku, ale těsně před brankovou čarou puk zachytil Tomáš Sedlák a vyhodil. Šumperku se podařilo v závěru druhé periody ubránit oslabení a do kabin se šlo za stavu 2:2.

Ve třetí třetině začal Havířov Šumperk přehrávat a navíc i proměňovat šance. Nejprve se poprvé dostal do vedení poté, co se dostal Robert Říčka do pozice před Vajnerem a ve 46. minutě předvedl bekhendovou kličku a úspěšně zakončil – 3:2. Havířov dokázal navíc ve 47. minutě využít přesilovku. Před brankou posunul puk Radim Haas směrem k Davidu Videlkovi a ten se před Vajnerem zorientoval velmi rychle, trefil se na vyrážečku šumperského strážce svatyně – 4:2.

Havířov pokračoval v útočné a především brankové smršti i nadále. V 54. minutě si s pukem najel před Vajnera Mikuláš Rimmel, který využil menšího zaváhání brankáře a trefil se pod lapačku – 5:2.

Tato branka už z brankoviště vyhnala Vajnera a vystřídal ho Kevin Rozum. Toho uvítal Havířov v 55. minutě, když využil AZ velkou šanci. V akci dva na jednoho ujížděl Kolařík s Radimem Haasem. Vyměnili si mezi sebou několikrát puk a finální přihrávka Kolaříka k zadní tyčce na úplně volného Radima Haase přinesla závěrečnou branku utkání – 6:2.

Šumperk si připsal v přípravě další porážku a podruhé s celkem Havířova. To Havířov si může Draky „odškrtnout“, v přípravě s nimi zahrál výsledkově velmi dobře.

Jan Daneček (AZ Havířov): Čekal jsem těžký zápas, protože jsme přijeli z turnaje v Porubě, kde jsme odehráli tři zápasy ve třech dnech a poté nás čekala silná Olomouc. Proto jsem čekal, že to dnes budou mít hráči v nohách, což se potvrdilo. V začátku utkání jsme zaspali a prohrávali 0:2. Od druhé třetiny jsme začali být agresivnější na kotouči, s čímž začal mít soupeř problémy a podle mě to byl takový zlomový moment celého zápasu. My jsme totiž hned vyrovnali na 2:2 a díky faulům soupeře jsme se i nadále dostávali do tlaku. Poslední třetina v poměru 4:0 pro nás, myslím si, že hovoří za vše. Svou roli určitě sehrálo i to, že Šumperk odehrál před námi tři zápasy ve třech dnech, navíc za jejich tým nastoupilo pár nových hráčů. Ta sehranost tam pak určitě hrála roli, a proto musíme tento zápas hodnotit trochu skromněji. Šumperk má podle mě kvalitní mužstvo, schopné hrát střed tabulky, kde bychom chtěli hrát i my.

Radek Kučera (HC Salith Šumperk): Zápas se nám nevyvedl, i když první třetina byla z naší strany slušná. Pak přišla naše nedisciplinovanost a soupeř vyrovnal na 2:2. Do třetí třetiny jsme chtěli jít se hrou od zadu, řekli jsme si, že si budeme obsazovat hráče, ale to se nám nepodařilo, měli jsme hodně vyloučených a proto je výsledek takový, jaký je.