Šumperští ubránili domácí pevnost, přestříleli poslední Most 6:3!

Martin Schwarz, sobota 4.2.2012
Š u m p e r k - Hokejisté Salithu Šumperk v rámci čtyřicátého šestého kola první hokejové ligy nastoupili k utkání se západočeským Mostem, který přijel na sever Moravy v pozici outsidera celé soutěže. Naopak Draci měli jediný úkol – po několika ztrátách konečně naplno bodovat. Tři body ze zápasu s Mostem byly skoro povinností. A povedlo se! Po první části hry, tedy po první třetině, Draci remizovali s hostujícími hokejisty sice 1:1, od druhé periody však patřil zápas už jen domácím. Během druhé třetiny družina Radka Kučery nastřílela do sítě brankáře Melichara hned tři gólové kousky a prakticky už zlomila celý duel. Důležitým mužem ze strany Šumperka se stal pro tento zápas MICHAL HLINKA, který už na začátku třetí třetiny dokázal zkompletovat svůj hattrick. To šli domácí už do vedení 5:1! Draci nakonec po opět střelecké třetí třetině získali všechny tři body za výhru 6:3.
46.kolo sobota 4.2.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Most
6:3
(1:1, 3:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 10. Hlinka (Holík, Meluzín), 21. Hlinka (Novotný), 34. Hulva (Vrdlovec, Sedlák), 34. Červenka (Haas, Velecký), 41. Hlinka (Plášek), 52. Meluzín (Holík) - 14. Heinisch (Hanzl), 41. Ondráček (Skvorcov, Safronenkov), 59. Skvorcov (T. Rohan, Havelka). Rozhodčí: Humpolíček - Kašík, Wesley. Vyloučení: 16:14, navíc Safronenkov (MST) 10 minut OT, Vachovec (MST) 10 minut OT. Využití: 1:0 . V oslabení: 0:0. Diváci: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1, 5:2, 6:2, 6:3.
Štůrala - Suchý, Pastor, Holík, Ondráček, Drtil, Novotný, Sedlák, Tesařík - Brunec, Skoumal, Meluzín, Hulva, Haas, Červenka, Vrána, Velecký, Vrdlovec, Plášek, Mičulka, Hlinka
Melichar - M. Rohan, Safronenkov, Hanzl, Kuncl, Schusser, Havelka, Martinec, Parýzek - Ondráček, Birstinš, Skvorcov, Maxa, Slavíček, Vachovec, T. Rohan, Výrut, Tauš, Nedrda, Vaněk, Heinisch

Šumperské hokejisty od čtyřicátého šestého kola až do konce dlouhodobé základní části už čekají většinou jen soupeři z druhé poloviny tabulky. Tím prvním se stali hokejisté Mostu, kteří si k sobotnímu a mrazivému únorovému odpoledni přijeli o body zabojovat na led Salithu Šumperk. Od Draků, kteří byli od prvních vteřin jasným favoritem duelu, se očekávaly po delší době všechny tři body. Ty si severomoravané potřebují už zase jednou zapsat do tabulky, naposledy se jim to povedlo 18. ledna proti Havlíčkovu Brodu. Rebely tehdy porazili poměrem 6:2.

Domácí Draci naskočili do utkání předposledního s posledním velmi aktivně, už v první půlminutě se snažili zasypávat branku gólmana Melichara několika střelami. Do první vážnější šance, která by mohla změnit skóre utkání, se dostal šumperský Daniel Vrdlovec. Ten na počátku druhé minuty zápasu donutil ochránce svatyně hostů vytasit svou lapačku. Šumperští byli i nadále aktivnějším celkem na ledě, domácí brankář Tomáš Štůrala nebyl ani zdaleka tolik ohrožován střelami soupeřů, jako právě jeho protějšek na druhé straně kluziště Lukáš Melichar. V páté minutě se dvakrát po sobě pokoušel překonat mosteckého brankáře Michal Velecký, který ovšem i s trochou smůly nepřekonal brakovou čáru. To už se ale nedalo tvrdit o minutě desáté. V čase 9:01 Aleš Holík poslal přesnou přihrávku na hokejku Michala Hlinky, který si počkal na nesprávný pohyb brankáře Melichara a s klidem zavěsil do sítě. 1:0 pro domácí.

Ovšem Salith Šumperk se nepříliš dlouho radoval z vedoucí branky. Na dvě minuty za podražení si šel na trestnou lavici sednout domácí Lukáš Vrána a hosté tak měli k dispozici přesilovou hru. Tu sice nevyužili, ale těsně po návratu Vrány na led Mostečtí dokázali zorganizovat akci, na jejímž konci stál s přesnou dorážkou Martin Heinisch, jehož pokusu už Tomáš Štůrala nedokázal zabránit. Avšak Šumperk se nenechal nikterak zaskočit, i nadále se snažil zasypávat mosteckou svatyni. Slibnou příležitost měl šumperský odchovanec Michal Skoumal, který se snažil nadvakrát překonat Melichara, ten si však jen těsně poradil s jeho počínáním. Dále si žádnou větší příležitost ani jeden z týmů připravit nedokázal a úvodní perioda tak končila za vyrovnaného stavu 1:1.

Druhá třetina měla vesměs stejný scénář, jako ta první. Alespoň tedy, co se herního projevu týče. Draci se okamžitě i nadále vrhali do útočných akcí a zasypávali Lukáše Melichara svými pokusy. A nemuseli na svou trefu čekat dlouho. Už v čase 20:32 poslal obránce Martin Novotný do samostatného úniku Michala Hlinku, který hostujícímu lapači puků nedal sebemenší šanci, když vstřelil svou druhou branku v zápase. Stav na světelné tabuli činil 2:1 pro domácí. A Šumperští se nebáli pokračovat. Obrovská smršť před Melicharovou brankou v čase 33:08 vyvrcholila přesnou přihrávkou Vrdlovce na hůl Jakuba Hulvy, který se snad ani nemohl mýlit před poloodkrytou svatyní Mostu. 3:1 pro Salith Šumperk! Nadělovalo se dál. O pouhých čtrnáct vteřin později se do parádní útočné akce dostal Adam Červenka, jehož pokus počtvrté v utkání rozjásal nepříliš zaplněné domácí tribuny. Za stavu 4:1 pro Draky končila i druhá perioda útočně naladěného zápasu.

I závěrečná třetina celého duelu se nesla v duchu útočného hokeje. A kromě ducha útočného hokeje byla k vidění také slušná porce vyloučení na obou stranách. Domácí Draci zopakovali rychlý začátek z druhé třetiny, když se už dvacet pět vteřin po vhazování ve třetí periodě trefuje Michal Hlinka, který tak dovršuje svou třetí trefou v utkání hattrick! Družina Radka Kučery si ovšem vedení 5:1 nad Mostem příliš neužila. Patnáct vteřin po gólu Hlinky, tedy přesněji v čase 40:45, se rozsvítilo červené světlo i za brankou Tomáše Štůraly. Tomu studenou gólovou spršku zařídil mostecký Martin Ondráček, ten těžil z rychlé souhry svých spoluhráčů ruské národnosti. 5:2 z pohledu domácího Šumperka.

Poté přišly chvíle hlavního rozhodčího, který se rozhodl několikrát po sobě trestat na obou stranách střídaček. Ani jeden z týmů ovšem přesilových her nevyužil a tak se „brankovalo“ až při klasické hře pět na pět. Byli to znovu fanoušci domácích Draků, kteří mohli zvedat ruce nad hlavu. Tentokrát se o radost hokejistů ve žlutých dresech postaral Roman Meluzín. Ten nedal při samostatném úniku na branku brankáři Melicharovi sebemenší šanci. 6:2 pro Salith Šumperk. Utkání, přestože už bylo necelých devět minut do konce nejspíš rozhodnuto, se rozhodně nedohrávalo v poklidném tempu. Zejména poté ze strany Šumperských. Do další dobré příležitosti se v padesáté třetí minutě dostal Lukáš Mičulka. S jeho pokusem si už Melichar poradil.

Puk se ještě jednou podařilo do sítě poslat Mostu. Na konečných 6:3 ještě snížil hostující Alexej Skvorcov, jehož trefa byla už jen kosmetickou úpravou výsledku. Draci už si pohlídali kotouče na svých hokejkách a v mrazivém únorovém večeru poklidně dokráčeli k tříbodovému zisku, který alespoň trochu lepí šrámy na srdci z předchozích neúspěchů. Konečný stav utkání Salith Šumperk – HC Most 6:3.