Šumperku start do první ligy nevyšel

Jaroslav Svoboda, David Schlegel, , středa 12.9.2007
Drakům se úvod prvoligové soutěže nevyvedl a ve svém prvním vystoupení podlehli na olomouckém ledě 1:7. Jednou branku Draků zaznamenal ještě v první třetině Martin Stejskal. Už po první části ovšem Šumperští prohrávali 1:3 a ve zbývajících dvou třetinách inkasovali další čtyři branky. Draci hned pětkrát inkasovali v přesilovkách. "Dnes jsme opět nezvládli hru v obraně a to rozhodlo. Jediný, kdo obstál, byl Vojta Kloz," okomentoval prohru na tiskové konferenci Jindřich Setikovský. Článek aktualizován.
1.kolo středa 12.9.2007
HC Olomouc - DRACI PARS ŠUMPERK
7:1
(3:1, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 4. Kříž (Chmelíř), 14. Tomajko (Žajgla), 15. Vyrůbalík, 31. Meidl (Tomajko), 43. Venkrbec (Janečka), 46. Bouz (Ministr, Žajgla), 51. Meidl (Brančík) - 16. Stejskal. Rozhodčí: Šír - Poruba, Vengřín. Vyloučení: 7:10. Využití: 5:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2700. Střely na branku: 43:29. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 7:1.
Žigárdy - Koktan, Chmelíř, Ministr, Štach, Bouz, Brančík, Tomajko, Paška, Rak, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Venkrbec, Zapletal, Bartoň, Čuřík, Meidl, Bordowski, Žajgla
Betinec - Kloz, Špelda, Sloboda, Kaltenbock, Stráňovský, Hajas, Ondráček, Šindler - Bařica, Meluzín, Antonovič, Kratěna, Ohnutek, Stejskal, Kočan, Korotvička, Obdržálek, Pekr, Čížek, Martinka

Draci mají za sebou obnovenou premiéru v první lize. Na ledě olomouckých Kohoutů prohráli 1:7 a do sobotního duelu s jihlavskou Duklou je co zlepšovat. Draci hráli hned deset oslabení, v polovině z nich navíc inkasovali.

Olomoučtí hokejisté od prvních minut vlétli na Šumperk a očekávaný tlak přinesl i několik příležitostí. První šanci měl Ministr, ale Betinec jej vychytal. O chvíli později fauloval Meidla Roman Meluzín a Kohouti symbolicky načali celý trend utkání. V čase 3:50 využil přesilovou hru Ondřej Kříž, který bombou od modré poslal Olomouc do vedení. Šumperk hrál hned šestkrát v první třetině v oslabení a v tom dalším, při vyloučení Bařici, se Betincovi tváří v tvář postavil Ministr, šumperský brankář však jeho ránu schoval elegantně do rukavice. I akce Vyrůbalíka a Tomajka z 11. minuty přišly v přesilovce. Tentokrát pykal za vražení na hrazení Kočan a Draci se ještě ubránili. Když však následně usedl na trestnou Korotvička, Olomouc udeřila podruhé. Přesnou ránu umístil do sítě jeden z hlavních strůjců domácího vítězství Jan Tomajko a Kohouti byli rázem na koni. O minutu později potrestal Ohnutkův faul Vyrůbalík a tribuny začaly bouřit. Zchladil je však blesk z čistého nebe. Martin Stejskal prosadil své rychlé bruslení a po deseti vteřinách od domácího úspěchu snížil. Draci ožili a s nimi i početná skupinka fanoušků ze Šumperka. Hosté v poklidu přežili další oslabení a v posledních vteřinách třetiny si vynutili i tlak. Jenže ani Špelda a ani Antonovič neuspěli a tak se šlo do kabin za vedení 3:1 pro Olomouc.

I v úvodu druhé třetiny měli Draci více ze hry, jenže přes důslednou obranu Kohoutů se tlačili před Žigárdyho jen velice těžce a když už se jim snaha vyplatila, domácí gólman vše podstatné řešil. Draky mohlo v rozjezdu zastavit oslabení, ale paradoxně Šumperk měl i tak více příležitostí a z brejků hrozil. Přesto se nakonec trošku šťastným gólem prosadili domácí a definitivně tak zlomili odpor Šumperka. Tomajko vyslal přihrávkou do útoku Meidla a juniorský reprezentant propálil Betince. Poslední vážnější výkřik Draků předvedl Špelda, jeho pokus ale těsně minul svatyni Žigárdyho. V posledních minutích třetiny se nic vážnějšího již nestalo.

Poslední dvacetiminutovka byla jednoznačně v režii v bílém hrajících domácích. Již ve druhé minutě třetí třetiny pálil Čuřík, puk však minul branku. O chvíli později se ale Olomouc trefila popáté. Přečíslení zakončil Venkrbec a domácí potvrdili nadvládu prvním gólem při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Euforii Hanáků potvrdil bombou Bouz ve 46. minutě a za stavu 6:1 bylo již definitivně rozhodnuto. Domácí převzali iniciativu a začali diktovat tempo hry, otřesený nováček ze Šumperka vyrážel k útokům výjimečně. V 51. minutě se prosadil Meidl podruhé v zápase a stanovil definitivní podobu výsledku. Za potlesku tribun musel ještě několikrát zasahovat i Betinec, domácí však fanoušky další brankou nepotěšili.

Jindřich Setikovský (Hokej Šumperk 2003): “Domácím musím pogratulovat, dnes nebylo co řešit. Musíme sportovně uznat, že soupeř byl lepší naprosto ve všem. My jsme měli jedinou šanci za stavu 3:1, kdy se dostal do slibné šance náš bek, místo střely ale zvolil kličku, kterou se dostal za branku. To bylo z naší strany vše. Soupeř byl důraznější, hokejovější, šance, které měl, dokázal proměnit. My jsme ve druhé třetině měli také šance, zdaleka sice ne tolik, jako Olomouc, ale v koncovce jsme si nebyli schopni poradit. Hlavně v obranné fázi je rezerva, naši obránci jsou hrozně moc hodní. To už tvrdím od začátku přípravy. Jediný, kdo snesl přísnější měřítko, byl Vojtěch Kloz, který vlastně teprve dnes přišel do klubu. Ten hrál tvrdě, důrazně. Zbytek našich beků je zvyklý z II.ligy to prostě jen tak šolichat. To ale v téhle soutěži nejde. Tady jsou soupeři příliš zkušení a kvalitní. To, že hrála Olomouc loni o záchranu nic nemění na tom, že kádr měl mnohem na víc. Letos ještě posílili, myslím, že Mora bude mít velmi silný kádr, který bude hrát hodně nahoře. Betince jsme nestřídali záměrně, Tihlář má totiž dlahu na prstech pravé ruky. Původně jsme chtěli do hry Tihláře, je tady doma, tak se mohl vytáhnout. Bohužel je v rekonvalescenci, tak jsme ho nechtěli zbytečně zatěžovat. Betinec zachytal dobře, chytil všechno co měl, bohužel nechytil nic navíc, a to jsou ty nejdůležitější zákroky, které mohou zejména při zápasech venku udělat hodně.“

Petr Fiala (HC Olomouc): “Já musím vyjádřit spokojenost, úvodní utkání sebou nese zvláštní atmosféru, které hráči mohou lehce podlehnout. Dnes se tak naštěstí nestalo. Vyšel nám výborně úvod, proměnili jsme pět přesilovek, což je skvělé a určitě to nebude bývat pravidlem. Trošku jsme zaspali úvod II.třetiny za stavu 3:1. Jakoby na mužstvo padl strach z toho, že se utkání může ještě otočit, v přípravě jsme se Šumperkem dostali v poslední třetině 4 branky. Gól na 4:1 nás ale uklidnil, a utkání jsme měli plně pod kontrolou až do konce. Je to zasloužené vítězství, ale je to první výhra, ze které ale nemůžeme žít. To jsme hned řekli hráčům v kabině, kol do konce soutěže je ještě spousty. Spokojenost je tedy maximální, úvod vyšel, ale v sobotu jdeme dál.“