Série padla, Písek odváží na jih Čech šťastné tři body

Jaroslav Svoboda, Martin Schwarz, sobota 8.10.2011
Š u m p e r k - Vše jednou končí a padla i předlouhá série šumperské neporazitelnosti na vlastním ledě. Dračí pevnost vyloupil Písek, který vytěžil ze zápasu prakticky maximum co mohl. V prvních minutách totiž jen paběrkoval domácím a s obrovských štěstím dlouho držel čisté konto. Pak začal rozdávat tresty hlavní sudí, který tak ze zápasu udělal nácvik přesilovek. Ve dvojnásobné výhodě šli hosté dokonce do vedení, aby pak dokázal srovnat TOMÁŠ BRUNEC také v přesilovce pěti proti třem. Další bušení na píseckou branku hosté ustáli, naopak sami vytěžili po chybě obrany klíčový gól.
10.kolo sobota 8.10.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - IHC Písek
1:3
(0:0, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 38. Brunec (Holík) - 30. Šperger (Kanov, Mrkvička), 54. Eberle (Všetečka, Mrkvička), 60. Luňák (Nouza). Rozhodčí: Pavlovič - Arazimová, Čížek. Vyloučení: 9:9, navíc Polodna (PIS) 5 + do konce utkání vražení. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
Boška - Holík, Novotný, Sedlák, Tesařík, Křetínský, Ondráček, Drtil - Plášek, Meluzín, Mičulka - Brunec, Hulva, Vrdlovec - Červenka, Velecký, Haas - Vrána, Skoumal, Cink.
Sedláček - Kolář, Žovinec, Parázek, Lukáč, Kanov, Němeček, Polodna, Suja, Slavík, Luňák, Kudrna, Vaniš, Bělohlav, Mrkvička, Šperger, Nouza, Ferebauer, Eberle

Úvod celého utkání se nesl v útočné atmosféře, od prvního vhazování zápas svištěl v rychlém tempu. Do útoku se okamžitě v nejbližších vteřinách vrhl domácí Šumperk, který si snažil vydobýt šance, i když nehrál přesilovou hru. To se však brzy změnilo, už ve čtvrté minutě si šel dvě minuty odpykat písecký Tomáš Nouza, který se provinil hákováním soupeře, Draci ovšem své příležitosti nevyužili a hosté, poměrně bez sebe větších problému ubránili oslabení. Za nedlouho se vylučovalo znovu, opět na straně Jihočechů, tentokrát byl trest udělen v šesté minutě Josefu Slavíkovi za nedovolené bránění. Šumperk sice v průběhu další početní výhody jen zkrátka vystřelil, avšak svíral hostující obranu. K jedné z prvních nebezpečnějších střel se dostal až Tomáš Brunec, který z mezikruží prověřil Vojtěcha Sedláčka.

Po dalším Holíkově pokusu a několika střelách mimo svatyni Vojtěcha Sedláčka, končí i druhá početní výhoda neúspěchem pro Salith. Jenže přesilová hra pro Šumperk potřetí a znovu na trestnou lavici zamířil Tomáš Nouza, dostal dvě minuty za podražení.

Jenže ani do třetice všeho dobrého se branku vstřelit nepodařilo, Písek měl možnost zaútočit na Boškovu branku, když Roman Němeček tohoto gólmana poprvé prověřil. Vzápětí po uplynutí hostujícího trestu se zhostili početní výhody také Písečtí, když byl za katr poslán domácí Jan Tesařík. A Jihočeši si okamžitě budovali šance. Do obrovské příležitosti se dostal Jan Kanov, který trefil břevno šumperské branky, hned poté ještě musel Boška zasahovat svou maskou proti nebezpečné ráně. I nadále se vylučovalo, nejdříve dvakrát na písecké straně, poté jednou na šumperské, ani jeden klub ovšem svou příležitost neproměnil v gólové ovoce, a tak dramatická první třetina skončila bezgólově.

Druhá část začala podobně jako ta první, hned v jejím úvodu se opět vylučovalo, když si svůj trest šel odsedět Tomáš Sedlák. Poté si Draci měli malou chvíli možnost zahrát v pěti, ovšem následoval další hvizd rozhodčího Pavloviče. Opět oslabení a opět bez gólu Písku, scénář zápasu se za jekotu a nespokojených fanoušků nesl ve stejném scénáři. Konečně se diváci dočkali branky, i když z toho příliš nadšení nebyli. Po vyloučení Mičulky a Holíka se Jihočechům naskytla možnost dvojnásobné početní výhody, která už proměněna byla. To když na světelné tabuli byl čas 29:08 a hostující Zdeněk Šperger po luxusní přihrávce Jana Kanova dostává kotouč za bezmocného Romana Bošku. Písek byl po své úvodní brance na koni, Draci měli se svým soupeřem nemalé problémy, domácí gólman musel řešit někdy až extrémně těžké situace před svou klecí, avšak nejhorší část druhé třetiny přežil bez branky.

Po vedoucím gólu hostů byl Stanislav Polodnou nepříjemně u mantinelu sražen Tomáš Sedlák, který těžce odkulhal na střídačku, v zápase ovšem pokračoval a tvrdě vracel svým soupeřům, co jim patřilo. Polodna naopak v zápase skončil, když obdržel pětiminutový trest a k tomu i vstupenku do sprch. Písek si jednobrankové vedení do šatny neodnesl, možnost přesilové hry pět na tři se naskytla i domácí střídačce, v čase 37:57 ze vzduchu sklepl puk do sítě Vojtěcha Sedláčka Tomáš Brunec, kterému krásně asistoval kapitán Salithu Aleš Holík. Po prostředním dějství duelu mezi Šumperkem a Pískem tak byl stav vyrovnaný, po gólu na každé straně kluziště.

Nejdramatičtější byla bez pochyb poslední třetina, ta začala ve velmi nervózní atmosféře, na rozdíl od prvních dvou části se ale tolik nevylučovalo, hráči začali hrát opatrněji a spíše se soustředili na hru s pukem. Ve čtyřicáté sedmé minutě měl před sebou úplně volnou branku Josef Slavík, ten ji ale těsně minul. Na druhé straně vzápětí parádní střelou zápěstím zahrozil Michal Velecký, hbitá lapačka Vojtěcha Sedláčka ovšem byla rychlejší a sebejistá. Od padesáté minuty si Jihočeši tvořili tlak před brankou Romana Bošky, který se musel hodně hýbat, aby nedostal branku. Jenže ani ohebnost šumperského brankáře nepomohla, přišla rozhodující trefa Písku. V čase 53:07, když písecký Mrkvička úplně sám kroužil po pravici Bošky, přihrál na Všetečku, který před odkrytou bránu posunuje na bekhend Janu Eberlemu. Ten posílá hosty svou brankou do vedení o gól.

Drakům nezbývalo moc času do konce, a tak okamžitě začali brát hru do svých rukou. Jenže už bylo pozdě. Vojtěch Sedláček, brankář Písku, si v pohodě poradil s každou větší i menší šancí soupeře a podržel svůj tým. Necelou minutu před závěrečnou sirénou zamířil Roman Boška na střídačku, domácí to zkoušeli v šesti. Ale ani to nepomohlo, IHC si úplně bez problému pohlídalo střední pásmo a tři vteřiny před koncem utkání ještě vstřelilo branku navrch. Tu do úplně prázdné branky střílí Lukáš Luňák, jehož radost byla oprávněná. Písek tak ruší neuvěřitelně dlouhou domácí neporazitelnost Šumperka, která trvala čtyřicet tři utkání, možná domácí fanoušky mohlo zaskočit, že to byl právě tento tým, kdo v nedobytné pevnosti po dlouhé době vytvořil smutné obličeje.

Radek Kučera, trenér Salith Šumperk "Dneska jsme to rozdrbali, špatně jsme si hlídali střední pásmo, nevyužívali šance, které se nám naskytli, to byl hlavní problém. Rozhodně mě mrzí více ztráta tří bodů, než série neporazitelnosti.

Milan Stárek, trenér IHC Písek: "Moc dobře jsme věděli, že Šumperk si drží domácí neporazitelnost, ale řekli jsme si, že ji prolomíme a to se povedlo. Jsme za to obrovsky rádi. Určitě se dnes Draci potopili tím, že nevyužili své šance."