ŠUMPERSKÝ STADION OPĚT NEDOBYT!

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, pondělí 21.3.2011
Š u m p e r k - Chrudim byla bez debat rozhodně nejobtížnějším soupeřem v letošní sezóně. I přes prohru na východu Čech 7:4 dokázali Draci napravit tento výsledek. Už od začátku byl Salith lepším týmem. Dvěmi brankami se zase ukázal Marek Haas a stal se tak nejlepším střelcem šumperského týmu v baráži. Za hosty se trefil pouze jedinkrát Petr Mocek, který si však také odnesl ze zápasu nepříjemné zranění a věříme, že bude co nejdřív v pořádku. Draci si tak zajistili druhou příčku v tabulce o první ligu, navíc po jednoznačně nejlepším výkonu v dosavadním průběhu baráže.
B6 pondělí 21.3.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Chrudim
5:1
(1:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Ambruz (Vrdlovec, Hulva), 27. Haas (Červenka), 29. Sedlák (Hulva, Vrdlovec), 53. Tesařík (Velecký, Drtil), 54. Haas (Velecký) - 24. Mocek. Rozhodčí: Jeřábek A. - Wesley, Kašík. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2101. Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1.
Štůrala - Holík, Ondráček, Drtil, Novotný, Navrátil, Sedlák, Tesařík, Gewiese - Brunec, Meluzín, Ambruz, Hulva, Haas, Cink, Vrdlovec, Červenka, Novosad, Velecký, Fischer, Matějka
Landsman - Zdráhal, Mocek, Toužimský, Cyganov, Jaroměřský, Kaut, Fořt, Kapec, Pilář, Semorád, Žák, Král, Nosek, Šeda, Kubišta, Krejnus, Goiš, Lenoch, Půhoný, Nahodil

Souboj doposud dvou nejlepších týmů baráže se odehrál v Šumperku, kde domácí Draci přivítali lídra tabulky Chrudim, která však jako jediná s Pískem odehrála všechna plánovaná utkání.

Draci doma hájili neporazitelnost a dal se předpokládat chrudimský atak výhry. Již po půl minutě se natlačil před branku Cyganov, ale Štůrala jeho šanci pokryl. Ruský forvard byl navíc faulovaný a Ambruz oslabil v samotném úvodu zápasu Draky. Jenže hosté v přesilovce nic vážného nevymysleli, naopak ve čtvrté minutě měl gól na holi Hulva, který ale nadvakrát Landsmana nepřekonal. V samém začátku šesté minuty se pak již Draci dočkali. Vrdlovec narazil Ambruzovi a zkušený forvard propálil Landsmana. Hosté se snažili o srovnání, k pohlednosti zápasu přispívali i domácí a tak se oba brankáři museli ohánět kolem svého vyhrazeného území.

V 11. minutě mohl zvýšit Hulva, ale ani v další své velké šanci na Landsmana neuspěl. V další příležitosti neuspěl ani Brunec, ve 14. minutě mohl srovnat chrudimský Cyganov, ale jeho rána trefila jen tyč. Obětavá obrana šumperských hokejistů nepouštěla Chrudim do větších šancí, na druhou stranu si žádné ryze gólové příležitosti do konce třetiny nevytvořili ani domácí, a tak se šlo do kabin za těsného vedení vítěze východní skupiny 2. ligy.

V čase 21:01 znovu napřáhl Hulva, tentokrát Landsman příliš jistý nebyl a sražený kotouč obloučkem dopadl jen těsně za břevno na horní síť branky. Domácí fandové poté s velkou nevolí reagovali na dva neodpískané hraniční zákroky hostů a ještě více jim vařila krev v žilách při přísném trestu Ondráčka za hákování. A hosté z přesilovky uspěli, když Petr Mocek propálil parádní ránou Štůralu, který neměl na příklep chrudimského beka nárok. Možný nástup východočeského celku ale Draci uťali v samém počátku. Velecký ještě v tutovce Landsmana nepřekonal, ale ve 27. minutě již přesně mířil Haas, který trefil z jízdy bezchybně. Neuběhly ani dvě minuty a Sedlákův pokus od modré znovu zapadl do chrudimské klece a stadión Draků se ponořil do radostných oslav branky.

Draci v dalších minutách doslova zavřeli hosty v pásmu a ti s vypětím všech sil čelili drtivému tlaku, nepříjemné rány Tesaříka a Brunce Landsman vykryl. Jenže nápor domácích přeťala nepříjemná chvilka, kdy sražený kotouč trefil do obličeje obránce Petra Mocka a ten byl s podezřením na zlomeninu čelisti odvezen do olomoucké nemocnice. Sportovní potlesk více než 2000 diváků doprovázel Petra Mocka odváženého na nosítkách, o chvíli později ale opět rozhostily arénou hokejové boje. Jenže Šumperk ani Chrudim i přes některé slibné šance žádné akutní nebezpečí změny stavu nezaznamenaly.

Definitivní rozhodnutí tak měla přinést třetí třetina, do které Chrudim stále vstupovala s nadějemi na bodový zisk. Ve 45. minutě mohl důležité snížení trefit Kapec, ale v obrovské šanci minul, o chviličku později si naprosto stejně vedl Půhoný, který také před brankou minul. A když ve 48. minutě vychytal lapačkou Štůrala Krále, naděje hostů se pomalu rozplývaly v šumperském pondělním hokejovém oparu.

Šumperk v úvodu poslední desetiminutovky přežil vyloučení Tesaříka, aby chvíli po jeho návratu definitivně rozhodl. Velecký vyhrál buly právě pro Tesaříka a ten prostřelil Landsmana, načež se neotálel náležitě svou trefu oslavit. Hosté si pak vzali oddechový čas a kouč Rohlík poslal do kabin odpočívat své opory, aby se snažil ještě dohrát zápas co nejvíce se ctí.

To již halou začala kolovat mexická vlna, kterou však "usmrtila" pátá branka domácích. Marek Haas propálil gólmana ranou k tyči a v 54. minutě bylo rozhodnuto. V předposlední minutě mohl pečetit domácí výhru Fischer, který však v ideální pozici minul.

Za bouřlivých oslav Šumperk vyhrál 5:1 a uhájil domácí neporazitelnost. Draci si tak polepšili v boji o postup do 1. ligy a nyní mají v tabulce 9 bodů a jen bodovou ztrátu na Chrudim. Tu čeká ve středu zápas v Písku, Draci se vydávají do Mostu. Pokud by oba čelní týmy baráže dokázaly zvítězit, výrazně by vykročily k postupu do 1. ligy.

Radek Kučera, kouč Salithu Šumperk: Chrudim odehrála výborný zápas, nic nepodcenila. Musím poděkovat fanouškům, byli fantastičtí, klobouček dolů.

Pavel Rohlík, kouč HC Chrudim: Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, Šumperk hrál doma a tady působí velmi aktivně. Bohužel jsme s ním nedokázali držet krok a rozhodla druhá třetina. Bylo nám jasné, že se zápas odehraje i v bouřlivém prostředí, což se potvrdilo. V závěru jsem poslal své starší hráče odpočinout, protože jsme hráli v sobotu a ve středu hrajeme znovu.