Pražská Slavia zkušeně v Šumperku uhlídala vedení v soutěži

Jaroslav Svoboda, Martin Schwarz, sobota 10.10.2015
Šumperští hokejisté první historické mistrovské utkání proti jakémukoliv pražskému celku prohráli. Na svém ledě dlouho bojovným výkonem odolávali srdnatému soupeři, v úvodu druhé třetině dokonce dostali tým HC Slavia Praha pod tlak, ale gól nedali. Naopak hosté postupně zužitkovávali své šance a náskok se nakonec navýšil až na tenisový poměr 0:6. Čtyřmi body se v utkání blýskl hostující útočník Jaroslav Markovič (1+3), čisté konto pak vychytal Alexandr Hylák, který se po několika letech vrátil na šumperský let, kde dříve chytal.
12.kolo sobota 10.10.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Slavia Praha
0:6
(0:1, 0:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 15. Čermák (J. Doležal), 26. Markovič (J. Doležal, Micka), 33. Pavlin (Markovič, Micka), 42. Pavlin (Kašpařík), 50. Šafránek (Markovič, Bahenský), 53. Šafránek (Markovič). Rozhodčí: Koziol - Hanzlík, Novák. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. Diváci: . Střely na branku: .
Šindelář – Bažant, Roupec, Sedlák, Petira, Prokop – Haas, Plášek, Moučka – Milfait, Vrdlovec, Fořt – Půhoný, Voženílek, Brunec – Ostřanský, Šimun, Půlpán
Hylák – M. Hruška, Pavlin, Hraško, Punčochář, Kolařík, Knot, Růžička – Bahenský, Šafránek, Markovič – Micka, Jiránek, D. Hruška – T. Doležal, Kašpařík, Čermák – J. Doležal, Andres, Nestrašil

Také před dvanáctým kolem WSM ligy Salith Šumperk čekal na první domácí výhru sezóny, tentokráte měl však situaci ještě komplikovanější. Na severní Moravu se totiž poprvé v historii vydal vedoucí celek tabulky HC Slavia Praha. Klub z hlavního města dorazil pod vrcholky Jeseníků posílen sedmi výhrami v řadě, na dračím kluzišti toužili sešívaní přidat osmý zásek do velkolepé jízdy.

Hojně zaplněné tribuny Tyršova zimního stadionu sledovaly atraktivní hokej od prvních minut, ani jedna strana se nebála ukázat ofenzivní stránku hry. Již na začátku 3. minuty musel domácí Filip Šindelář betonem zachraňovat situaci ve svém brankovišti. Když nepadly góly v nabídnutých přesilových hrách, muselo se počkat až na vyloučení Voženílka, které už Slavia trestala. Ránu Doležela od modré čáry tečoval Miloslav ČERMÁK – 0:1. To byla jediná branka úvodní periody, do kabiny se odcházelo za těsného rozdílu ve skóre.

V prostřední periodě se tak dlouho na vstřelený puk do sítě jednoho z gólmanů nečekalo. Na tabuli běžela teprve 26. minuta základní hrací doby, když Jaroslav MARKOVIČ obdržel nádhernou přihrávku před polovinu prázdné branky a zavěsil – 0:2. Domácí své šance před Hylákem nezužitkovali, a tak v přesilové hře opět slavili Pražané. Žiga PAVLIN vypálil od modré čáry takovou pumelici, že se zastavila až v šumperské síti – 0:3. Tomáš Fořt velikou příležitost ve 34. minutě nevyužil a draci zůstali bez vstřelené branky, po čtyřiceti minutách hry velebil favorit mače vedení 3:0.

Zaplněným šumperským tribunám zkazil na startu poslední periody náladu opět Žiga PAVLIČ, který znovu střelou z dálky propálil Filipa Šindeláře, Slavia v pohodě hlídala náskok – 0:4. Navíc při 50. minutě předvedl krásnou otočku kolem vlastní osy před domácí svatyní David ŠAFRÁNEK, ten trochu nečekaně poslal pátý touš do zařízení modrožlutých – 0:5. Stejný muž dával i poslední zásah utkání. David ŠAFRÁNEK si dobře počkal na přihrávku u pravé tyče, už neměl problém poslat puk po ledě za bezmocného Šindeláře – 0:6.

Šumperk bojovným výkonem potěšil domácí publikum, na vstřelenou branku a body ale nedosáhl, Slavia Praha potvrdila roli favorita a připisuje si osmé vítězství v řadě.

Radek Kučera, trenér Salith Šumperk: Myslím si, že jsme se Slavií drželi dvě třetiny krok, ale pak soupeř bohužel využil přesilovou hru. Škoda takového výsledku, protože si myslím, že na dnešní herní poměr je pro nás až moc krutý. Pražané dokázali potrestat naše chyby, ukázali velikou zkušenost, kterou mají. My dnes chtěli hrát jednoduchý hokej, první třetina dobrá z naší strany, druhá horší, ale v poslední jsme odešli. Kdybysme za stavu 0:0 či 0:1 dokázali využít některé z našich šancí, možná by ještě utkání vypadalo úplně jinak, takhle nám Slavia postupně utekla. Jde vidět, že sešívaní jsou v laufu a jedou na vítězné vlně.

Pavel Hynek, trenér HC Slavia Praha: My jsme hlavně především rádi, že máme tři body. Myslím si, že výsledek je pro Šumperk až moc krutý, protože draci hráli dvě třetiny dobře. Bylo důležité, že jsme občasný tlak domácích dokázali ubránit a odpovědět na něj gólem. Zlomový byl asi gól na 3:0, pak už jsme hráli celkem v klidu. Musím ale opravdu ocenit výkon Šumperka, přestože výsledek vypadá jednoznačně, soupeř hrál aktivně a dobře bruslil. Rozhodla asi zkušenost, kdy my jsme dokázali využít chyb Šumperka, zatímco domácí se šancemi tak dobře nenaložili.