Pět branek první formace přineslo výhru 7:4!

Dominik Mihailescu, Jaroslav Svoboda, sobota 3.3.2012
Š u m p e r k - Draci dokázali uspět ve veledůležitém zápase nad Berounem 7:4! Draci mají nyní náskok 14 bodů na Medvědy. Šumperk byl v utkání už od začátku lepší. První branku zaznamenal ALEŠ HOLÍK, který v 9.minutě prostřelil Kareše. Holík pak zaznamenal ještě tři asistence. Postupem zápasu si Draci dělali náskok. Beroun se však nehodlal vzdát a dokázal snížit stav z 5:2 na 5:4. Avšak Šumperk si výsledek pohlídal a vyhrál nakonec gólem Marka Haase do prázdné brány výsledkem 7:4.
55.kolo sobota 3.3.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - Medvědi Beroun 1933
7:4
(3:1, 2:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. Holík (Plášek, Meluzín), 12. Sedlák (Holík, Hlinka), 20. Hlinka (Sedlák, Holík), 29. Plášek (Meluzín, Hlinka), 33. Červenka (Suchý, Velecký), 54. Plášek (Meluzín, Holík), 60. Haas (Suchý) - 19. Žalčík (Malý), 28. Žalčík (Rubeš), 40. Švagrovský (Vlček), 45. Forman (Malý, Kareš). Rozhodčí: Kubičík - Kašík, Wesley. Vyloučení: 8:10 navíc Sedlák (SUM) 10 minut nesportovní chování. Využití: 4:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 1197. Střely na branku: 43:36. Průběh utkání:2:0, 2:1, 5:2, 5:4, 7:4 .
Štůrala - Novotný, Holík, Pastor, Sedlák, Suchý, Tesařík, Gewiese, Ondráček - Plášek, Meluzín, Hlinka - Skoumal, Hulva, Brunec - Červenka, Velecký, Haas - Vrdlovec, Vrána
Kareš - Špelda, Nedvěd, Veselý, Malý, Jebavý, Soldán, Hertl, Doležal - Vlček, Švagrovský, Kupec - Forman, Stromko, Hašek - Žalčík, Rubeš, Pavel - Klhůfek, Říha, Poletín

Šumperští Draci přivítali Beroun v souboji, který zase mohl přiblížit Draky vytoužené záchraně v 1. lize. Zápas však dlouho hokejové krásy nenabízel, v úvodu pobavil jen nesmělý Pláškův pokus a za zmínku stál i Hlinkův faul. Hosté však v přesilovce nic nepředvedli, což byl první signál, že dějová linka utkání bude vázána hlavně na přesilovky Draků.

Špeldovo vyloučení z počátku osmé minuty, kterému předcházely slibné, leč nevyužité šance na obou stranách, předznamenalo úvodní gól duelu. Na konci deváté minuty napřáhl na modré čáře Aleš Holík a nejlépe střílející obránce soutěže propálil Kareše. Byli to však hosté, kdo byl v dalších minutách aktivnější, Štůrala si však s výpady Medvědů poradil.

Druhé vyloučení Medvědů obstaral v úvodu 11. minuty další hráč, který v minulosti v Šumperku působil – Jiří Hašek. A znovu bylo v ochozech veselo, Holík našel krásnou prudkou přihrávkou Tomáše Sedláka, kterému stačilo jen položit čepel na ledovou plochu. Kareš neměl na teč nejmenší nárok a zdálo se, že utkání nabere jednoznačný směr. Jenže to by v závěru třetiny nesměl dostat další dvě minuty hostující Pavel a svůj um poprvé v zápase předvést šumperský odchovanec v berounských službách – Lukáš Žálčík. Nádherné sólo zakončil efektivní kličkou a Štůrala byl tentokrát bez šance. Naštěstí musel o chvíli později znovu na trestnou lavici Hašek a pět vteřin před sirénou našel Hlinka z ostrého úhlu malou škvíru nad Karešovým ramenem.

Se slibným dvojbrankovým náskokem chtěli Draci operovat co nejdéle, a pokud možno jej ještě zvýšit. Jenže nejlepší hráč hostů Žálčík již po minutě prověřil Štůralu, následně musel na trestnou lavici Suchý. A ačkoliv se Draci v početní nevýhodě ubránili, tak hosté měli v této části hry více prostoru na ledě. Ve 26. minutě musel sice na trestnou Sedlák, ale hned poté zahráli dvakrát nedovoleně i hosté a při trestech Švagrovského a Haška znovu udeřilo. Jenže opět do šumperské branky a podruhé v utkání z hole Žálčíka. Tentokrát zužitkoval Rubešovu přihrávku a Beroun byl Drakům na dohled.

Možná klíčový moment ale přišel vzápětí, kdy Meluzín našel krásnou přihrávkou Karla Pláška a zkušený útočník potvrdil, že má v poslední době střeleckou slinu. Pátý domácí gól mohl přidat Sedlák, jenže v ideální pozici po krásné samostatné akci minul. Nejistá defenzíva hostů pak zaspala u Červenkova brejku, když forvard Draků dostal přihrávku od obránce Suchého a zcela sám za obránci si s nájezdem gólově poradil. Červenkovi totiž ujel puk, čehož si Kareš všiml, rychlejší byl však střelec. Kotouč si stáhl bleskově zpět do své moci a do prázdné branky zvýšil na tříbrankový rozdíl.

Domácí od té doby diktovali tempo, další šanci měl Hulva, pas na Veleckého o chvíli později zblokoval na poslední chvíli obránce Veselý. Pak pálil Vrdlovec, štěstí zkoušel i Holík, poté Sedláka v přehlídce střeleckých pokusů šumperských zadáků neuspěl ani Tesařík. V čase 39:00 mohl definitivně zlomit zápas Holík, který těžil z krásné souhry Pláška s Hlinkou, jenže jindy jistý střelec minul a trest přišel vzápětí. Švagrovský z nenápadné akce překonal Štůralu a gól do kabin hosty nakopl.

Draci si totiž úvodní desetiminutovku pořádně protrpěli, fanoušci pak možná ještě víc. Hosté aktivním presingem získávali převahu na útočné polovině hřiště, těžili z toho již Pavel a Vlček, jenže ti na Štůralu ještě nevyzráli. Až ve 45. minutě prostřelil Forman se štěstím šumperského brankáře, jeho rána se od tyče odrazila do chráničů gólmana a doklouzala za čáru. Domácí v té době byli v útlumu a ve 48. minutě mohlo být ještě hůř. Po neuvěřitelné chybě v rozehrávce se na brankovišti společně s ležícím Štůralou pralo o poskakující kotouč sedm hráčů, nakonec se hostům podařilo vypálit na šumperskou klec, ale na brankové čáře zakročil na poslední chvíli Sedlák.

Další Žálčíkův moment tak gólem neskončil, Draci v dalších minutách zkonsolidovali síly a srovnali hru. A v 54. minutě předvedli úchvatnou akci, kdy překrásnou přihrávku Romana Meluzína mazácky zužitkoval v samostatném úniku Karel Plášek. „Božský Karel“, jak mu šumperští fanoušci začínají přezdívat, trefil pod vyrážečkou a definitivně nasypal klid na hole Draků.

V 56. minutě mohl přidat sedmý gól Marek Haas, ale nedal. Přesto se dočkal, to když Beroun sáhl k power-play a Haas ve vlastním pásmu vypíchl společně s obráncem Suchým, který odvedl velký kus práce, kotouč, rychle se přehnal za modrou a do prázdné branky pečetil šumperskou výhru, zároveň rozezpíval ochozy, ze kterých se linuly tóny známé písně „Vysoký jalovec“.

Draci i přes velký odpor odchovance Lukáše Žálčíka přehráli Beroun a v tabulce skupiny „O udržení“ mají na Středočechy náskok čtrnácti bodů.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Bohužel jsme měli v zápase několik momentů, kdy jsme nabyli dojmu jakéhosi uspokojení. A pak jsme dostávali góly. Jinak jsme zápas odehráli dobře, celý tým makal. A snad se hokej líbil i divákům. Hosté hráli o bytí a nebytí, moc jsme rádi, že se nám utkání podařilo zvládnout.

Radoslav Svoboda, HC Berounští Medvědi: Myslím si, že trošku duel nezvládl hlavní rozhodčí. Úvod zápasu pískal strašně úzkostlivě, vyloučit do tří za klepnutí holemi o sebe... V první třetině jsme dostali tři góly v oslabení, to se pak těžko dohání. Ale kluci to nezabalili, zvedli se, dokonce jsme stáhli výsledek na 4:5. Pak jsme ale vyrobili hrubé individuální chyby. Na tento zápas musíme zapomenout, musíme se dát psychicky dohromady a připravit se na baráž, kterou tedy na nějakých 99 % budeme hrát.