Krutá prohra statečných, Draci doma podlehli Porubě 1:5

Jaroslav Svoboda, úterý 27.3.2018
Šumperští hokejisté prohrávají ve finálové sérii 0:2. Na domácím ledě srdnatě bojovali proti kompletní Porubě. Ta dovezla čtyři útoky, naopak šumperští hokejisté nenastoupili do utkání s Michalem Vymazalem ani s Lukášem Králíkem, klíčovými hráči týmu, na poslední chvíli z porodnice dorazil Petr Gewiese, další hráči nastoupili poznamenáni virózou. Do hry tak musel i mladičký Jakub Müller, který tak do bojů v play-off vstoupil přímo v jámě lvové. Nakonec ale právě on bodoval asistencí na jediné trefě Draků, kterou zaznamenal Radek Fischer. I přes vysokou prohru sklidili domácí hráči uznalý potlesk tribun. Série pokračuje ve čtvrtek 29. března v porubské tréninkové hale, v případě výhry domácích pak Drakům skončí sezóna.
Finále2 úterý 27.3.2018
DRACI PARS ŠUMPERK - HC RT TORAX PORUBA 2011
1:5
(0:1, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 42. Fischer (Müller) - 7. Zdeněk (T. Káňa), 35. T. Káňa (Luka, J. Káňa), 54. Fojtík (J. Káňa), 58. Zachar (Ollender, Jaroš), 58. Luka (J. Káňa, Dresler). Rozhodčí: Cabák, Fiala - Rožánek, Gančarčík. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 1100. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5.
Lakosil - Schejbal, Šťáva, Ďurkáč, Gewiese, Řezáč, Sedlák - Kovařík, Hroch, Lehečka, Vachutka, Müller, Skopal, Půhoný, Fischer, Cink, Ostřanský
Kůdela - Dresler, Slavík, Fišera, Kaluža, Hryciow, Popela, Puškár, Adam - Ballner, Haas, J. Káňa, Luka, Fojtík, Zdeněk, Finsterle, Zachar, Gelnar, Ollender, T. Káňa, Jaroš

S očekáváním další domácí výhry v play-off se plnil šumperský stadion a následně 1100 diváků vytvořili bouřlivou kulisu hodnou finálových bojů. Na druhou stranu bylo jasné, že prořídlá šumperská sestava bez hlavních opor zalepená talentovanými mladíky má před sebou náročný úkol - složit Porubu, která dorazila v plné palbě a s nesmírně zkušeným celkem.

Navíc se hosté snažili od úvodních minut držet v utkání vysoké tempo, do větších šancí se oba týmy ale dlouho nedostávaly. Až v sedmé minutě se za brankou Draků uvolnil Jiří Zdeněk, zkušený forvard vybruslil před Vlastimila Lakosila a poslal hosty do vedení. Domácí se snažili rychle srovnat, jenže Fischer, Vachutka, Gewiese a ani Hroch své šance do gólu nedotáhli. Do konce třetiny pak Draci měli i dvě výhody přesilových her, ale v nich tentokrát uspět nedokázali.

I v úvodu druhé třetiny měli domácí početní výhodu, ale znovu neuspěli. Šumperk přesto srdnatě usiloval o vyrovnání, Kůdela byl v permanenci, ale loňská opora Draků tentokrát držela Porubu. Další snahy obou týmů narážely na koncentrované defenzívy, takže skóre se měnilo až v další přesilovce. Tu bohužel tentokrát hráli hosté, po faulu Müllera sehrála Poruba pohlednou akci, kdy rychlé přenesení hry zužitkoval v gólovou trefu Tomáš Káňa. Další oslabení pak odbránil Šumperk bez chyb.

Do třetí třetiny vstupovali domácí s velmi náročným úkolem - smazat dvougólové manko. Jenže už po pár vteřinách se dokázali gólově prosadit. Kůdela pochytal několik střel, ale na souhru Müllera s Fischerem se prosadil maličký štírek Radek Fischer trefil na zadní tyč přesně. Hosty pak zachránila malá efektivita domácích v koncovce. Šumperk si v dalších minutách připravil dost šancí na srovnání, jenže Jiří Půhoný, který si výborně položil Kůdelu, nakonec odkrytou klec netrefil.

V 53. minutě měl další velkou šanci Půhoný, z dorážky nedal ani Vachutka. Vzápětí ani Gewiese neprostřelil Kůdelu a zkušený soupeř udeřil. Draci nepřešli úspěšně do útoku, na modré ztratili puk a Poruba trestala. Střelu Jana Káni vyrazil ještě Lakosil před sebe, následně Josef Fojtík bekhendem našel skulinku mezi betony šumperského brankáře a šťastně skóroval.

Na heroicky bojující prožídlý šumperský kádr v té chvíli padla veškerá únava z posledních dnů a hosté ještě dvěma góly posunuli skóre do kruté podoby. Za šumperskou brankou zabojoval hostující kapitán David Zachar, při výjezdu před branku setřásl bránícího soupeře a poslal za záda ležícího Lakosila čtvrtý gól. O necelou půlminutu později znovu hosté prokázali čerstvější nohy, v rychlém brejku se dostali za obránce a přihrávku Jana Káni z první poslala za bezmocného Lakosila Vladimír Luka.

Draci i přes nesmírnou bojovnost podruhé v sérii padli, prohrávají 2:0 na zápasy a jsou na hrané vyřazení. I přes nového spoluhráče v kabině, nepříjemnou virózu, se však Šumperk vydá do Poruby pokusit se o podobný kousek, který se Drakům podařil v loňské sezóně - vrátit sérii za stavu 0:2 opět domů do Šumperku.

Jozef Zavadil: Prohráli jsme 1:5, ale nemohu nadávat. Ve složení, v jakém jsme, se všemi nemocemi, bez klíčových hráčů a s tou únavou za celé play-off jsme odehráli výkon, za který jsem klukům poděkoval. Bohužel, kdybychom za stavu 1:2 dali některou ze svých šancí, tak to mohlo dopadnout lépe. Ale kdo tu byl, tak to viděl. Šumperští fanoušci jsou znalí, i přes prohru dnes hráčům poděkovali.