I napodruhé bez výhry, hokejisté Havířova byli na severu Moravy úspěšní

Martin Schwarz, Zuzana Košťálová, úterý 13.8.2013
Š u m p e r k – V rámci druhého přípravného klání Draci na domácím kluzišti přivítali nového prvoligového účastníka pro sezónu 2013/2014 - AZ Havířov. Útočná hra na obou stranách byla znát hned od prvních vteřin. Byli to hosté ze Slezska, kdo si po úvodní periodě odnesl do kabiny jednogólový náskok za stavu 1:2 z pohledu Salithu. A svou dravost AZet ukázal i v druhé části. Draci sice hned v jejím úvodu srovnali na 2:2, avšak Slezané v zápětí znovu odskočili, tentokrát na rozdíl dvou gólů. Stav před třetí třetinou byl 2:4 a pokračovalo se ve velmi ostrém tempu, které si oba týmy v průběhu první poloviny duelu nastavily. Závěrečné dějství přineslo několik přesilovek domácích, avšak ani jedna neskončila brankou. Nakonec na 3:4 dokázal snížit obránce PETR GEWIESE. I díky nevyužitým přesilovkám a neuznané brance Draků v závěru, si Havířov z podhůří Jeseníků odvezl výhru, po konečném výsledku 4:3
příp. úterý 13.8.2013
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
3:4
(1:2, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Kovařík (Žálčík), 24. Staněk (Popelka), 59. Gewiese (Půhoný) – 9. Daneček (Krisl, Říčka), 14. Vosátko (Klimíček, Kolařík), 26. Bezuška (Pechanec), 30. Kanko . Rozhodčí: Jeřábek – Adamec, Poruba . Vyloučení: 11:12 . Využití: 1:0 . V oslabení:0:0 . Diváci: 500 . Střely na branku: 42 - 40 . Průběh utkání: 2:0, 2:2, 2:4, 3:4 .
Štůrala (41. Vajner) – Holík, Peslar, Novotný, Gewiese, Sedlák, Starý, Navrátil – Staněk, Popelka, Richter – Haas, Žálčík, Kovařík – Brunec, Hulva, Půhoný – Cink, Skoumal, Chomič
Matoušek – Vosátko, Klimíček, Krisl, Rimmel, Bezuška, Zientek, Deutsch – Kolařík, Tomášek, Kanko – Šlahař, Říčka, Daneček J., – Maruna, Pechanec, Klimša – Mráz, Videlka, Pavlas

Hra se od začátku zápasu přelévala ze strany na stranu, žádný z týmů se nedokázal usadit v útočném pásmu a k vidění byly jen střely, které připomínaly spíše rozchytání brankářů. První gól zápasu přišel v čase 8:15 po rychlém brejku Havířova. Puk se dostal ke Krislovi, který zkoušel naprosto osamocený překonat Štůralu. Jenomže Štůrala vyrazil betonem jen před sebe, kde číhal nebráněný Jan DANEČEK a vsítil tak úvodní branku duelu.

Tato branka navnadila AZet k větší aktivitě a nepozorosti v šumperské obraně využil Kanko. Ten pelášil sám na domácího brankáře. Při svém pokusu byl faulovaný Peslarem a bylo nařízeno trestné střílení, které však naštěstí pro šumperské Draky nebylo proměněno. Hosté pak zahrozili v přesilové hře. Kolařík vypálil od modré lajny a Štůrala znovu vyrazil betonem před sebe na hokejku Tomáška. Tomášek střílel z první, ale šumperský brankář se stihl přemístit a střelu vykryl. Jenomže vzápětí se hosté dočkali zaslouženého ovoce, když u pravé tyčky šumperské svatyně číhal Lubomír VOSÁTKO a v pohodě překonal ležícího Štůralu. V čase 16:57 se Draci radovali z kontaktní branky. Žálčík se rozjel jako střela středem hřiště a připravil tak příležitost pro Lubomíra KOVAŘÍKA. Ten z první vypálil na Matouška a vymetl pavučiny v havířovské bráně.

Ve čtvrté minutě druhé třetiny se Draci těšili z vyrovnávací branky. Popelka u branky Matouška protlačil touš k jeho pravé tyčce, kde čekal nehlídaný Aleš STANĚK a s trochou štěstěny protlačil puk za brankovou čáru. Draci pak dostali větší chuť k útoku. Do přečíslení 2 na 1 se dostal Půhoný s Novotným. Půhoný přihrával před branku volnému Novotnému, který mohl zakončovat do prázdné branky. Avšak zvolil nepřesnou bekhendovou střelu mířící mimo branku.

Radost šumperskému celku dlouho nevydržela a Havířov se opět dostal do vedení. Nahození Pechance dobře zpracoval Petr BEZUŠKA a kotouč umístil nad beton Štůraly. Draci se ale nevzdávali. Pukem za brankou zamíchal Žálčík a pak našel před brankářem Havířova volného Chomiče. Tomu také adresoval přihrávku a Matoušek se štěstím dokázal jeho střelu vyrazit. Tlak domácích však přerušilo vyloučení Gewieseho za vysokou hůl. Čtvrté branky se Havířovští dočkali v polovině druhé třetiny. Nejdříve jel dvakrát sám na bránu Petr KANKO, avšak neúspěšně. Poté si ale své renomé napravil střelou z úhlu, kterou už Štůralu překonal.

Od třetí třetiny nastoupil do branky domácích Vratislav Vajner. Hra se začala trochu více přiostřovat. Velké šance byly vidět na obou stranách, ale končily vždy na skvěle chytajících brankářích. Ve 44. minutě zápasu šel na branku Matouška sám Aleš Staněk, jenomže si přehodil puk na stranu, kde přijížděl bránící havířovský hráč a nechal si kotouč těsně před brankou vypíchnout. Na druhé straně pak zahrozil Říčka prudkou střelou od modré čáry, Vajner puk v pohodě lapil.

I za velké podpory domácích fanoušků ve třetí třetině se Drakům nepodařilo vymyslet žádnou gólovou šanci. Až ke konci závěrečné části se do útoku dostal Skoumal, který mezi kruhy nahrál volnému Bruncovi. Ten mířil do levého horního rohu Matouška a havířovský brankář musel vytáhnout jeden ze svých lepších zákroků lapačkou. Jiskřičku naděje v posledních minutě a půl vykřesal Petr GEWIESE, který nahozenou střelou od modré překonal Matouška.

Půl minuty před koncem dění dokázali Draci dostat puk za brankovou čáru Havířova. Jenomže gól nemohl být uznán, jelikož střele předcházela přihrávka rukou. Havířov tak dovedl zápas do vítězného konce. Úspěšný byl i na nájezdy, které se jezdí po každém přípravném zápase. Jediný úspěšný střelec v nájezdech byl za Šumperk Sedlák. Za Havířov pak Tomášek, a rozhodující nájezd si připsal Šlahař po pěkně promyšlené akci.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Na dvou odehraných zápasech, které máme za sebou, bylo poznat, že mančaft je teprve čtrnáct dní na ledě. Pořád je samozřejmě co zlepšovat. Ale kluci v posledních sedmi minutách zápasu s Havířovem dokázali i přes obrovskou únavu bojovat a zkusit se porvat o výsledek. Nakonec nám nebyl uznán vyrovnávací gól, rozhodčí dnes ale pískal velice dobře. Určitě ještě máme co pilovat a vylepšovat.