Francouzský mistr v Šumperku získal remízu a mírné nesympatie

Jaroslav Svoboda, Jaroslav Svoboda, foto Věra Václavková, pátek 21.8.2009
Š u m p e r k - Další přípravné utkání mají za sebou šumperští hokejisté. Mezinárodní klání s francouzským mistrem z alpského města Grenoble skončilo remízou 3:3, když hosté srovnali necelých sedm minut před koncem zápasu. V utkání však měli dlouhou dobu k vítězství právě hokejisté z Grenoble, když vedli 1:0 i 2:1. "Paliči vlků" však doplatili na svou nedisciplinovanost, když spoustu soubojů dohrávali zcela zbytečně za hranicí pravidel. Draci skórovali ve všech třech případech během přesilových her. ALEŠ HOLÍK se dokonce trefil v přesilovce 5 na 3. V pozápasových nájezdech však hosté triumfovali poměrem 2:0.
příp. pátek 21.8.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - Grenoble Métropole Hockey 38
3:3
(0:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 33:17 Orsava (Barus), 48:58 Holík (Barus, Sedlák), 49:58 Sedlák (Hulva, Ambruz) - 16:16 Sivic (Fleury), 34:51 Defour (Rouleau), 53:28 Fleury (Manavian, Sivic). Rozhodčí: Přikryl - Kašík, Trunečka. Vyloučení: 8:14, navíc Fleury (GRE) 5 + OK sekání. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 650. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3.
Daneček - Podešva, Meluzín, Hulva, Pavelek, Steber, Ondráček, Holík, Ambruz, Antonovič, Drtil, Barus, Novotný, Rangl, Sedlák, Pekár, Noga, Orsava, Vrba, Pekr.
Raibon - Wallin, Milovanovic, Moisand, Rouleau, Manavian, Besch, Crossman, Fleury - Baylacq, Benoit, Dufour, Brož, Sivic, Nilsson, Tartari, Papa, Jansson, Arrossamena.

Celé utkání s francouzským mistrem otevřel hostující Christophe Tartari, který však místo zakončení před Danečkem volil nadbytečnou přihrávku někde do míst, kde byl pokrytý Damien Fleury. Ten se stal v dalším průběhu zápasu jedním z nejvíce viditelných hráčů ať už v dobrém, či ve špatném smyslu. Ve třetí minutě pálil Brož a Šumperk v úvodních minutách čelil tlaku hostů. Až v sedmé minutě pálil z otočky Antonovič, ale jeho střelu vykryl Raibon. V osmé minutě se ocitl sám před Danečkem Nicolas Besch, ten však střelecky pohořel. Po šancích Crossmana a Brože byl nejblíže úvodnímu gólu utkání Slovinec Mitja Sivic, jenže trefil břevno Danečkovy branky. Tlak hostů v těchto chvílích vrcholil. Vzápětí ještě minul Benoit a slušně zaplněné tribuny začaly dokonce nesměle pískat. To byl signál i pro Draky, kteří také začali vymýšlet, jak vyzrát na Francouze. Šikovný Martin Podešva zahájil zběsilou steč branky Sebastiena Raibona, jenže série střel vedení nepřinesla. Další příležitost zahodil Matěj Pekr, kterého nádhernou přihrávkou hledal Holík. Šumperský útočník jen promáchl u levé tyče grenobelské branky. A když přestřelil Orsava, udeřili hosté. Fleury se Sivicem sehráli podobnou kombinaci jako Holík s Pekrem, jenže oproti souhře Draků úspěšnou. Slovinec Sivic doklepl za Danečka rychlou přihrávku malého štírka Fleuryho. Tři vteřiny před sirénou měl ještě šanci zvýšit vedení hostů Švéd Martin Jansson, v souboji tváří v tvář Danečkovi ale neuspěl. Šumperský gólman mu sebral příležitost vytrčenou hokejkou.

Jestliže úvodní třetinu začali domácí nevýrazným projevem, do druhé vstoupili s chutí srovnat. Zdeněk Pavelek hned ve druhé minutě vyprášil lapačku Raibona, kotouč z ní dokonce vypadl, ale dokutálel se po hraně mimo tyče. Neuspěl ani střelecký smolař posledních týdnů Jakub Hulva, Sedlákova rána pak dopadla jen na zadní hrazení. Další příležitost vymýšlel pro útočníky Ondráček, ani tentokrát se však nedostalo duo Meluzín - Vrba do zakončení. Hosté pak začali těžce nést rostoucí aktivitu domácích a chvílemi se uchylovali i k nepříliš viděným "atakům". Na Holíka se pěstmi vrhli jak Manavian, tak Nilsson a sudí po právu poslal "Paliče vlků" do tří, z domácích musel za katr jen Holík. Rangl od modré nepropálil Raibona, ten následně fantasticky vychytal i Antonoviče, kterému stačilo ke skórování jen zvednout kotouč nad ležícího brankáře. Ve 33. minutě poznal význam slova "férový souboj" David Rangl, na kterého se zároveň vrhli Manavian a Fleury, jehož mírné provokace postupujícím časem stále rostly. Jenže nejideálnější trest přišel. Oba hříšníci z francouzské strany dostali trest, na druhé straně pykal jen Rangl. A Jakub Orsava bekhendovou střelou po vyjetí zpoza Raibonovy branky srovnal. O chvíli později se po návratu na led prezentoval další slabší chvilkou Fleury, pak ale hosté uspěli i gólově. Jean-Francoise Dufour prostřelil se štěstím Danečka. Draky inkasovaný gól na lopatky nepoložil, naopak hosté se stále častěji dostávali pod tlak. I přesto se opakovala situace z posledních vteřin první třetiny. Sám před Danečkem se tentokrát ukázal Fleury, ale svou obrovskou šanci zazdil.

Do třetí třetiny vstoupili aktivněji hosté, jenže výsledkem jejich snahy byl jen zbytečný nájezd Dufoura do brankáře Danečka. Holík jej už ztrestat nestihl, Dufour se odporoučel na trestnou lavici. Od té doby šumperští Draci začali Francouze válcovat. Ovšem smůla v koncovce je neopustila. Přesně nezamířil Barus, Orsava a ani Ondráček. Ve 48. minutě složil u hrazení mladičkého Drtila opět Fleury, čímž vyfasoval další dvě trestné minuty, hvízdot tribun a nesympatie diváků. O chvíli později musel potřetí v zápase na trestnou lavici i obránce Manavian a Draci dvojnásobnou přesilovku stoprocentně využili. Na konci 49. minuty vymetl šibenici Aleš Holík, o chvilku později jej napodobil Tomáš Sedlák. Draci rázem poprvé v zápase vedli a nadšené publikum je hnalo dál na steč Raibonovy branky. Zvláště když se sám na francouzskou svatyni hnal Barus. Zkušený útočník jen natrefil brankáře. Na druhé straně měl tutovou šanci i Slovinec Sivic, jeho obrovskou příležitost ale vykryl Daneček. Hosté se poté tlačili do brankoviště a v 54. minutě toho dokázali využít. Rychlou souhru hostů zakončil přesnou trefou zlý muž utkání Damien Fleury. Holík pak mohl strhnout vedení zpět na šumperskou stranu, jeho rána totiž vypadla brankáři z rukavice. Kotouč ale jen laškovně poskotačil po brankové čáře a vrátil se zpět do hry. V 59. minutě vydláždila domácí obrana doslova dálnici slovinskému obránci Milovanovicovi, jeho ránu však vychytal do lapačky Daneček. Tečku za utkání učinil v čase 59:35 Fleury, který zcela mimo hru přetáhl přes zápěstí obránce Holíka a dostal po zásluze za záludný zákrok trest na pět minut a do konce utkání. Zatímco se s ním ochozy loučily bučením a pískotem, Holík se po chvíli naštěstí vrátil do hry.

V normální hrací době již gól nepadl a tak po remíze 3:3 následovaly již předem domluvené samostatné nájezdy. V nich z domácích neuspěli ani Steber a ani Barus, za hosty naopak skórovali jak Jansson i Dufour.

Jiří Režnar, trenér Salithu Šumperk:"Soupeř nám ukázal, jak máme hrát v osobních soubojích, dohrávat je a bruslit. Bohužel nedáváme pořád své šance a doufám, že si to vybereme všechno teď a ne potom v soutěži."