Drtivá třetí třetina stála Draky vítězství

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 2.8.2007
Ani dobrý výkon v úvodních čtyřiceti minutách a tři vstřelené branky nestačily Drakům k výhře nad Havířovem. Ve třetí třetině totiž domácí celek přidal na obrátkách a díky šesti gólům zcela otočil vývoj zápasu.
přát. čtvrtek 2.8.2007
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
6:3
(0:2, 0:1, 6:0)
Branky a nahrávky: 41. Mikšan (Zdráhal), 44. Klimeš (Mikšan), 52. Giesel (Velecký, Gavlas), 58. Škoda (Haas, Seman), 60. Zdráhal (Mikšan), 60. Seman (Škoda, Haas) - 11. Ohnutek (Stejskal), 20. Antonovič (Bednárek, Meluzín), 28. Stejskal (Ohnutek).
Novotný - Zientek, Galvas, Klimeš, Krisl, Huhto, Rejzek, Peštuka, Haas, Zdráhal, Škoda, Mikšan, Seman, Lazorišák, Kováč, Rozum, Giesel, Velecký
Betinec - Bednárek, Špelda, Hajas, Sloboda, Ondráček, Stráňovský, Kaltenbock, Šindler - Bařica, Meluzín, Antonovič - Kratěna, Ohnutek, Stejskal - Kočan, Kučera, Martinka - Studený, Martiník, Čížek - Šula, Schön

Přes 300 věrných a zvědavých diváků se přišlo podívat na souboj Panterů s Draky a domácí, kteří v poslední přípravě porazili ambiciózní Mladou Boleslav, chtěli svému publiku připravit další vítězné představení. Šumperk se však vůbec nechoval jako zakřiknutý nováček a již ve třetí minutě pálil do tyče Martiník. Úvodní minuty přinesly rychlý hokej, dlouhý úsek hry bez přerušení vyšperkoval ránou domácí Klimeš, na druhé straně vyprášil Novotného betony Studený. Při vyloučení Čížka mohl na začátku osmé minuty otevřít bombou od modré skóre Galvas, ale Betinec střelu chráničem vytěsnil za branku. Na začátku 11. minuty si přesilovku zahrál i Šumperk, po 39 vteřinách završil kombinaci druhé formace po přihrávce Stejskala Ohnutek a hosté rázem vedli. Několik příštích střídání měli více ze hry Panteři, což ovlivnilo i vyloučení Martinky, ale výborně bránící Draci soupeře k ničemu nepustili, navíc svůj tým skvěle držel Betinec. Až téměř do samotného závěru úvodní části hry hráli domácí neustále v početní výhodě, jenže jejich snaha nedoznávala gólového zakončení. Naopak Šumperk zvýšil v poslední minutě třetiny na 2:0, když se v přesilovce podobně jako při rozhodující brance ve finále loňské druhé ligy v Hodoníně prosadil Antonovič.

Na úvod druhé třetiny se dvakrát před Betincem zjevil Mikšan, nikým neatakován ale nejprve nezpracoval, poté zamířil jen do šumperského brankáře. O chvíli později proletěl napříč ledovou plochou rychlík Stejskal, z pravé strany pak propálil betony Novotného, ale kotouč jen těsně minul zadní tyč havířovské branky. Ve 24. minutě zkoušel štěstí aktivní Mikšan, ovšem pozorný Betinec vyrazil kotouč nad branku až do ochranné sítě. Atraktivní podívaná nepolevila, na opačné straně kluziště si před Novotného najel Antonovič, puk však za záda brankáře nedostal. V následných minutách přebírali Panteři iniciativu, ovšem Šumperk i nadále velmi pozorně bránil a do větších šancí domácí nepouštěl. Naopak opět udeřilo na druhé straně. Ohnutek našel připraveného kanonýra Martina Stejskala, který již přesnou ránou mezi betony zvýšil na 3:0. Domácí, viditelně opařeni vývojem zápasu, museli pak čelit dalším akcím Draků. Martiník dokonce v oslabení zkoušel Novotného pozornost jedovatou bombou od modré, odpověď domácích pak flegmaticky schovává Betinec do lapačky. Dlouhých sedm minut pak hosté tlačí v bílém hrající Havířov před Novotného, ale výborné a rychlé kombinace k vyloženým šancím nevedou. Snad pouze Bařicova rána nad branku stojí za zmínku. Posledních pět minut druhé třetiny ale opět patří domácím, ti se však ke střelám dostávají přes výtečně bránící Šumperk pouze sporadicky. Největší šanci spálil Galvas, na druhé straně pak v posledních vteřinách zahrozili Antonovič a Stejskal, ale ani jeden další gól nepřidali.

Návod jak přijít o vítězné utkání předvedli Draci v poslední třetině. V úvodních minutách z hry nahoru-dolů vytěžili více havířovští hokejisté. Hned z první střely poslední třetiny snížil Mikšan, poté na druhé straně zazdili své šance Stejskal a Martinka. Nejlepší hráč domácích Mikšan pak trefil tyč, když z protiútoku neuspěl Šindler, Panteři udeřili podruhé. Mikšan zpětnou přihrávkou do druhé vlny namazal Klimešovi a kapitán domácích propálil veškerý obranný val před sebou. Přestřelku úvodních čtyř minut poslední třetiny zakončili Meluzín a Peštuka, oba však svůj tým na skóre neobohatili. Domácí hokejisté v poslední třetině zjednodušili přechod do útočného pásma, Draci naopak odstoupili od důsledného bránění středního pásma a oheň byl na střeše. Zatímco na šumperskou branku se valila lavina Panterů, ze šancí hostů stojí za připomenutí jen rána Martiníka nebo rychlý únik Stejskala s Ohnutkem, který vyřešil Novotného beton. Ve 49. minutě měl na holi vyrovnání Seman, sám před ležícím Betincem ale neuspěl, když mu šumperský brankář vyrazil pokus z brankové čáry položenou hokejkou. V 51. minutě se neprosadil ani Zdráhal, o chvíli později však již vyrovnal Giesel. Tragický směr utkání mohl pozměnit ještě Antonovič, ale při vyloučení Zdráhala nastřelil jen Novotného. V čase 55:53 jedno z nahození domácích schoval do lapačky Betinec, ležícího šumperského brankáře však za tento zákrok k údivu nejen hostujících hráčů, ale i domácích hokejistů a diváků, vyloučil rozhodčí na dvě minuty za zdržování hry. Draci pak inkasovali počtvrté. Dušan Bařica nestačil z otočky dostatečně vyhodit kotouč, ten pak do branky zasunul Škoda a rozjásal nadšené ochozy. Draci si stejně jako v Třebíči vyzkoušeli hru bez brankáře, jenže Mikšan bleskově vypíchl kotouč a poslal za další brankou v utkání Zdráhal a aby dílo zkázy nebralo konce, šestý gól Panterů přidal ještě necelých 30 vteřin před koncem utkání Seman.

Draci, ačkoliv po dvě třetiny výrazně lepším týmem než Havířov, nakonec míří domů s prohrou 3:6, když všechny branky inkasovali v poslední třetině. Nicméně atraktivní podívaná je tou nejlepší možnou pozvánkou na úterní odvetu obou soupeřů. Draci se navíc poprvé představí doma, tak je nenechte ve štychu a pojďte je povzbudit.