Draci znovu doma vyhráli, poprvé v historii na svém ledě porazili Znojmo

Jaroslav Svoboda, sobota 31.10.2009
Š u m p e r k - Pouze jedinkrát v historii dokázali Draci porazit Orly a to ještě na jejich ledě už před více než 12 lety. Vše je nyní jinak. Předposlední celek tabulky si po Olomouci i Chrudimi poradil také s pátým výběrem tabulky. Rozhodující momenty zápasy přišly v prostřední třetině, kdy v rozmezí 5 minut padlo hned pět branek. Po úvodní trefě Antonoviče z 11. minuty skóroval ve 32. minutě Pekr, pak sice hosté zásluhou Svobody snížili, pak ale během 37. minuty pokořili Horčičku svými premiérovými góly v šumperském dresu Vosátko a Zdeněk Sedlák. Hostům se podařilo již pouze snížit zásluhou Kolafovy branky z přesilové hry, další gól - nejspíše regulérní - však hlavní rozhodčí hostům neuznal. Draci si pak uhlídali dvougólové vedení i díky nezměrné obětavosti v poslední třetině.
16.kolo sobota 31.10.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - Orli Znojmo
4:2
(1:0, 3:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Antonovič (Ondráček), 32. Pekr (Hulva, Z. Sedlák), 33. Vosátko (Antonovič), 34. Z. Sedlák (Hulva, T. Sedlák) - 32. Svoboda (Plášek, Haman), 36. Kolafa (Plášek). Rozhodčí: Vampola - Kašík, Novák. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1500. Střely na branku: 36:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2.
Hylák - Vosátko, Ondráček, T. Sedlák, Chatrnúch, Rimmel, Zukal, Novajovský - Brynecký, Hašek, Vymazal - Z. Sedlák, Hulva, Pekr - Meluzín, Podešva, Antonovič - Noga, Janečka, Orsava - Hrňa
Horčička - Hořava, Morava, Štach, Protivný, Kolafa, David - Svoobda, Haman, Plášek - Havlík, Hradecký, Beroun - Staněk, Meidl, Sojčík - Barták

1. třetina

Skóre: 1:0
Tresty: 3:2
Využití: 0:0
Oslabení: 0:0
Střely: 12:15

Pár minut to trvalo, než se opravilo z rozbruslení roztříštěné plexisklo za brankou, pak se teprve začalo hrát utkání 16. kola 1. ligy. Úvod zápasu patřil hostům, první ránu vyslal na Hylákovu branku Haman, ovšem minul. Podobně si vedl při své příležitosti i Beroun. Domácí se dostali ke slovu až při vyloučení Kolafy, ale střela Tomáše Sedláka zamířila nad branku. V páté minutě se hosté propracovali k první velké příležitosti utkání a byla u toho opět první formace Orlů. Plášek si párkrát prohodil kotouč s mladým Svobodou, Hylák ale hosty vychytal. Na konci sedmé minuty zahrozil naopak Šumperk, ale Meluzínův průnik skončil zákrokem Horčičky. Další šance pak patřily hostům, rány obránců Štacha i Moravy za záda Hyláka nepropadly. A tak gólově zahřmělo na druhé straně. Ondráčkovu bombu vyrazil Horčička pouze k nepokrytému Antonovičovi a obrozený šumperský střelec otevřel skóre duelu. Vzápětí chtěl srovnat Václav Meidl, urostlý prostějovský odchovanec se sice obtočil kolem branky, zakončit však nedokázal. Chvíli na to měl na holi další dělovku Štach, Hylák opět zasáhl. Největší šanci vypracoval ve 13. minutě pro Pláška mladý Svoboda, zkušený forvard ale opět pohořel na Hylákovi. Pak si chvilku na elitní ostřelovače hráli Zukal s Orsavou, hlavně šumperský odchovanec a třinecký junior mohl dvakrát nebezpečně pálit na Horčičku, nejprve si však kotouč postavil hranu a nezbedně poskočil, následně zkušený muž ve znojemské brance vyrazil. Konec třetiny sice dohráli Draci v oslabení, ale také dostatečně daleko od Hyláka.

2. třetina

Skóre: 3:2
Tresty: 4:5
Využití: 1:1
Střely: 15:15

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji znovu hosté a mladý Jakub Svoboda hned po třiceti vteřinách poslal kotouč na Hyláka, puk však skončil v lapačce domácí opory. Draci se snažili za každou cenu vytěsnit kotouč ven, často i přes zakázané uvolnění. Až ve 24. minutě musel zasahovat i Horčička, propagační střela Haška však nesla etiketu s nápisem „Chyť si mě!“. O chvíli později tlačil kotouč do středu plochy k Pekrovi Hulva, mladý útočník Draků však byl již příliš v pohybu na to, aby přihrávku zachytil. Následně se provinil proti pravidlům juniorský mistr světa David a jeho trest mohl zužitkovat dvojnásobný seniorský světový šampion Meluzín. Jenže kotouč znovu neposedně poskočil a zkušený forvard tak nezamířil. Ve 28. minutě se před Hylákem znovu ocitl Plášek, štírek Orlů ani tentokrát na brankáře nevyzrál. Poté zamířil David na trestnou opět, Šumperk se usadil v pásmu, ale pořádně Horčičku neohrozil. Až šest vteřin po návratu hříšníka na led uspěl Pekr, který byl jediným, kdo v „šavlovačce“ holí trefil puk a poslal jej za bezmocného Horčičku. Radost střelce byla velká, opepřil ji však o pouhých 28 vteřin později Jakub Svoboda. Nejproduktivnější Orel dosavadního průběhu ročníku si stáhl na modré čáře kotouč pod nohu, prohodil si jej na forhend a střelou zápěstím rozmetal pavučinky v Hylákově brance. Přesto mohli domácí truchlit jen chviličku. Marian Morava podrazil na červené čáře soupeře a vyloučení obránce hostů potrestal Vosátko. Jeho první rána sice pohodu Horčičky nenarušila, na druhou bombu byl však znojemský gólman krátký. Vosátkova střela propadla brankáři mezi betony a šumperský zadák mohl slavit svou první životní trefu v šumperském dresu. O dalších 37 vteřin později jej napodobil Zdeněk Sedlák. Na toho číhala po nádherné kombinaci Tomáše Sedláka a Jakuba Hulvy prázdná branka, trio Draků rozebralo znojemskou defenzívu jako domeček z karet. I pro Zdeňka Sedláka tento gól znamenal jeho premiérovou trefu v šumperském dresu. Hosté však dostali prostor vrátit se do zápasu. Při dvojnásobném oslabení Draků skóroval od modré Tomáš Kolafa. Orlům se dokonce i podařilo snížit na rozdíl jedné branky, ale trefu hostů rozhodčí neuznal pro údajné postavení útočícího hráče v brankovišti.

3. třetina

Skóre: 0:0
Tresty: 2:0
Střely: 8:9

Vstup do třetí třetiny vyšel tentokrát lépe Šumperku. Pekrovu bombu srazil Horčička pouze k volnému Hulvovi, jeho dorážka však skončila mimo tyče. Poté se ale rozpoutalo „orlí peklo“, hosté stále více tlačili Šumperk do defenzívy a jejich snaha ještě vybojovat body byla naprosto očividná. Obrovskou šanci měl Haman, hostující kapitán ale ve velké příležitosti minul. Ve 49. minutě trnulo domácím fandům znovu, ale Pláškovi štěstí v zápase prostě nepřálo. Znovu minul kotouč ve vyložené příležitosti. Na druhé straně z ojedinělé šumperském příležitosti pálil v otočce Hrňa, ale jeho ránu Horčička pokryl. Možná nejdůležitější zákrok třetiny pak předvedl Hylák, který vychytal neskutečným způsobem do lapačky bekhend Berouna! Následně si při útočném napadání počínal nedovoleně Antonovič a hosté dostali výhodu přesilové hry. Ovšem Šumperk se i díky naprosté srdnatosti a bojovnosti ubránil, hosté se následně nedostali ani ke hře v power-play. Draci potřetí v řadě doma zvítězili a posunuli se v tabulce již na 13. místo. Teď je však čeká duel v Chomutově. Znojmo si udrželo pátou pozici, na Orly čeká domácí duel s celkem Benátek nad Jizerou.

Svatopluk Číhal, Salith Šumperk: "Dnes jsme odehráli dobré utkání, zahráli jsme přesně to, co jsme si řekli. Navíc nás podržel i Alexandr Hylák. Ten neuznaný gól? Já se přiznám, že jsem to neviděl, ale jsem samozřejmě za to rád, že nebyl uznán."

Jan Neliba, Orli Znojmo: "My si to utkání dnes prohráli sami, navíc proti nám stál skvělý Hylák, který dnes měl den. Ten gól na 4:3, který byl neuznaný, tam se to asi lámalo. Musíme se podívat na video, já tam žádný přestupek neviděl. Ale tohle nám zápas nevrátí."